Bez litości

Without mercy !
islam, kobieta
literatura faktu
Evik

"Bez litości" to znakomicie napisana książka przez Mariam Ali i Jana Wain'a, uzupełnienie "Sprzedanych" Zany Muhsen. Książka, którą czyta się jednym tchem, od której trudno oderwać się, a także uwierzyć, że jest możliwe takie bezprawie w wieku XX. Miriam Ali - matka sprzedanych dziewcząt w swoich wspomnieniach cofa się do lat sześćdziesiątych, by pokazać czytelnikowi powstanie własnej...

Miriam Ali - matka sprzedanych dziewcząt w swoich wspomnieniach cofa się do lat sześćdziesiątych, by pokazać czytelnikowi powstanie własnej rodziny i wszystko to, co doprowadziło do straty córek, a następnie walki o nie.
Miriam narodziła się ze związku Angielki i Pakistańczyka. Jako siedemnastolatka poznała ojca swoich dzieci Muthana Muhsena, nazywanego przez nią Fredem. Po kilku miesiącach znajomości Miriam zamieszkała ze swoją miłością. Po roku urodziła im się córka Laila, następnie syn Ahmed. W lipcu 1964 roku pojawiła się na świecie Zana, a następnie Nadia i trójka kolejnych dzieci. W 1967 roku Fred, mówiąc, że jedzie na wakacje, wywiózł dwójkę najstarszych dzieci do Jemenu i tam je zostawił, twierdząc, iż przywiezie dzieci, gdy dość liczna rodzina stanie na nogach. Czas mijał, a pierworodni nie wracali. Natarczywe pytania Miriam dotyczące dzieci pozostawały bez odpowiedzi.
W 1980 roku Zana i Nadia w dwutygodniowych odstępach wyjechały na "wymarzone" wakacje do Jemenu. Tam jednak jazda na wielbłądach, opalanie i odpoczynek zostały zamienione na piekło małżeńskie. O całym zajściu Miriam dowiedziała się przypadkiem pięć tygodni później. Do restauracji wpadła oburzona Mary, koleżanka Zany i wykrzyczała w twarz Miriam dlaczego pozwoliła wyjść za mąż jej przyjaciółce. Ali była wstrząśnięta, nic z tego nie rozumiała. Rozmowa z Fredem nie przyniosła odpowiedzi, mężczyzna zapierał się, nie potwierdzał zdobytej informacji. Dopiero po czterech dniach od niechcenia stwierdził, że dziewczęta zostają w Jemenie na stałe, oczywiście jako mężatki.

W tym miejscu rozpoczyna się piekło Miriam. Kobieta przechodzi liczne załamania, bicie, strach o wywiezienie następnych dzieci przez ich ojca, ból po stracie córek wywiezionych. Liczne wysłane listy zostają raczej bez odpowiedzi, a w końcu, gdy odpowiedź dochodzi, kobieta jest przerażona planami samobójstwa Zany. Przełomem w życiu Miriam jest wizyta Mary Burchll'e i ciągła pomoc brata Derka. Pod ich wpływem Ali zaczyna wysyłać tysiące listów do rozmaitych urzędów i organizacji. Po przebytym wypadku otrzymuje odszkodowanie, za które po raz pierwszy po wielu latach odwiedza córki w Jemenie. Jedzie tam z synem Mo. Radości nie ma końca, jednak wszyscy są rozczarowani niemożnością wspólnego powrotu do Anglii. Prawo jemeńskie wyraźnie stwierdzało, że dziewczęta należały do swoich mężów. Matka jednak nie poddaje się. Walczy.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=76443

źródło okładki: http://img05.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/65/38/58/1365385820

talia44 | 2013-09-02
Przeczytana: 01 września 2013

"Bez litości" to wstrzasająca ksiazka oparta na autentycznych wydarzeniach.
Dwie angielskie nastolatki Zana i Nadia zostają sprzedane przez własnego ojca i trafiaja do Jemenu do maleńkich wiosek w wysokich górach.Tam żyją w okropnych warunkach,zostają zmuszone do małzeństwa,posłuszeństwa,rodzenia dzieci i cięzkiej pracy ponad siły.
Książke napisała mama dziewczynek Miriam Ali .Ta zrozpaczona matka poswięciła całe życie na ratowanie córek z niewoli.Jeżdzila do Jemenu i narażała swoje życie na niebezpieczeństwo.Poruszyła prase,telewizje,ambasady i ministerstwa,Jej walka przypominała walke z wiatrakami.Jedna cóeke Zane udało sie uwolnic a Nadia dalej cierpi i rodzi kolejne dzieci w Jemenie.

Evik | 2011-05-04

Wielu czytelników zetknęło się z książką "Sprzedane"
( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52676/sprzedane ) przedstawiającą losy dwóch angielskich dziewczynek sprzedanych i przymusowo wydanych za mąż przez swojego ojca.
Książka "Bez litości" jest uzupełnieniem "Sprzedanych". Nie nazwałabym jej drugą częścią. Jest historią matki, której mąż Jemeńczyk uprowadził czworo dzieci do swego ojczystego kraju. Matki, która przeżyła załamanie nerwowe, która przez wiele lat starała się, żeby jej dzieci wróciły do Anglii. W tym celu udaje się do Jemenu, spotyka swoje córki. Na ile może - pomaga uwięzionym dziewczętom.
Akcja książki zaczyna się dużo wcześniej, jeszcze przed wylotem Zany i Nadii do Jemenu.
Opisuje także losy Zany po powrocie do Anglii i starania się o pozwolenie na powrót do ojczystego kraju Nadii. W tym celu Zana w asyście dziennikarzy powraca do Jemenu i o mały włos nie kończy to się tragicznie.
Opisana jest także historia dzieci, które zostały wysłane do Jemenu w wieku kilku...

Ewa | 2011-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Wciągająca, przejmująca historia.
Informacja dla osób, które zamierzają czytać wydanie z 1994 - polecam pominąć wprowadzenie, gdyż, nie wiem czemu, od razu zdradzają tam, jak skończy się cała ta historia.

Kamil | 2011-06-27
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Książkę z początku czytało się miło i przyjemnie. Wstrząsające opisy, wyznania, uczucia. Jednak ostatnie pięćdziesiąt kartek niestety ciągły mi się w nieskończoność. Brakowało mi w książce wyjaśnienia co się w końcu stało z Nadią - stąd ocena na cztery gwiazdki.

Sylwia | 2011-02-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Wg mnie bardziej wstrząsająca niż pierwsza część. Niektóre zdania czytałam kilkakrotnie bo nie wierzyłam w to co czytam....
Polecam gorąco !

Weronika | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Książka-pomimo że opowiada wstrząsającą historię matki Zany i Nadii-wg mnie napisana/przetłumaczona jest w fatalny sposób. Mimo wszystko my-czytelnicy, dowiadujemy się więcej szczegółów tej zatrważającej historii. Polecam jako uzupełnienie "Sprzedanych".

BaskaB | 2012-03-02
Przeczytana: czerwiec 2010

Walka zrozpaczonej matki o odzyskanie córek porwanych przez ojca i wywiezionych do Jordanii.

Evka | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012