14 dni pod ziemią: KWK "Piast" w Bieruniu 14-28 grudnia 1981 roku

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia
Łukasz

Publikacja pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – Jarosława Neji i Andrzeja Sznajdera opowiada o najdłuższym strajku Grudnia 1981 r. – proteście górników kopalni „Piast” w Bieruniu. W pięciu rozdziałach autorzy przedstawili genezę, przebieg i konsekwencje tego wyjątkowego, bo odbywającego się pod ziemią protestu. Szczegółowy opis wydarzeń uzupełnia obszerny aneks źródłowy. Składają się na niego 44 dokumenty odnalezione w Archiwach Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach, Archiwum Państwowym w Katowicach, Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz KWK „Piast”. Wśród nich znalazły się materiały wytworzone w grudniu 1981 i w następnym roku przez różne instytucje (m.in. milicja, Służba Bezpieczeństwa, Kościół, PZPR, prokuratura i sąd wojskowy). Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu dotyczą szeroko pojętej problematyki strajku w „Piaście” oraz stanowiącego jego konsekwencję procesu siedmiu uczestników tego protestu toczącego się w 1982 r. Obok archiwaliów w tomie znalazły się także wybrane tytuły prasowe. Aneks zamyka lista nazwisk uczestników protestu uszeregowanych według oddziałów kopalnianych w jakich byli zatrudnieni w momencie wybuchu strajku.

źródło opisu: www.ipn.gov.pl

źródło okładki: www.ipn.gov.pl