Listy

listy, faulkner, korespondencja

PiórkoAngeliki | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

"Wierz mi,(...)to zwykłe zdumienie."William Faulkner

Założyłam sobie przeczytanie wszystkich dostępnych w Polsce dzieł Williama Faulknera i dlatego też nie mogłam ominąć jego listów.
Zrobiłam jednak błąd,że zaczęłam je czytać,zanim nie zapoznałam się z całą twórczością pisarza,gdyż dużo w listach jest o kolejnych powieściach,których jeszcze nie znam i czułam się momentami zagubiona.
W sumie,jak pomyślę chyba nigdy nie czytałam listów sławnych ludzi.Jakoś nigdy nie odczuwałam potrzeby,a może nigdy mi nie przyszło do głowy,że listy uchylają drzwi do świata innego człowieka?A przecież kocham pisać listy!Są intymną rozmową której tak mi brakuje w Naszych Czasach.

Zbiór został wydany w Polsce w 1983 roku przez wydawnictwo Czytelnik.

Co mnie uderzyło w tych listach,to to,że większość pisana była na maszynie,ale jak przeczytacie poniżej,dowiecie się co myślał Faulkner o "Maszynie Do Pisania".

Fakt,że większość stanowią listy zawodowe,w których wciąż i wciąż przewijają się prośby o...

książek: 1900
Lavenda | 2012-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

"Listy" Faulknera stały się dla mnie kluczem do osobowości pisarza, o którym słyszałam, którego wszakże dotąd nie poznałam z jego dzieł, zawsze odkładając czytanie faulknerowskich powieści "na kiedyś". Korespondencja pisarza pozwoliła mi bliżej poznać mentalność człowieka, który pisząc niemal ciągle dla zarobku, stworzył jednak rzeczy, które warte były literackiego Nobla. Polubiłam Faulknera, jako człowieka, mam nadzieję, ze polubię go jako pisarza. W "Listach" jest także uroczy, drobny akcent polski, który sprawił mi niemało frajdy.

cynamon-24 | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014