Cesarzowa Elżbieta

Wydawnictwo: Wydawnictwo J. Przeworskiego
Elisabeth - die seltsame Frau
Sissi, austro-węgry, cesarzowa
Nibi

Przedwojenna biografia cesarzowej Austro-Węgier Elisabeth, zwanej Sissi.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książka, która na długi czas utrwaliła ogólny obraz Elisabeth jako pięknej, nieszczęśliwej cesarzowej, niezdolnej do podłości i obdarzonej szerokim wachlarzem cnót.
czytało mi się bardzo dobrze, choć nie raz i nie dwa parsknęłam drwiąco podczas lektury - czytając o wielkiej tęsknocie Elisabeth za mężem czy opis Rudolfa jako traktującego otoczenie z góry, zadufanego w sobie jaśnie pana.
polecam jako ciekawostkę przyrodniczą i jedną z dwóch biografii Sissi, jakie ukazały się w języku polskim.

BeArcik | 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Świetna odtrutka po "Pięknym wieku XIX" - ten sam okres (a właściwie jego druga połowa), ale z perspektywy dworskiej i pisana w o wiele przyjemniejszych czasach międzywojennych. To drugie zapewnia dodatkowo takie smaczki jak ówczesne zasady pisowni, choć z drugiej strony autor często nie może się zdecydować, czy używać form oryginalnych, czy spolszczonych (mamy na przemian królową Wiktorię i Victorię). Publikacji bliżej do powieści niż rozprawy naukowej, układ jest ściśle chronologiczny, nie zaś tematyczny, skromne są też przypisy. No i zła wiadomość dla osób nie znających niemieckiego - przytoczone wiersze Elżbiety (i jeden Heinego) są podane w oryginale, bez tłumaczenia. Mimo objętości książkę czyta się całkiem szybko. Może i nie jest szalenie wartościowa z naukowego, historycznego punktu widzenia, ale z pewnością jest wartą przeczytania lekturą, jeśli ktoś interesuje się postacią cesarzowej.

Nifelinord | 2011-09-26
Przeczytana: 2011 rok

Przeczytana jednym tchem, dzięki literackiemu, całkiem przyjemnemu stylowi autora, robiąca duże wrażenie swoim rozmachem, w tym ilością źródeł informacji - i to bezpośrednich, nie opracowań! - po jakie autor sięgnął. Równocześnie boleśnie tendencyjna, niezdecydowana w osądach [miejscami przecząca samej sobie], szukająca zalet w każdej możliwej spośród postaci, nawet takich, które początkowo ocenia nieprzychylnie [i odwrotnie - częściowo demonizująca bez litości te, które zapowiadały się dobrze, jak Luccheni czy Rudolf]. Nieskazitelni pozostają właściwie tylko cesarzowa, cesarz i Waleria. Pominięto przy tym mnóstwo wątków życiorysu Sissi, choć może to być skutkiem nieujawnienia niektórych źródeł w czasach, w których została napisana.
Jeśli chodzi o formę, to pełna błędów i niekonsekwencji w tłumaczeniu [Gizela/Gisela, Victoria/Wiktoria, yacht/jacht - i tak dalej]. Występują też zaniedbania redaktorskie, które dziś byłyby nie do pomyślenia - na przykład brak jakiegokolwiek indeksu...

venicet5 | 2014-11-10
Przeczytana: 11 listopada 2014