Kawalerskie gospodarstwo

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Komedia ludzka. Studia obyczajowe. Sceny z życia prowincji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
La Rabouilleuse lub Un ménage de garçon
klasyka
zuzaaanna

Agata Rouget, córka ubogiego lekarza z Issoudun, przy pomocy dalekiej krewnej, pani Descoings, wychowuje dwóch synów: Filipa i Józefa. Starszy, Filip, jest zapalczywym lekkoduchem i nieuczciwym egoistą, młodszy, skromny i szczerze oddany matce, pragnie realizować się jako malarz. Pani Rouget nie jest jednak w stanie docenić zalet Józefa i ślepo faworyzuje Filipa, pomagając mu finansowo nawet wtedy, gdy marnuje on kolejne sumy pieniędzy na skazane na porażkę interesy, jak liberalna gazeta, zachwycona jego przerwaną karierą w armii napoleońskiej. Mija kilka lat, dopóki matka pojmuje prawdziwe uczucie młodszego syna.

Po poniesieniu kolejnych strat finansowych związanych z wydatkami Filipa Agata dowiaduje się od swojej matki chrzestnej, że jej brat, dziedzic większości rodzinnego majątku, ma zamiar wydziedziczyć siostrę i jej synów na rzecz kochanki, Flory Frazier, oraz miejscowego działacza politycznego Gileta, byłego żołnierza napoleońskiego. Agata i Józef udają się do Issoudun, jednak nie udaje im się niczego uzyskać. Z kolei Filip, zjawiwszy się w miasteczku, by wywalczyć tylko dla siebie schedę po wuju, zabija Gileta w pojedynku, a następnie uwodzi Florę i żeni się z nią, przejmując rodzinną fortunę. Odmawia matce i bratu jakiegokolwiek wsparcia, co doprowadza w końcu starą Agatę do utraty ostatnich złudzeń i śmierci, zaś Florę podstępnie truje. Nie jest jednak w stanie prowadzić życia rentiera: wyjeżdża do Algierii, gdzie ginie w bitwie. Majątek przejmuje Józef, w tym czasie już uznany malarz.

Komediantka | 2014-07-23
Przeczytana: 12 lipca 2014

Balzac to jeden z najlepszych pisarzy z jakimi kiedykolwiek miałam okazję się zetknąć. Nigdy, nic co napisał mnie nie zawiodło. Kawalerskie gospodarstwo jest oczywiście pięknie napisane, co pozwala zatopić się w lekturze i zapomnieć o całym świecie. Historia nie jest różowa i śliczna, bo Balzac takich nie pisał, ale za to mówi o konkretnych problemach i ludziach z krwi i kości, w których człowiek się zakochuje, albo ich nienawidzi. Po zakończonej lekturze człowiek ma wrażenie, że jest bogatszy o jakieś doświadczenia, a nie że zmarnował kilka wieczorów nad książką. Na mnie zrobiła wrażenie i z pewnością nie da o sobie zapomnieć.

mikolec | 2014-02-18

Czytając miałem wrażenie, że dostałem do rąk powieść dla kobiet ówczesnych czasów. Tylko dla kobiet? Duży nacisk położony na wzbudzanie emocji. Momentami miałem wrażenie, że aż nadto. Najbardziej przejawia się to pod koniec książki. Polecam wszystkim Paniom :)

Defenestracja | 2016-08-02
Bierut | 2016-05-11