Moje wspomnienia o życiu towarzyskim w Warszawie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Pamiętników Polskich i Obcych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
wiedzima

Opracowała Zofia Lewinówna pod redakcją Juliusza W. Gomulickiego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1959

Agata_Adelajda | 2016-07-28

Trzytomowe wydanie "Moich wspomnień o życiu towarzystkiem w Warszawie" Pauliny Wilkońskiej wchodzi w skład Biblioteki Dzieł Wyborowych, o której pisałam przy okazji Listów do przyszłej narzeczonej. Pierwotnie memuary były wydane w 1871 roku w Poznaniu. Paulina Wilkońska, literatka, związana luźno z kołem Entuzjastek (pierwsza polska grupa działająca na rzecz zwiększenia głosu kobiet w życiu społecznym i kulturalnym) skupionej wokół Narcyzy Żmichowskiej. Wilkońska jest autorką blisko czterdziestu powieści dydaktycznych, już dziś jak większość dziewiętnastowiecznej prozy zapomnianych. Co ciekawe, w przedmowie do Wspomnień z 1907 roku Zdzisław Dębicki znęca się nad autorką dowodząc, iż powieści jej były „pisane pospiesznie, bez śladów jakiejkolwiek myśli artystycznej w założeniu i wykonaniu”, a dalej cytuje prof. hr. Tarnowskiego, który uważa je za „śmiertelnie nudne i oklepane”. Jakie by jednak nie były, został nam wspaniały tom, w którym zawarte są szczegóły życia w latach 50-tych...

Goliardus | 2013-11-27
Amused | 2013-09-23