Ucieczka z dowolności

Tłumaczenie: Anna Zeidler-Janiszewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Terminus. Akademia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Die Flucht aus der Beliebigkeit
83-88164-82-1
retoryka, filozofia, argumentacja
filozofia i etyka

"W retoryce chodzi o to, by publiczność przekonać do dowolnego poglądu. W filozofii zaś, jeśli w ogóle o coś chodzi, to o przekonanie publiczności o prawdziwości (głoszonego poglądu). Filozofia bez retoryki nie może się obejść, jest jednak czymś więcej niż retoryka, nawet jeśli jej argumenty mają charakter perswazji. Tak właśnie filozofia pojmuje samą siebie od czasu, kiedy to przed dwoma tysiącami lat udało się jej wyprzeć retorykę na peryferie intelektualnych zainteresowań. Mimo wszelkich różnic poglądów, celem i motywacją filozoficznych wysiłków poznawczych jest skuteczne poszukiwanie prawdy. I nawet dla takich filozofów, którzy owym poszukiwaniom prawdy i poznania wróżą znikome widoki na sukces, lub zgoła żadne, nawet dla nich prawda pozostaje porządkującym wyznacznikiem dyskursu".

źródło opisu: fragment "Wprowadzenia"

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/96154?sesja=90423390447

Jammes | 2012-09-23