Ciemna strona Długiego Słońca

Tłumaczenie: Michał Wroczyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Księga Długiego Słońca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mag
Nightside the Long Sun
83-86572-84-1
whorl, kosmos, kapłan
Edyta

Whorl jest olbrzymim, sztucznym światłem, przemierzającym przestrzeń kosmiczną. Jego mieszkańcy dawno już zapomnieli o celu swej wyprawy oraz o Urth - miejscu, z którego pochodzą. Ich bogowie milczą - od lat żaden nie pojawił się w świętym oknie; maszyny niszczeją, a starożytna wiedza przepada. Życie patere Jedwabia, młodego kapłana w manteionie przy ulicy Słońca, ulega zmianie w dniu, gdy objawia się mu Zewnętrzny - bóg pochodzący spoza whorla. Rozpoczyna się opowieść, która jest największym pisarskim osiągnięciem Gene'a Wolfe'a od czasów Księgi Nowego Słońca.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

astaldohil | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Wybór "Ciemnej strony Długiego Słońca", jako początku przygody z twórczością Gene Wolfe'a, może wydawać się niezbyt sensownym posunięciem, ponieważ jest to pierwszy tom serii prequeli do najbardziej cenionego przez fanów autora cyklu, noszącego tytuł "Księga Nowego Słońca". Na niniejszą książkę padło jednak zupełnym przypadkiem i, chcąc nie chcąc, musiałem się z tym pogodzić.

O dziwo, nie przeszkadzało mi to absolutnie, albowiem jeśli powieść ta odwołuje się - co jest chyba faktem - do wcześniej napisanych książek Wolfe'a, to samoistnie stanowi dzieło czytelne, a dzięki pewnym niedomówieniom - które w przypadku znajomości dzieł wcześniejszych niedomówieniami mogą nie być - potrafi nieźle zaciekawić. Ani przez chwilę nie miałem uczucia, że autor nie pisze o czymś, bo zakłada, że powinienem o czymś wiedzieć, ale po prostu nie mówi wszystkiego, by z czasem te brakujące elementy układanki w mistrzowski sposób, odkryć. Żadnego poczucia zagubienia, jedynie stopniowe odkrywanie coraz...

Seticzek | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2017, Sci-Fi