Czarno na białym. Afroamerykanie, którzy poruszyli Amerykę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
USA, Afroamerykanie
shpinac

Jedna z nielicznych tego typu publikacji na rynku polskim, nawiązująca do problemu rasizmu w Stanach Zjednoczonych oraz jego rozmaitych przejawów. Powszechnie dostępne produkty kultury popularnej dają często powierzchowny i wyrywkowy, a przez to niekompletny bądź wręcz zafałszowany, obraz historii i teraźniejszości "Czarnej Ameryki", dlatego też "Czarno na białym" może odegrać ważna rolę porządkującą ten obraz poprzez pokazanie palety zjawisk na przykładzie dokonań jednostek, które wywarły istotny wpływ zarówno na kształtowanie pozycji Afroamerykanów jako jednej z najważniejszych mniejszości w wielokulturowym tyglu, jak i na sposób, w jaki postrzegają sami siebie i są postrzegani przez innych.Teksty zawarte w książce przedstawiają biografie i opis dokonań Afroamerykanów, którzy odegrali dużą rolę w dziejach USA: w dziedzinie literatury: Ed Bullins, LeRoi Jones/Amiri Baraka,Toni Morrison. James Baldwin; polityki: Martin King, Jr., Malcolm X. , Barack Obama; muzyki: Muddy Waters, John Coltrane, sztuki: Bill T. Jones; kultury popularnej: Jay-Z , Spike Lee i innych.
Książka nie jest encyklopedią, historią czy kompendium, lecz raczej przykładowym "otwarciem" pola, które do tej pory prezentowane było wyłącznie w wymiarze cząstkowym.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia

MsSurrealist | 2011-02-20
Przeczytana: 12 marca 2011

Jedna z nielicznych książek na polskim rynku poświęcona Afroamerykanom i może nie tyle ich sytuacji w Ameryce, ile ich działalności oraz o ciężarze jaki ze sobą niesie kolor skóry. Problem w Polsce rzadko poruszany, powiedziałabym że 'mało popularny'. Pozycja otwiera czytelnika na problem segregacji rasowej i wpływu jaki miała na młodych Afroamerykanów.
Język książki jest naukowy, poszczególne rozdziały pisane były przez profesorów polskich uniwersytetów. Praca przedstawia sylwetki zarówno osób powszechnie znanych w naszym kraju, jak i tych, o których ciężko dowiedzieć się czegoś więcej, głównie ze względu na małą dostępność ich prac, książek etc.
O ile poszczególne fragmenty mogą wydawać się zawiłe i nie do końca zrozumiałe to całość wywiera ogromne wrażenie na czytelniku. Polecam osobom zainteresowanym sylwetkami tytułowych "Afroamerykanów, którzy poruszyli Amerykę" jak i tych zainteresowanych problemem rasizmu.

Sezar | 2013-01-04
Spartacus | 2012-09-15