Pisma Muzyczne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pisma". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
83-224-0229-5
muzyka
Piotr

Tom 1 Pism Karola Szymanowskiego obejmuje 100 samoistnych tekstów publicystycznych kompozytora o tematyce muzycznej, zarówno ogłoszonych drukiem, jak i zachowanych tylko w rękopisie. Należałem do pokolenia muzycznej, warszawskiej młodzieży, której dążenia, aspiracje i marzenia artystyczne nierozerwalnie złączyły się z wielką, sugestywną osobowością Karola Szymanowskiego... Punktem centralnym... stała się dla nas młodych, powtarzam, postać i działalność Karola Szymanowskiego. I nie tylko działalność kompozytorska, lecz również ideologiczno-teoretyczna, uwieczniona w esejach, artykułach, polemikach, a także w niejednym przemówieniu i wykładzie... Nie znając Go nigdy osobiście, uległem urokowi zarówno muzyki jak i inteligencji. Dziś niejedno zmieniło się i przewartościowało w moim stosunku do Szymanowskiego, a jednak Jego najbardziej nas przed wojną frapujące wypowiedzi: o Chopinie, o muzyce narodowej i znaczeniu ludowości, o wychowawczej roli kultury muzycznej w społeczeństwie, wreszcie dwa znakomite studia o muzyce góralskiej stanowią po dziś dzień fundament nowoczesnego polskiego myślenia o muzyce i jej roli ideowej, a także wspaniały przykład bogactwa myśli, ujętego w formę zdyscyplinowaną i wytrawną. Toć rasowy pisarz i publicysta! chce się wykrzyknąć, zapominając, że był to płodny i pracowity kompozytor. Ze wstępu Stefana Kisielewskiego

źródło opisu: http://www.pwm.com.pl

źródło okładki: http://www.pwm.com.pl/zdjecia/6/9/6/127_rd.jpg?lm=1174052856

Smokosz | 2011-09-15

Kopalnia wiedzy i przemyśleń muzycznych z którymi można się nie zgodzić ale które warto poznać i rozważyć.

lambada | 2015-09-29
Przeczytana: 2009 rok