Twelfth Night or What You Will
klayka, komedia, trzech króli

Jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira. Statek na którym płynęli piękna Viola i jej brat Sebastian ulega katastrofie. Rodzeństwo zostaje rozdzielone. Intryga, miłosna oczywiście, opiera się na znanym schemacie przebieranki...

Jest to najbardziej dwuznaczna komedia Szekspira. I moim zdaniem - najsmutniejsza. To jest uważam, że pod warstwą błazenady i przebieranek ukryto smutną prawdę o nieodwzajemnionych uczuciach, o złudnych nadziejach, o niemożliwych miłościach, wreszcie o pogodzeniu się z losem i z tabu społecznym.

Jest coś bardzo ujmującego w rozmowach Sebastiana i Antonia, a ich wzajemne uczucia są co najmniej dwuznaczne. Jest coś poruszającego w uczuciach Oliwii do Cezaria (czyli do Violi), a ile jest dramatu i nieodwzajemnionych uczuć w rozmowach Violi, czyli Cezaria i Orsina.

Kto może z czystym sumieniem powiedzieć, że Orsino, Viola, Oliwia, Sebastian, Antonio, nawet Malvolio znaleźli szczęście? Ja uważam, że pogodzili się - każde na swój sposób, ze swoim przeznaczeniem.

PS. I oczywiście postacią najmądrzejszą w dramacie jest Błazen - co dużo mówi o ironicznym spojrzeniu Szekspira na świat i ludzi.

kasandra_85 | 2012-06-07
Przeczytana: czerwiec 2012

Cathy | 2017-07-18
Przeczytana: lipiec 2015

"Tyle fantazji miłość w sobie mieści,
Że tylko ona jest fantastycznością"

W wyniku katastrofy morskiej Viola i jej brat bliźniak, Sebastian, tracą kontakt. Viola w męskim przebraniu trafia na dwór księcia Orsino. Staje się powierniczką zakochanego w Oliwii (bez wzajemności) władcy. Jak można się domyślać, mistyfikacja doprowadzi do przezabawnych sytuacji...

"Wieczór Trzech Króli" posiada wszystkie cechy świetnej szekspirowskiej komedii. Mamy tu genialny komizm, ciekawą fabułę i - jakżeby inaczej! - qui pro quo. Do tego wspaniali bohaterowie (Malwolio - I love you!). Utwór jest uniwersalny, przepełniony ironią i obfituje w ciekawe spostrzeżenia na temat społeczeństwa i płci. I chociaż "Wieczór Trzech Króli to komedia, to jednak w dramacie nie zabraknie ponadczasowych refleksji. Krótko mówiąc - dobra i sensowna rozrywka gwarantowana. Szekspir zaserwował wszystko "what you will".
Polecam!

bibliofilka | 2012-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O tym, że Szekspir był geniuszem, nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Pisząc "Wieczór Trzech Króli" był on już dramaturgiem doświadczonym i wszechstronnym, autorem ponad połowy swoich sztuk. Sukcesy jego komedii wynikały z siły i melodii wiersza, finezyjnej gry słów, skojarzeń, rozpisaniu akcji na wielopoziomowe wartkie fabuły oraz na wyśmienitym tworzeniu intryg, aluzji, nawiązań, dwuznaczności.

Angielskie słowo twelfth night oznacza dwunastą noc po Bożym Narodzeniu, kiedy to w liturgicznym kalendarzu wypada święto Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. I tu pora na wyjaśnienie podtytułu "albo Co chcecie", sam Szekspir tutaj podpowiada - róbcie z tym, co chcecie. O mirze, kadzidle, złocie, czy Mędrcach ze Wschodu w ogóle nie wspomina. Nie znaczy to jednak, że nie ma tu atmosfery świąt. Wisi ona niemalże w powietrzu.

Zalążkiem fabuły jest sztorm i katastrofa statku, a którym rodzeństwo - Wiola i Sebastian - zostają rozdzieleni i żadne nie jest pewne swoich...

Achajka | 2011-10-22
Przeczytana: 22 października 2011

Przyłączam się do grona pochlebców i stwierdzam otwarcie - zdecydowanie najlepsza ze znanych mi szekspirowskich komedii. Dynamiczna, wciągająca, zabawna i oczywiście co u Mistrza normalne (nawet jeśli chodzi o sztuki o zdecydowanie lżejszym charakterze) nie wolna od refleksji i genialnych cytatów. Cudo!

I taka mała dygresja - Wieczór Trzech Króli zdecydowanie powinien się znaleźć w kanonie lektur szkolnych. Niech ludziom przestanie się Szekspir kojarzyć jedynie z knuciem i truciem. Niezaprzeczalnie był mistrzem tragedii, ale znajomość tylko tej części jego płodów literackich daje nam niepełny obraz Szekspira jako twórcy.

TheLostSymbol | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Idealna książka na deszczowe popołudnie – zabawna i wciągająca. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby całkowicie wejść w ten świat i stać się jego częścią. Po raz kolejny Szekspir wykazał się kunsztem oraz talentem.

slammed | 2017-05-13
Przeczytana: 11 maja 2017

Szekspir pisał epickie dzieła i ta nie jest wyjątkiem, co więcej "Wieczór trzech króli" spowodował, że już nie wiem, która z jego komedii najbardziej mi się podoba!

Na początku relacje bohaterów są skomplikowane i smutne wręcz, nic nie układa się po ich myśli i zakochują się w nieodpowiednich osobach, co sprawia, ze ich miłość jest nieodwzajemniona. Pokazuje też relacje między rodzeństwem i przyjaciółmi. Uważam, że jest to jedna z najlepszych komedii Szekspira.

Isiliel | 2015-01-16
Na półkach: Katalog, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

U wybrzeży Ilirii rozbija się okręt niosący na pokładzie bliźnięta - Violę i Sebastiana. Po tym, jak sztorm wyrzuca ich na brzeg w oddaleniu od siebie nawzajem, każde z rodzeństwa przekonane jest o śmierci tego drugiego.

Chcąc ochronić swoją kobiecą cześć, Viola zakłada męskie odzienie i, przybierając imię Cesario, zostaje sługą na dworze księcia Orsina - nieszczęśliwie zadurzonego w pięknej Olivii. Skrywająca swą tożsamość dziewczyna od pierwszego wejrzenia zakochuje się w swym panu - do tego stopnia, że gotowa jest w jego imieniu zanosić kolejne miłosne poselstwa ukochanej przez niego damie. Olivia jednak, poznawszy rzekomego Cesaria, to jego obdarza swą miłością. Tę niełatwą plątaninę uczuć dodatkowo komplikuje Sebastian - który dociera do miasta, nie wiedząc, że jego bliźniacza siostra mieszka tu, ukrywając swoją prawdziwą płeć...

O Shakespeare'rze napisano już zbyt wiele, by moja skromna notka mogła wnieść cokolwiek nowego do europejskiego literaturoznawstwa. Zatem jedynie...

Kasia | 2015-08-08

Wspaniała i wciągająca. Z początku sztuka rozwija się jako tragiczna by zaskoczyć wszystkich szczęśliwym zakończeniem. Pokazuje zarówno czystą miłość brata i siostry. Niespełnioną Olivi i Orsino oraz nagłą i niespodziewaną zarówno ze strony Sebastiana jak i Violi przebranej za Cezario. Na końcu jeszcze samouwielbienie Malvolio i głębokie oddanie Antonia. Świetnie się ją czyta, szczególnie spodobała mi się intryga jaką uknuła Maria, Błazen i Sir Toby. Wprowadza ona nutkę komizmu.

Reeven | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Plusem dramatów Shakespeare'a jest język i humor...nawet w tragediach. Nie jest to najlepsza komedia tego twórcy jaką miałam w rękach ale na jej korzyść przemawia na pewno to, że jej wcześniej nie znałam. Jest sporo dzieł Shekespeare'a przerobionych na przeróżne sposoby i nawet nie czytając zna się fabułę i choć komedie są bardzo przewidywalne miło jest trafić na coś co w pewnym sensie jest niespodzianką.