Katechizm Kościoła Katolickiego

Catechism of the Catholic Church
83-7014-221-4
religia
Piotr

Katechizm Kościoła Katolickiego - pierwszy po Katechizmie Soboru Trydenckiego (1566) jednolity i autorytatywny wykład prawd wiary i moralności. Opracowany po Soborze Watykańskim II Katechizm Kościoła Katolickiego przedstawia wiernie i w sposób uporządkowany nauczanie Pisma Świętego, Tradycji i Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, a także duchowe dziedzictwo Ojców i Świętych Kościoła. Treść ujęta w nowy sposób odpowiada na pytania naszej epoki. Katechizm nie jest dokumentem magisterium Kościoła w tym samym sensie co np. encyklika czy konstytucja apostolska - zawiera bowiem prawdy już gdzie indziej podane i wyjaśnione, ale zawarte w nim treści posiadają zasadniczo status obowiązującej doktryny - zwłaszcza, że Katechizm Kościoła Katolickiego jest zatwierdzony przez Stolicę Apostolską, a w swym pełnym wydaniu zawiera szczegółowe przypisy powołujące się na tekst Pisma Świętego lub nauczanie Tradycji Kościoła.

źródło opisu: Pallotinum, 1994.

źródło okładki: www.pallotinum.pl

kawusiowa5 | 2012-08-19

Nie wiedziałam, że katechizm może być poetycki... a okazało się, że może, przynajmniej miejscami :)

Agatka | 2012-08-29
Przeczytana: 2009 rok

Obok Pisma świętego stanowi podstawę wiary katolickiej.

Spośród najbardziej istotnych dokumentów Kościoła ten zasługuje na szczególną uwagę. Jest on całościowym wykładem zasad głoszonych w Kościele, zarówno w wymiarze teologicznym, jak i moralnym, we wszystkich sferach życia. Tu znajdziemy stanowisko Kościoła w głoszonej przez niego doktrynie umocowane zarówno w odniesieniu do Pisma Świętego, jak i jego wielowiekowej tradycji, opartej na nauce głoszonej przez Ojców Kościoła i wielkich świętych, którzy otrzymali zaszczytny tytuł Doktora Kościoła. Katechizm rozwiązuje nam wszelkie wątpliwości dotyczące interpretacji prawd wiary. Jeśli pojawiłby się ktoś, kto kwestionowałby Magisterium Kościoła, to właśnie w Katechizmie uzyskamy pełne uzasadnienie jaka jest prawdziwa nauka, i gdzie ktoś popełnił błąd. Katechizm odnosi się do tych zagadnień, które wywołują liczne kontrowersje i niejasności. I wszędzie tam głos Kościoła zabrzmiał wyraziście a wierni otrzymali w pełni ukształtowany dogmat wiary i znajdą w Katechizmie zarówno krótki rys...

Konwalia | 2015-03-05
Przeczytana: 04 marca 2015

Kompendium wiedzy każdego katolika. Polecam bo z tą wiedzą jest różnie.

Hebdomas | 2016-09-23

Katechizm napisany genialnie. Wielka teologia w prosty sposób. Głębia i prawdziwe piękno ujęcia, a przy tym przejrzystość. Ogrom cytatów i odniesień. Można się zachwycić Tradycją.

Mateusz | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Pokaźnych rozmiarów broń ręczna na katabasa.

apache_server | 2014-01-20
Przeczytana: 13 marca 1995

Jak Talmud dla żydów tak KKK dla katolików.

| 2016-03-13
Przeczytana: 2002 rok

Kiedy kupowałem tę książkę pani z przykościelnej księgarenki bardzo się ucieszyła. Bo to był ostatni egzemplarz, który „wisiał” jej na stanie. A miała tylko trzy. Jeden (w twardej oprawie) kupił ksiądz z pobliskiej parafii, kto drugi - pani nie pamięta. No i trzeci - ja! Owa księgarnia przykościelna już nie istnieje. Ciekawe, czy u rzesz katolików (choćby tych „głęboko wierzących”) w domowej biblioteczce spoczywa ów Katechizm?

| 2016-01-13

Bez komentatza...