Brzemię białego człowieka

8 (18 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-85249-92-3
popularnonaukowa
Elina

Jest to książka poświęcona dziejom Imperium Brytyjskiego: jego skromnym początkom, zadziwiającegu rozkwitowi i drodze ku szytom potęgi świątowej- opowieść o tym kto i jak zbudował Imperium. Kim ci ludzie byli, co nimi kierowało, jak żyli , walczyli i ginęli, jakie musieli pokonać przeszkody. Na kartach książki przewija się galeria barwnych postaci: korsarz i admirał, zdobywcy Indii, odważny do szaleństwa zdobywca Kanady, opanowany manią imperialną poszukiwać diamentów, zagadkowy obrońca Chartumu i dziesiątki innych.
Wielkość, odwaga i poświęcenie, lecz także chciwość, oszustwo i zdrada. Przekonanie o cywilizacyjnej i moralnej misji białych ludzi, lecz często także pogarda dla wszystkich, którzy nie są Anglikami. Zaszczepianie w najdalszych zakątkach globiu sprawnej administracji, uczciego wymiaru sprawiedliwośći, nowoczesnej edukacji- a zarazem łamanie oporu siłą i podstępem.

źródło opisu: Okładka

Adrian F | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Może i kończy niektóre wątki w połowie, może i nie opowiada całej, szczegółowej historii Anglii. Ale czyta się naprawdę dobrze, dzieło przedstawione w sposób ciekawy i co najważniejsze na temat. Autor przedstawia historię ludzi przede wszystkim odważnych. Ludzi, którzy sprawili, że Wielka Brytania rzucała wyzwanie całemu światu i wygrywała za każdym razem, sprawiając, że nad imperium nigdy nie zachodziło słońce. Właśnie od takich ludzi, czasem skorumpowanych, czasem nie mających nic do stracenia, czasem po prostu rozczarowanych dotychczasowym życiem, powstała największa potęga kolonialna. Z takich ludzi powstała cywilizacja europejska, nie mająca sobie do pewnego momentu równych na całym globie. Polecam

Guldurs | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Książka strasznie nierównomierna. Rozdziały kończą się w najciekawszym momencie a następna strona już kryje kolejną opowieść... Oczywiście zachęciło mnie do szukania dalszych informacji na własną rękę ale wolałbym przeczytać te wiadomości w tej książce, kosztem większej ilości stron.
Najbardziej zaciekawiła mnie historia Jamesa Cooka i wojen Burskich w Afryce.
Polecam książkę bardziej jako ciekawostkę. Oczywiście odpowiada ona na postawione przez autora pytania dotyczące Imperium Brytyjskiego, ale pod koniec każdego rozdziału czuć mocny niedosyt.

Rako | 2018-03-24
jrmo | 2017-12-31