O naśladowaniu Najświętszej Maryi Panny

83-7019-366-8
literatura religijna, Maryja
religia
Luna

(...)Książeczka niniejsza należy do bardzo wartościowych w literaturze ascetycznej. Skromna rozmiarami, ale treścią bogata, może zastąpić niejedno większe dzieło. Zawiera wiele pięknych myśli i nauk duchowych, osnutych na tle życia Najśw. Panny. Autor przechodzi różne tajemnice Jej życia, począwszy od niepokalanego poczęcia aż do wnie­bowzięcia. Stara się wnikać w Jej myśli, uczucia, zachowa­nie; uczy, jak przykłady Jej cnót powinien każdy człowiek stosować w różnych okolicznościach życia, zależnie od swe­go stanu.

Nauki te podaje już to w formie rozmowy Maryi ze sługą, już to w formie rozmyślania, a także zwraca się do Pana Boga i do chrześcijan w ogóle, jak to zwykle czyni kazno­dzieja. Dlatego czytanie dziełka nie nuży i nadaje się nie tylko do rozmyślania, lecz także do homilii lub konferencji. Czwarta księga ma nieco inny charakter: jest w niej mowa o wielkiej godności i chwale Najśw. Panny oraz o naszej czci względem Niej, o naszych uczuciach ufności, miłości, wdzię­czności.

Stąd owa mała książeczka jest istotnie kwiatem w maryj­nej literaturze ascetycznej. Dowodem wielkiej wartości tego dziełka jest i to, że rozchodzi się w licznych wydaniach nie tylko w języku francuskim, lecz była przedrukowana także w języku polskim. Cenzor starego wydania zaleca je jako

4 Towarzystwo „Etablissements Brepols Turnhout". 5 I-mitation de la Tres Sainte Vierge sur le modele de 1'Imitation de Iesus Christ, Paris, I. de Gigord, 1905, opatrzone aprobatą kard. Merciery.

odznaczające się „trafnym układem, ujmującą i pełną nama­szczenia religijnego prostotą". Jeśli nie dorównuje Naślado­waniu Chrystusa, to przynajmniej idzie zaraz po nim. Zresz­tą nie chcemy zbytnio go zalecać swymi nieudolnymi słowy, by nie pomniejszyć jego wartości; sami czytelnicy, gdy je wezmą do rąk, ocenią je należycie. (...)

(Z Przedmowy tłumacza)
Ks. dr ADOLF TYMCZAK