978-83-7545-027-9
gałczyński, notatnik
pia

Notatnik spisany w dniach 18 sierpnia - 18 listopada 1941 r. w Altengrabow.

źródło opisu: pierwsza strona książki

źródło okładki: merlin.pl

ZaczytanaMarzycielka | 2015-02-17
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 lutego 2015

Połknęłam w dwie godziny, pomimo że należałoby każde słowo Gałczyńskiego przemyśleć, nim przeczyta się kolejne. Polecam "Notatnik" ze względu na wejście w duchowy kontakt z poetą, poznanie jego losów w czasie wojny i wyobrażenie jego osoby jako po prostu człowieka - skazanego na niedolę cierpienia, jak tysiące zwyczajnych ludzi...

Zaintrygowana | 2011-04-27

Odbiór dziennika zależy zapewne w dużej mierze od tego, czy lubi się Gałczyńskiego. Mnie "Notatnik" zaintrygował, pokazał mi inną stronę osobowości Poety, znanego głównie ze swego groteskowego humoru. Wzruszające zapiski dotyczące ukochanej żony Cesarzowej Natalii oraz córeczki- Kiry, przepełnione tęsknotą i oczekiwaniem na spotkanie. Warto zajrzeć, choćby ze względu na fotografie stron dziennika, a co za tym idzie możliwość poznania charakteru pisma Poety- stron pełnych skreśleń, poprawek, pisanych w widocznym pośpiechu z charakterystycznym "z". Polecam.

pia | 2010-12-27
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Z jednej strony wiem, że nie powinnam była czytać Notatnika na raz, z drugiej strony inaczej bym nie potrafiła. Z jednej strony nie powinnam tak zaczynać przygody z Gałczyńskim, a z drugiej - może jednak najlepsze jest poznanie poety od środka?

Dużo w nim intymności i czułości, tej czystszej strony wojny, która jednak daje jedno z prawdziwszych wyobrażeń.

Na pewno do przeczytania kilka razy i krótkich powrotów.

Gosia | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011