Faszyzm. Historia

1999-01-01
8371206348
Tomasz Oljasz
faszyzm historia nazizm totalitaryzm

Opasła monografia faszyzmu czy raczej faszyzmów ma kilka mocnych stron. Imponuje obszerną bibliografią i chęcią holistycznego ujęcia tematu. Daje niezły przegląd historii idei. Natomiast wiele aspektów omawia zdawkowo, a kuriozalna uwaga o "popowych zespołach muzyki oi", nie dość że źle przetłumaczona,to w ogóle nie została rozwinięta choćby w komentarzu naukowym. Skrewdriver tak naprawdę nigdy nie był częścia sceny street/oi! punk, a np. Cock Sparrer nie był rasistowski. Nie dowiemy się o tym niczego więcej,podobnie jak o Rock Against Communism czy rocku tożsamościowym ani o NSBM,choć to te nurty są faszystowskie, a nie oi! Pojawia się wzmianka o Combat 18,ale bez wyjaśnienia że to bojówka Blood & Honor,choć ta zostaje wzmiankowana jako twór Jana Stuart a Donaldsona z rzekomo oi!owego zespołu Skrewdriver. Takie braki bolą. Jednocześnie trzeba dodać,że książka jest dobrze napisana i czyta się ją z przyjemnoscią.

bida z nędzą. Książka anegdotyczna, bez próby syntezy. Autor nie zajmuje żadnego stanowiska w sprawie głównych typów definicji faszyzmu (Payne, Woolf, de Felice, Nolte),pewnie o nich nie wie. Odradzam. Nie czytać.

Książka zawiodła moje oczekiwania - liczyłam na próbę charakterystyki faszyzmu jako ideologii,szukania jej źródeł, zdefiniowania tego pojęcia (szczególnie że w pierwszym rozdziale Eatwell podkreśla jak trudno jest zdefiniiwać faszyzm i wskazać jego cechy charakterystyczne, niestety nie próbuje tego dokonać). Autor dość skrótowo opisał historię ruchów faszystowskich i neofaszystowskich we Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytani i Francji. Dużo nazwisk, nazw partii, organizacji, dat, mozna się pogubić bez choćby śladowej znajomości historii powojennej ww. państw.

• 3) Myśl polityczna: Nacjonalizm, faszyzm
  • Książnica Płock