Wszechświat - Maszyna czy Myśl?

Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Teologiczne
838501733X
esej, wszechświat,
hunter

Filozofia mechanizmu powstanie - rozwój - upadek

Sisi | 2016-12-08
Na półkach: Filozofia, Posiadam, Przeczytane

Czym jest wszechświat? Jaki mechanizm go nakręca lub co nim steruje? Co leży u jego postawy? Co jest przyczyną jego istnienia? Dokąd zmierza? Kolejne rozważania z dziedziny ontologii, podjęte tym razem przez Hellera i Życińskiego (Ś.p) . Język abp Józefa był wyszukany i niezwykle trudny do zrozumienia dla przeciętnego Kowalskiego. Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z erudycją klasy I. Nie ma wątpliwości, że chwytamy po literaturę naukową. Nie ma wątpliwości, że nie każdy dobrnie do końca tej książki. A, że połowy większość z nas nie zrozumie-to pewnik. Tak jest napisana. A może to celowe? Bo czy możemy być pewni odpowiedzi na powyższe pytania?

Na marginesie:
Dawno, dawno temu trafiłam na Mszę odprawianą przez abp Życińskiego. Wsłuchiwałam się jak zahipnotyzowana w słowa płynące z głośników; zachwycałam pięknem naszego języka i bogactwem pojęć, o których pojęcia nie miałam. Takimi nie operuje się w mowie potocznej, ba, na studiach filozoficznych o większości z nich nie...

Maanwe | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Trudna. Wiele rozdziałów napisanych jest językiem filozofii.

Dulkie | 2016-11-01
gonzo | 2016-09-28