Zabić Führera. Sekcja X i „Operacja Foxley”

Tłumaczenie: Artur Sienicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sensacje XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sensacje XX Wieku
Kill the Führer
historyczna
hunter

Operacja "Foxley" była jedną z najściślej strzeżonych tajemnic rządu brytyjskiego. Dopiero w 1999 roku archiwa w Kew pod Londynem ujawniły dokumenty przedstawiające przygotowania do zamachu na Adolfa Hitlera.

| 2013-01-10

Dokument niemocy

Znakomity publicysta prasowy nie musi świetnie wypadać w telewizji czy radiu. I odwrotnie – formuła cieszącego się tzw. dużą oglądalnością programu telewizyjnego nie zawsze da się przetransponować na słowo pisane w nie mniej atrakcyjnej postaci. Myślę, że zachodzi tu taki właśnie przypadek. Znany swego czasu cykl telewizyjny red. Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku” znalazł swą kontynuację w serii wydawniczej, przy czym wspomniany popularny dziennikarz nie jest jedynym autorem wydawanym w tym cyklu. I może tu właśnie jest pies pogrzebany, gdyż książka angielskiego historyka nie daje się czytać z zainteresowaniem porównywalnym do tego, jaki towarzyszył programom Wołoszańskiego. Oczywiście, telewizja przeznaczona jest dla szerszego grona odbiorców niż jakakolwiek książka, niemniej jednak wszyscy wiemy, jak fascynująca potrafi być literatura popularnonaukowa, w tym również historyczna.

Nie jestem fanem dziejów II wojny światowej, przede wszystkim zaś prac...

Zielin | 2013-03-26
Przeczytana: marzec 2013

Czytelnicy spodziewający się dynamicznych opisów akcji, jak choćby tej pod Arsenałem, będą lekko zawiedzeni. Książka jest nudnym opisem pracy komórki wywiadu powołanej do likwidacji nazistów z najwyższej półki. Autor na siłę próbuje wmówić czytelnikom, że komórka to odegrała jakąś kluczową rolę w przebiegu II wojny światowej. Nic z tych rzeczy. Razi w oczy niemoc i niechęć wywiadu do jakiejkolwiek próby zamachu na któregoś z prominentów nazistowskiej władzy. Powód jest oczywisty. Wyeliminowanie Hitlera przyniosłoby więcej szkody niż pożytku, co wiedzieli wszyscy ludzie sterujący Sekcją X. Tylko po co ten buńczuczny tytuł ?

Garbaty-Aniol11 | 2013-03-20
nevai | 2012-11-24