Bestie znikąd

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Beasts of no nation
978-83-08-03984-7
dziecko, armia, wojsko, Afryka

Bestie znikąd to zaskakująco dojrzały powieściowy debiut Amerykanina nigeryjskiego pochodzenia Uzodinmy Iweali. Książka dotyczy jednego z najbardziej dramatycznych problemów współczesnego świata – opisuje losy dziecka, mieszkańca afrykańskiej wioski, który zostaje wcielony do armii podobnych jemu nastoletnich dzieci. Bohater jest zmuszany do gwałtów, zabijania i zadawana tortur. Jednocześnie rozgrywa się w nim dramatyczna, wewnętrzna walka dobra ze złem.

Jest to świetnie napisana proza, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Iweala sprawia, iż – za sprawą swojego bohatera – patrzymy na Afrykański świat z perspektywy pierwszoosobowej narracji, oczami dziecka. I to właśnie ten głos – dziecięca relacja z dna piekła – wywiera największe wrażenie. „Bestie znikąd” prowokują do zadawania pytań o zło i jego przyczyny, o naturę władzy i okrucieństwa.

Powieść Iweali wpisuje się w problematykę nastoletnich gangów poruszaną przez takie filmy jak „Miasto Boga” Ferdinanda Meirellesa, „Głosy niewinności” Louisa Mandoki, czy bestsellerową powieść Goldinga „Władca much”, lecz jej akcja przebiega w innym kontekście kulturowym, dotyka faktycznego problemu (szacuje się, iż 300 tysięcy afrykańskich dzieci walczy w lokalnych wojnach na terenie Czarnego Lądu).

"Mroczna, niezwykła opowieść prosto z Jądra Ciemności o zacierających się granicach między dobrem i złem. Pisarz wciela się w postać bohatera makabry – dziecka, które przemienione w żołnierza popełnia najgorsze zbrodnie, stając się jednocześnie ofiarą i katem."

Wojciech Jagielski

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=1616

źródło okładki: http://amnesty.org.pl/no_cache/archiwum/aktualnosc...»

Oktawian | 2016-11-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przeczytana w jeden wieczór. Bardzo surowa narracja to dobry wybór, aby pokazać dramat afrykańskich rodzin. Do głowy przychodzi mi porównanie ze świetnym filmem w reż. Clinta Eastwooda: "Million Dollar Baby". I w przypadku bohatera książki i bohaterki filmu już w połowie wiemy, że nie może to się dobrze skończyć. Smutna lektura.

Joanna | 2011-07-26

Straszna, prawdziwa, wstrząsająca.