Katechizm Kościoła Katolickiego

1994-01-01
1994-01-01
83-7014-221-4
wiara Kościół Watykan katolicyzm moralność chrześcijaństwo

Trudna lektura. Celowo trudna, aby zagmatwać i zniechęcić do przeczytania bo mogłoby się okazać, że ma to niewiele wspólnego ze Słowem Bożym.
Aby odpowiedzieć na wszystkie te przeinaczenia, kłamstwa i nadinterpretacje musiałbym chyba napisać drugą taką samą cegłę. Pisząc w skrócie: Katechizm Kościoła Katolickiego to napisana hermetycznym językiem mieszanina dogmatycznych stwierdzeń nie pochodzących z Pisma Świętego lub wręcz stojących w sprzeczności z Nim nadinterpretacji, wymyślonych przez ludzi chcących mieć nieograniczoną władzę nad wiernymi.
Słowo Boże wcale się tam nie liczy. Liczy się władza.

Wspaniałe dzieło m. in. papieża Ratzingera na prośbę św. Jana Pawła II! Warto zajrzeć do tej publikacji, aby dowiedzieć się między innymi:

*czy wystarczy być "dobrym człowiekiem" aby iść do nieba?,
*jakie stanowisko ma Kościół do samobójców i czy mogą oni znaleźć się w niebie,
*co Kościół mówi o homoseksualizmie,
*co mówi katolicyzm o aniołach,
*dlaczego istnieje cierpienie i śmierć,
*dlaczego istnieje zło,
*czym w ogóle jest wiara i jaki jest Bóg?,
*jaki jest cel życia?,
*co odpowiedzieć tym, którzy nieprawdziwie twierdzą, że chrześcijanie "grzesznie czczą obrazy"?,
*co oznacza imię Jezus, słowo Chrystus, Hosanna, Kyrie, albo Mesjasz?,
*jak rozumieć Trójcę Święta?,
*jak rozumieć przymioty Boga?,
*jak rozumieć dekalog?,
*jak zrozumieć słowa CREDO, OJCZE NASZ i ZDROWAŚ MARYJO? (piękne wyjaśnienie każdego słowa modlitw!),
*jak szanować prawdę i uczciwość?,
*co mówi Biblia o pokoju i wojnach na świecie?,
*czy słowo "pożądliwości" to inna nazwa "grzechów?,
*kto może udzielać Sakramentów Świętych?,
*dlaczego Kościół jest ważny i warto być jego członkiem?,
*co to znaczy, że człowiek jest stworzony na obraz Boży?,
*kim jest Maryja?,
*czym jest moralność, wolność i odpowiedzialność?,
*czy uczucia są dobre?,
*czy ludzie są powołani do modlitwy?

Książka odpowiada na mnóstwo pytań, jakie często trapią ludzi. Oparta jest o Biblię i różne dzieła (również Świętych KK),dlatego nie czyta się jej szybko i łatwo, ale warto. Bardzo polecam - mnie bardzo wciągnęła i pozwoliła na jeszcze większe zrozumienie Biblii i relacyjnosci religii katolickiej.

*czy wystarczy być "dobrym człowiekiem" aby iść do nieba?,
*jakie stanowisko ma Kościół do samobójców i czy mogą oni znaleźć się w niebie,
*co Kościół mówi o homoseksualizmie,
*co mówi katolicyzm o aniołach,
*dlaczego istnieje...

Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) jest oficjalnym podręcznikiem nauczania Kościoła Katolickiego. Zawiera zbiór nauk, wierzeń i zasad moralnych katolickiej wiary. KKK służy jako podstawowe źródło informacji dla katolików na temat doktryny katolickiej oraz przewodnik w ich duchowym i moralnym rozwoju.

Katechizm składa się z czterech części:
1. Wierzę (Credo): Opisuje główne treści katolickiego wyznania wiary, takie jak istnienie Boga, tajemnica Trójcy Świętej, dzieło stworzenia, grzech pierworodny, życie i nauczanie Jezusa Chrystusa, sakramenty, życie wieczne i inne aspekty wiary katolickiej.
2. Sakramenty (Sacramentum): Omawia sakramenty katolickie, takie jak chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, święcenia kapłańskie i małżeństwo. Przedstawia znaczenie i cele poszczególnych sakramentów oraz ich praktykę w Kościele Katolickim.
3. Życie w Chrystusie (Vita in Christo): Dotyczy sposobu, w jaki katolicy powinni żyć swoją wiarą w codziennym życiu. Obejmuje etykę, moralność, przykazania Boże i przykazania Kościoła, sprawiedliwość społeczną, modlitwę, pobożność, uczestnictwo we Mszy Świętej i inne aspekty praktyk religijnych.
4. Modlitwa (Oratio): Zawiera różne formy modlitwy i pobożności katolickiej, takie jak modlitwy liturgiczne, modlitwy indywidualne, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu, liturgia godzin, modlitwa dla dusz czyśćcowych i inne.

KKK jest skierowany zarówno do katechetów i duchownych, którzy nauczają i głoszą wiarę katolicką, jak również do wiernych świeckich, którzy pragną lepiej poznać i zrozumieć katolicką naukę. Celem KKK jest umożliwienie katolikom lepszego zrozumienia swojej wiary, pogłębienie relacji z Bogiem i prowadzenie moralnego życia zgodnego z naukami Kościoła.

Warto zaznaczyć, że KKK jest dokumentem dynamicznym i jest aktualizowany w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i wyzwania współczesnego świata. Najnowsze wydanie KKK, opublikowane w 1997 roku, zawiera najświeższe nauki i zasady nauczania Kościoła Katolickiego.

Katechizm składa się z czterech części:
1. Wierzę (Credo): Opisuje...

Wiadomo, że nie da się tego ocenić tak jak zwykłej książki, więc oceniam co nieco tak, jak pozycje filozoficzne, i z tej perspektywy KKK to dla mnie wielka przygoda intelektualna. Oczywiście nie przeczytałem go w całości, bo chyba mało kto się na to porywa - Katechizm trzeba czytać wybranymi fragmentami i je rozważać. Niektórych może zrażać formalne słownictwo, ale cóż, taka specyfika tej księgi...

Ciężko ocenić, mam nawet ten katechizm na półce i w czasie przygotowań do bierzmowania lubiłam go czytać bo jest napisany przystępnym językiem. Moja opinia to raczej wspomnienie odczuć, bo czytałam go bardzo dawno. Może odpowiadać na wiele pytań jakie przychodzą do głowy w okresie nastoletnim/bierzmowania gdy musimy podjąć decyzję czy chcemy kontynuować trwanie w religii katolickiej. Gdy go czytałam miałam pozytywne odczucia co do stylu w jakim jest napisany.

klasyka KK

klasyka KK

Dla świadomych i ciekawych - warto się zapoznać.

Dla świadomych i ciekawych - warto się zapoznać.

Większych antychrześcijańskich i okultystycznych bzdur nie czytałem

Większych antychrześcijańskich i okultystycznych bzdur nie czytałem

Jest to zbiór prawd wiary, moralności oraz wiedzy o Kościele i wierze. Czytałam w aplikacji, chyba około roku.

Katechizm Kościoła Katolickiego to prawdziwa krynica mądrości, drogowskaz moralny!

• Religia
  • Religijne