Imiennik: Śladem pradziada

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 7)
Wydawnictwo: Edition 2000
historia
Carmen

Powieść Karola Bunscha należąca do cyklu "Powieści Piastowskie", pierwsza część powieści Imiennik (drugą stanowi Miecz i Pastorał). Śladem Pradziada opowiada o czasach z początu panowania Bolesława II Śmiałego. Głównym bohaterem powieści jest Doman - syn woja, który niegdyś uratował życie Kazimierzowi Odnowicielowi. Ten fakt związuje życie Domana z Bolesławem. Bolesław jest przedstawiony jako książę mocno inspirowany potęgą swojego wielkiego pradziada Chrobrego, starający się (z powodzeniem) być godnym jego imiennikiem. Bunsch łączy fakty historyczne z fikcyjnymi, wyraźnie zarysowując profile charakterologiczne postaci historycznych i przedstawiając swoje uzasadnienia podejmowanych przez nich decyzji. W tło historyczne wplecione są losy zwykłych ludzi, którzy związani byli z Bolesławem. Powieść przybliża również początek konfliktu Bolesława z biskupem krakowskim Stanisławem.

Samson Miodek | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Karol Bunsch tą powieścią jakby chciał powrócić do korzeni Opowieści Piastowskich, czyli "Dzikowego Skarbu" Znowu mamy bohaterów wywodzących się z pospolitego ludu, których to autor nazywa "kmieciami" chyba niezbyt trafnie, bo słowo to dopiero od XV wieku zaczęło oznaczać chłopa, a wcześniej oznaczało dostojnika książęcego (sprawdziłem w Wikipedii;).
Tak więc poznajemy Domana i Nawoja, których fortuna przy Bolesławowej urosnąć może. A sam Bolesław Śmiały ma ambicję stać się większym monarchą niż jego wielki pradziad i imiennik Bolesław Chrobry, nie lęka się zadrzeć z Cesarzem, odzyskuje Śląsk kosztem Czech, sam ustanawia biskupów, ma nawet plany przyłączenia Rusi na łono chrześcijańskiej Europy. Książka jest zmyślnie zbalansowana, nie mamy w niej natłoku polityki i knowań, jest też wojaczka, czy łowy, a także białogłowy.
Po przeczytaniu już tylu książek autora, oswoiłem się z ich wspaniałym językiem, i co tu dużo mówić, każda książka Bunscha to dla mnie prawdziwa uczta!...

Czerwo | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, Z_2015 (19)
Przeczytana: 03 marca 2015

Akcja powieści rozpoczyna się w chwili śmierci Kazimierza Odnowiciela w 1058 roku. Nowym władcą zostaje jego syn, 16 letni Bolesław (Szczodry). Największym marzeniem nowego władcy jest dorównanie swemu pradziadowi, Bolesławowi Chrobremu. Szczodry ukazany został jako władca ambitny, porywczy i lekkomyślny, dążący do celu wbrew przeciwnościom, nie potrafiący jednak równocześnie skupiać się na kilku celach. Realizacji swego marzenia podporządkowuje swoje życie, skupiając się na wprowadzaniu na tron sąsiednich krajów (Ruś, Węgry) zależnych od siebie władców. Kontynuuje proces odbudowy kraju, zapoczątkowany przez ojca, głównie dbając o rozbudowę Kościoła. Z jego nadania, biskupem Krakowa zostaje Stanisław ze Szczepanowa (późniejszy święty). Powieść wydaje się ciekawsza od poprzednich części cyklu, przypominając schematem i rozmachem pierwszą część "Opowieści Piastowskich" (Dzikowy skarb).
Akcja powieści kończy się w 1073 roku, po wyprawie Bolesława na Węgry. Trzydziestoletni władca jest...

Kern | 2017-06-26
Przeczytana: czerwiec 2017

Powieść to trzy przeplatające się wątki. Główny, nadrzędny to oczywiście losy Bolesława Szczodrego (Śmiałego). Pomijając kilka osobistych wstawek to prawie wyłącznie sfabularyzowana lekcja historii. Ciekawa, ale jednak nieco sztywna.
Dwa pozostałe wątki to losy dwóch jego drużynników. Te wątki poboczne są znacznie ciekawsze, ale słabiej zarysowane.

Powieść dość różnorodna, mamy tu sporo polityki i intryg, jest też nieco militariów i obrazków obyczajowych. Akcja nie pędzi i jak zawsze u autora styl jest mało widowiskowy. Jednak fabuła jest spójna, dobrze skrojona i pozbawiona większych dziur.

Jolanta1967 | 2017-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2017