Firoseta i czary: Bajki znad Morza Śródziemnego

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
bajki, baśnie
Nehelena

Zbiór baśni autorstwa Natalii Gałczyńskiej m.in: Firoseta i czary, Zbójcy, Orsetto - Niedźwiadek, Klementynka, Koza, która płakała.

Eudaimonia | 2014-04-13

Kiedy sięgałam po tę książkę w dzieciństwie i kiedy wracałam do niej w młodości urzekało mnie w niej wszystko: oszczędność warsztatu językowego, format opowiastek przedsennych, egzotyka postaci (imion i charakterów), bogactwo rozwiązań fabularnych oraz niepowtarzalny klimat, którego daremnie by szukać w baśniach Andersena, opowieściach Perraulta, bajkach braci Grimm.

Dorosła lektura ożywia te reminiscencje. Nieco uwiera szorstki i kanciasty język, kontrastujący z nastrojem, patetycznym i niezmiennie zmierzającym do szczęśliwego finału. Jednak świadomość absolutnej wyjątkowości tego zbioru, czytelnicza wdzięczność za jego powstanie odpycha w mroczny kąt wszelkie pretensje.

Opowieści śródziemnomorskie posiadają unikalną atmosferę, ich bohaterowie noszą osobliwe imiona, ale są one nośnikami prawd wspólnych dla baśni wszystkich szerokości geograficznych: dobro zawsze tryumfuje, zło zostaje ukarane, miłość zwycięża, a nagrodą za wytrwałość, odwagę i czystość serca jest długie...

Inez | 2012-03-25

Te bajki są po prostu niesamowite. To nie jest ani Disney, ani Andersen, ani też nic, co czytaliście lub oglądaliście do tej pory. Opowiadania mają po kilka stron, najkrótsze chyba z 5, najdłuższe myślę, że około 20. Każde jest oryginalne, wzruszające, jedyne w swoim rodzaju. Moje ulubione opowiadanie - Orsetto Niedźwiadek (wbrew pozorom nie o niedźwiadku ;)) mogę czytać w nieskończoność. Śmieję się i płaczę w kółko, strona po stronie. Każda bajka pochodzi ( z tego co pamiętam) z innego regionu, ogólnie mówi się o nich, jako o opowieściach znad Morza Śródziemnego. Na dodatek opowiadania te są bardzo pouczające (jak chociażby Klementynka - swoją drogą chyba najkrótsze opowiadanie).
Wierzcie mi - najpiękniejsze bajki jakie w życiu przyszło mi czytać.
Czytali mi je dziadkowie, rodzice, teraz czytam ja, na 100% poznają je moje dzieci :)

alinkawie | 2011-10-19
Na półkach: PDB, Przeczytane

Książka mojego dzieciństwa i pierwsza którą samodzielnie przeczytałam.Przepiękne bajki, które po przeczytaniu na długo tobą pozostają.

Midsummer12 | 2015-03-03

Moje ukochane bajki z dzieciństwa. Czytała mi je mama. Są piękne, mądre, opowiadają o barwnym, zaczarowanym świecie, zapewniając dzieciom piękne sny i w niesamowity sposób rozwijając ich wyobraźnię, co sprawdziłam na sobie=)

Meowth | 2016-02-24
kalka | 2016-01-19