Trzy rozprawy

Tłumaczenie: Juliusz Domański
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
1 wersja: Paraclesis id est adhortatio ad christianae philosophiae studium, 2 wersja: Ratio sen methodus compendio perveniendi ad veram theologiam, 3 wersja: Colloquia familiaria: convivium religiosum
83-211-1108-4
filozofia i etyka
Michał

Składające się na niniejszą książkę pisma Erazma z Rotterdamu ilustrują w sposób reprezentatywny dla okresu jego pracy nad wydaniem Nowego Testamentu zasadnicze poglądy tego myśliciela. Głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej i klasycznej tradycji myślowej, napisane barwnie i z żarliwą pasją rozprawy mają w zamyśle ich autora przybliżyć i upowszechnić nauczanie Chrystusa. Wrażliwy zarówno na treści moralne jak na kulturę literacką Erazm obficie czerpie z filozoficznego i poetyckiego dorobku pogańskiej starożytności, odrzucając zarazem tradycje średniowiecznej scholastyki. Codziennym pokarmem i najwyższym autorytetem chrześcijanina powinno być Pismo Święte.
Oddajemy do rąk Czytelników trzecie - poprawione i poszerzone - wydanie „trzech rozpraw" Erazma z Rotterdamu, obecnie z dodaniem czwartej: Zbożnej biesiady, Zachęty do uprawiania filozofii chrześcijańskiej, Metody prawdziwej teologii i dodatkowo - Listu o filozofii ewangelicznej. Nakładem Instytutu Wydawniczego Pax ukazał się także wybór Pism moralnych tego myśliciela (Warszawa 1970).

Pisma Erazma ilustrują w sposób reprezentatywny dla okresu jego pracy nad wydaniem Nowego Testamentu zasadnicze poglądy tego myśliciela. Napisane barwnie i z żartobliwą pasją rozprawy mają w zamyśle ich autora przybliżyć i upowszechnić nauczanie Chrystusa. Wrażliwy zarówno na treści moralne jak na kulturę literacką Erazm obficie czerpie z filozoficznego i poetyckiego dorobku pogańskiej starożytności, odrzucając zarazem tradycje średniowiecznej scholastyki. Codziennym pokarmem i najwyższym autorytetem chrześcijanina powinno być Pismo Święte.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/15893

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/15893