Wydziedziczeni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "wydanie I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-029-8
wspomnienia, wywiady, biografia
sylvii7

"Wydziedziczeni" to saga dwóch rodów: Chaneckich i Nolkenów. Autorka, spadkobierczyni w prostej linii arystokratycznych von Nolkenów, przywołuje pamięć o rodowym gnieździe w Kurlandii, którym był pałac w Nogalenie, późniejszej siedzibie na Białorusi, Kościkówce i ukochanym podwarszawskim Kazaniu. Danuta Koral ma wśród krewnych ludzi należących do różnych nacji, wyznających różne religie. Kurlandzko- skandynawscy von Nolkenowie wywodzili się z Turyngii; potomkowie krzyżowców, ale później kalwini, baronowie z nadania szwedzkiej królowej Krystyny. Jedni stawali się Polakami, inni Szwedami, Niemcami, Rosjanami.
Stanisław Nolken i jego syn Karol dosłużyli się generalskich rang w carskiej służbie. Stanisław miał wielkie poczucie polskości i hołdował narodowej tradycji. Natomiast Karol Nolken, chociaż świadom tych rodzinnych więzi, objął stanowisko oberpolicmajstra w Warszawie. W niego to rzucił bombę Stefan Okrzeja i za to, że go ranił, zapłacił śmiercią na stokach Cytadeli.
Pamięć czasu dzieciństwa i młodości zawsze wraca ku chwilom najszczęśliwszym, a miejsca, gdzie się owe szczęśliwe chwile przeżywało, zwłaszcza gdy znikły już z powierzchni ziemi, pozostaną Arkadią. Słoneczną, pełną dobrych ludzi, kwiatów, drzew, pięknych koni, wiernych psów.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://merlin.pl/Wydziedziczeni-saga-rodziny-Nolke...»