Przewodnik po literaturach skandynawskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
83-232-1071-3
Sirocco

Przewodnik pomyślany został jako podręcznik akademicki mający za zadanie dostarczenie zwięzłych informacji o literaturze krajów skandynawskich, wraz ze wskazówkami bibliograficznymi. Omówienie literatur narodowych otwiera rys historyczny literatury staroislandzkiej przekazujący główne wiadomości o sagach, pieśniach skaldów i literaturze ludowej znanej z przekazów ustnych. Dalsze rozdziały przedstawiają syntetycznie dzieje literatury islandzkiej, duńskiej, farerskiej, norweskiej, szwedzkiej, a także fińskiej. Uwzględniono m.in.: główne prądy literackie, kierunki estetyczne, zjawiska artystyczne, twórców i wybitne dzieła (z adnotacją o polskich przekładach). Książka jest pierwszym w literaturoznawstwie polskim przeglądem wszystkich literatur nordyjskich. Z uwagi na przejrzystą konstrukcję i przystępny język może zainteresować również nieprofesjonalistów.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/