Nowojorskie odloty

Tłumaczenie: Olga Stanisławska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Alfa - Wero
Free live free
8370019838
nowy jork, protest, rozbitkowie
Edyta

Akcja "Nowojorskich odlotów" toczy się w styczniu 1983 w Nowym Jorku (jak łatwo się domyślić z polskiego, niestety dość pokrętnego, tytułu). Stary Benjamin Free protestuje przeciwko wyburzeniu swojego domu i ogłasza, że można u niego mieszkać za darmo (stąd angielski tytuł będący grą słów - "Free Live Free", mieszkaj za darmo u Free) w zamian za pomoc w proteście. Pojawia się więc u niego czworo życiowych rozbitków - gruba prostytutka Candy Garth, prywatny detektyw bez licencji Jim Stubb, domokrążny sprzedawca różności Osgood Barnes, i czarownica Madame Serpentina. Free wkrótce znika, ale niektórzy z jego lokatorów wiedzą, że w domu zostawił coś bardzo cennego, przepustkę do Podniebnej Krainy, i będą chcieli to odzyskać. A przy okazji dowiedzieć się, co stało się z ich gospodarzem. Nie będą jedyni.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wydawca

Marcin Knyszyński | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Gene Wolfe jak do tej pory trafiał idealnie w moje czytelnicze gusta. I nie jest to jakieś zamazane już wspomnienie sprzed dziesięciu lat. Dwa lata temu przeczytałem „Pokój”, „Piątą Głowę Cerbera”, „Księgi Nowego/Długiego/Krótkiego Słońca” i zbiór „Śmierć Doktora Wyspy”. I za każdym razem niesamowite wrażenia i pełne uznanie.
Tym bardziej zdziwiony jestem po przeczytaniu „Nowojorskich Odlotów”. Książka została napisana w przerwie między tetralogią „Księga Nowego Słońca” a jej kodą jaką jest „Urth Nowego Słońca”, więc nie jest przesadą z mojej strony oczekiwać od niej podobnie wysokiej jakości. Niestety jakości tej nie ma.
Cechą charakterystyczną dla twórczości Wolfe’a jest jej swego rodzaju „interaktywność” i „rekurencyjność”. Czytelnik oprócz historii, wizji świata przedstawionego bierze udział w pewnej rozgrywce. Wymusza to najczęściej ponowne czytanie (czasem więcej niż jednokrotne), wiązanie pewnych faktów na pierwszy rzut oka nie powiązanych i zdrapywanie wierzchniej warstwy...

kapplakk | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Porzucone
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Nie zmęczyłem... Po 200 sztronach nadal nic się nie dzieje. Książka ponad moje siły.

Blu | 2012-05-24
Przeczytana: 24 maja 2012

Nie dla mnie ta książka, nie ukrywam, że zaczęłam ją czytać ze względu na NY który uwielbiam...niestety nie podeszła mi już po pierwszych kilkunastu stronach...być może dalej się "rozkręci" ale nie moje klimaty.

Nona | 2015-09-22
Na półkach: 2015, Przeczytane