Niedoskonali

Tłumaczenie: Walentyna Trzcińska
Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Otjagoszcziennyje złom, ili sorok liet spustja
asman

Antychryst, który zjawił się, by przygotować Sąd Ostateczny? Kosmokrator, który zamierza przeprowadzić na ludziach gigantyczny eksperyment? Tajemniczy stworzyciel świata powraca na Ziemię, by naprawić swe niedoskonałe dzieło. Przed jego obliczem pojawiają się osobnicy, usiłujący urzeczywistnić swoje idee - mniej lub bardziej szalone...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2005

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

panicz | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Przeczytałem sporo - lepszych i gorszych - książek Strugackich. Ta jest najsłabszą z nich. Zdecydowanie najsłabszą. Dwa wątki, które łączą się dopiero na końcu. Jeden z nich (dominujący) - szalenie nudny i nieciekawy. Pamiętnik ucznia, traktujący głównie o jego nauczycielu. Drugi wątek jest ciut ciekawszy, ale pełen niedopowiedzeń, dziwnych "okołobiblijnych" szarży (osoby religijne mogą pewne pomysły odebrać jako obraźliwe) i momentów zwyczajnie nudnych. Poza pewnymi fragmentami, gdzie w sprawny sposób przytaczane są jakieś historie, książkę czyta się ciężko. Odradzam.

Kosz_z_Książkami | 2015-04-14

„Antychryst, który zjawił się, by przygotować Sąd Ostateczny? Kosmokrator, który zamierza przeprowadzić na ludziach gigantyczny eksperyment? Tajemniczy stworzyciel świata powraca na Ziemię, by naprawić swe niedoskonałe dzieło. Przed jego obliczem pojawiają się osobnicy, usiłujący urzeczywistnić swoje idee – mniej lub bardziej szalone...” - czytając taki opis na pewno każdy z was pomyślał o czym dokładnie traktuje ta książka. Mnie ten opis skusił i zachęcił do podjęcia lektury, która jak się później okazało nie wyjaśniła wszystkiego do końca. Jeżeli wspomniany powyżej opis też przyciągnął wasz wzrok to serdecznie zapraszam do lektury „Niedoskonali”, autorstwa braci Strugackich. Ostrzegam jedynie, że będzie to lektura bardzo trudna i męcząca.

Przed przystąpieniem do lektury tej książki byłem świadom, że twórczość braci Strugackich nie należy do najłatwiejszych. Pierwszy raz w życiu muszę stwierdzić, że tytuł dobitnie obrazuje charakter dzieła, oraz uwidacznia jego „niedoskonały”...

amrita | 2012-12-17
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Taaa... zaskakująco-zastanawiająca lektura. Na pewno wzbudza mieszane uczucia, bo szkoła przyzwyczaiła nas do prostych odpowiedzi "co autor chciał przez to powiedzieć", a tu kicha! żadnego sensownego rozwiązania, czyli jak w życiu, jak w życiu...
Moim zdaniem Strugaccy stworzyli pamflet na ludzki tępy racjonalizm, tudzież nieszczęsne próby poprawiania świata, czyli naszą odwieczną i niebezpieczną zabawę w boga. Fajnie by zresztą było, gdyby każdy szurnięty idealista dostał od Demiurga możliwość sprawdzenia swych idiotyzmów na własnej skórze. Ten wątek współgra zresztą z treścią "Oka na niebie" P.K. Dicka i kto lubi takie klimaty na pewno będzie usatysfakcjonowany.

Kubencjusz | 2016-01-23

Jedna z najtrudniejszych książek jakie dane mi było czytać. Trudna i żmudna, jednak porwała mnie swoją opowieścią.
Wielu ludzi narzeka, bo wielu ludzi nie ma chęci doszukiwać się w tej książce sensu i przekazu, gdyż trzeba naprawdę mocno się zagłębić w lekturę by to odkryć.

Patryk | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012