Tamta strona filozofii. Przeciwko dualistycznej zasadzie poznania

Tłumaczenie: Małgorzata Łukasiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Terminus". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Das Jenseits der Philosophie. Wider das dualistische Erkenntnisprinzip
83-85505-33-4
filozofia, retoryka
filozofia i etyka

Zamysł autora, w powyższej książce, niszczy w zarodku wszelką nadzieję na niewzruszone fundamentu myślenia. Przedstawił on traktat zwięzły, zapierający dech swą gęstością, godny najwyższego szacunku także ze strony tych, którzy nie są gotowi uznać jego tez. W swym dziele ukazał jak przebiega i jakie formy przybiera dyskusja oraz jaką strategią posługują się ludzie dla ochrony swoich opinii.

źródło opisu: racjonalista.pl

źródło okładki: motyleksiazkowe.pl

Jakub Zolnierek | 2011-03-23

Jedna z propozycji wyjścia poza dychotomię słowo/przedmiot. Nie jedyna. Nie pierwsza. Nie odnotowująca (tu warto zauważyć za Ewą Bińczyk) tak ważnych jak choćby propozycja Donalda Davidsona.

Miejscami, być może sprawiająca wrażenie jeśli nie naiwnej to pozostawiającej wiele do dookreślenia, aby mogła być utrzymana (Jak dalece może dojść z opisami? Czy to koncepcja wiedzy, która tylko narasta?). Wątpliwa jest również kwestia dojścia do porozumienia co do opisów spornych (jeśli rozumieć porozumienie jak proponuje Mitterer, literalnie, jako "wspólny opis").

Kiedyś chciałem o nim oprzeć swój doktorat. Potem instytucja nie chciała, abym pisał (w ogóle). Sentyment jednak jest :)

P.s. Profesor Mitterer jest bardzo miłym człowiekiem. Zdarzyło mi się wymienić z nim parę e-maili.

Chris_Carrion | 2012-12-10
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks