Mury milczenia

Seria: Logos
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Du sollst nicht merken
Tymomateusz

Z pozycji doświadczonego psychoanalityka autorka wysuwa postulat modyfikacji wychowania, które powinno polegać na respektowaniu praw dziecka, na wpajaniu mu zasad i ideałów poprzez własne postępowanie (dawanie przykładu). Pisze ona, że dzieci, które darzy się szacunkiem, uczą się szacunku. Dzieci, które obsługuje się w chorobie, uczą się obsługiwać słabszego. Dzieci, które kocha się takimi, jakie są, uczy się tolerancji. Na tej podstawie powstają ich własne ideały, które nie mogą przejawiać się inaczej niż życzliwością dla człowieka.

źródło opisu: PWN, 1991

źródło okładki: literacki24.pl

Jagna89 | 2014-12-12

Autorka przedstawia szkodliwość sztywnego podejścia do psychoanalizy, oraz ujmowania tego co mówi klient jako wyraz jego nieuswiadomionych żądz, a nie rzeczywistych wydarzeń. Alice Miller w trakcie lektury odwołuje się do opisów przypadków, literatury i sztuki. Polecam

meggi | 2015-05-10
Przeczytana: 2014 rok