Aż do nieba t. 1

Tłumaczenie: Barbara Druć
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Aż do nieba". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Ten-no hate made
manga
komiksy
Oceansoul

"Aż do nieba" Riyoko Ikedy to komiks stanowiący mieszankę romansu i historii. Tym razem areną dla rozgrywających się wydarzeń jest targana konfliktami politycznymi Rzeczypospolita Polska przełomu XVIII i XIX wieku, a głównym bohaterem książę Józef Poniatowski (1763-1813), niezwykle barwna postać historyczna, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W trakcie swojego życia był naczelnym wodzem wojska polskiego w Księstwie Warszawskim, służył w armii austriackiej i w polskiej, w której to wziął udział między innymi w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, jak i czynnie zaangażowany był w kampanię moskiewską Napoleona. Zginął tragicznie w 1813 roku, kiedy to osłaniając odwrót wojsk francuskich, wielokrotnie ranny utonął w Elsterze (obecnie Łabie).
Te wydarzenia zostały przetworzone przez Riyoko Ikedę na usługi mangi "Aż do nieba". Jak przyznaje autorka, zadaniem jej komiksu nie było przemycanie wartości naukowych i celowo dla potrzeb fabularnych ponaginała część faktów historycznych (np. Józef Poniatowski nie miał brata, lecz siostrę). Mocne strony Ikedy, z których słynęła, uwidoczniły się również w tej serii. Znajdziemy tu znakomite wyczucie dramatyczne, jak i zamiłowanie do szczegółów (stroje z epoki, architektura).

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: wydawca

Kamena | 2014-01-06
Przeczytana: 1997 rok

To chyba pierwsza manga wydana w Polsce. Opowieść historyzowana: dzieje polskiej (!) szlachty po japońsku.

Czcionka "drukowana" (zapewne Times New Roman, czy coś koło tego) z uwzględnieniem dużej i małej litery (tia - w komiksie) + cudaczne onomatopeje.... [SPOILER] np. moment jak najbardziej tragiczny - bohaterski wielmoża odjeżdża, tętent kopyt: "patataj, patataj". xD

I inne smaczki... ale obce chwalą nasz kraj, więc to pozycja obowiązkowa! :P

Esme | 2015-07-10

Manga stworzona w czasach, gdy mangacy naprawdę byli mistrzami, a którą każdy polski fan mangi powinien znać. Piękna kreska oddająca różne detale (architekturę, stroje z epoki itd.), wnikliwe zbadanie realiów historycznych przez autorkę oraz jednoczesne sprawienie, że postacie "żyją" i widocznie odczuwają emocje emocje stanowią o doskonałości tej mangi.

Oskar_Antoni | 2016-05-17
Na półkach: Manga, Posiadam, Przeczytane