Aż do nieba - wydanie zbiorcze

Tłumaczenie: Barbara Druć
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Aż do nieba". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Ten-no hate made
manga
komiksy
Oceansoul

"Aż do nieba" Riyoko Ikedy to komiks stanowiący mieszankę romansu i historii. Tym razem areną dla rozgrywających się wydarzeń jest targana konfliktami politycznymi Rzeczypospolita Polska przełomu XVIII i XIX wieku, a głównym bohaterem książę Józef Poniatowski (1763-1813), niezwykle barwna postać historyczna, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W trakcie swojego życia był naczelnym wodzem wojska polskiego w Księstwie Warszawskim, służył w armii austriackiej i w polskiej, w której to wziął udział między innymi w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, jak i czynnie zaangażowany był w kampanię moskiewską Napoleona. Zginął tragicznie w 1813 roku, kiedy to osłaniając odwrót wojsk francuskich, wielokrotnie ranny utonął w Elsterze (obecnie Łabie).
Te wydarzenia zostały przetworzone przez Riyoko Ikedę na usługi mangi "Aż do nieba". Jak przyznaje autorka, zadaniem jej komiksu nie było przemycanie wartości naukowych i celowo dla potrzeb fabularnych ponaginała część faktów historycznych (np. Józef Poniatowski nie miał brata, lecz siostrę). Mocne strony Ikedy, z których słynęła, uwidoczniły się również w tej serii. Znajdziemy tu znakomite wyczucie dramatyczne, jak i zamiłowanie do szczegółów (stroje z epoki, architektura).

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: wydawca

Nifelinord | 2013-07-09
Przeczytana: 2013 rok

Prześliczna kreska (szczególnie w detalach architektonicznych i strojach) oraz ciepły, pełen sympatii i szczerej próby wczucia się i zrozumienia (i choć z gruntu fałszywy, to mile łechcący narodową dumę) obraz wycinka dziejów Polski sprawiają, że po tę mangę naprawdę warto sięgnąć, choć jej rozliczne wady nie pozwoliły mi wystawić jej wyższej oceny.
Autorce do zarzucenia mam niewiele - łatwo sobie wyobrazić, ile trudu zadała sobie (w czasach przedinternetowych...), żeby szczegółowo poznać czasy i postaci, jakie wykorzystała, oraz ich otoczenie, którego nie mogła przecież znać równie dobrze, jak my, nie obcując od dzieciństwa z polską kulturą, krajobrazami czy mitami narodowymi. Ze zmian w ich genealogii czy niuansach życiorysu dość szczegółowo i lojalnie się nam tłumaczy. Nieco, ale do zniesienia, rażą też niezamierzone (zapewne) błędy i anachronizmy - jak nagminne mylenie Cerkwi z Kościołem greckokatolickim, wizja Stanisława Augusta Poniatowskiego jako do końca ślepo zakochanego...

endriucom_komiks | 2015-02-24
Na półkach: Mangi JPF, Przeczytane