Out of the Blue

Wydawnictwo: Bantam Books
978-0-553-81802-4
romans, rodzina, tragedia
MMMM

Florence Fontaine has still not recovered from a family tragedy when she discovers a strangely dressed young man asleep in her guest cottage at the Old Rectory. Against her better judgement she offers him breakfast, only to rue the day as she finds herself caught up in the resulting drama of his life . Florence's young and beautiful daughter , Amadea, is immediately suspicious of Edward, as he appears to be called, fearing that he might be a fraud .

źródło opisu: Opis z tyłu książki

MMMM | 2010-12-27

Jedna z najlepszych książek, jakie miałam okazję ostatnio czytać. Napisana pięknym, tradycyjnym stylem, w powieści bardzo ciekawym elementem było połączenie czasów "Szekspierowskich" z teraźniejszymi - niektóre rozległe opisy a la Szekspir rozbroiły mnie ;D warto przeczytać, polecam ;)

Boguś | 2011-11-06
Przeczytana: 11 stycznia 2012