The Redbreast

978-0061133992
powieść,
angielski
hunter

The Redbreast won the Glass Key prize for the best Nordic crime novel when it was first published, and was subsequently voted Norway's best crime novel. The Devil's Star, Nesbø's first novel featuring Harry Hole to be translated into English, marked Nesbø as a writer to watch in the ever more fashionable world of Nordic crime.

Pirate_Ship | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Uff co za książka, zarwałem przez nią noc, a miało być tak spokojnie zaledwie kilka stron przed snem, jeżeli jesteś łowcą niebanalnych historii i masz czas na czytania to „CZERWONE GARDŁO” Jo Nesbo jest książką dla Ciebie.

Pech chciał że powieść tę czytałem zaraz po „OKULARNIKU” Katarzyny Bondy w pewnych aspektach książki te mogłem porównać, a mianowicie w obu pozycjach jest wątek kryminalny, obyczajowy, historyczny i miłosny, a dzieli te książki przepaść. Jo Nesbo udowodnił że jest mistrzem gatunku, to zdecydowanie pisarz ponadprzeciętny, będący gwarantem ciekawej i dobrze napisanej książki.

Powieść tę przeczytałem na jednym wdechu albo wydechu sam już nie wiem, „CZERWONE GARDŁO” to książka która rozpoczyna cykl „Trylogia w Oslo”, trzymający w napięciu kryminał z wartką akcją, przemyślaną fabuła, a doskonała narracja sprawia, że od książki nie sposób się oderwać. Owszem znalazły się tu również, niewielkie przestoje i momentami akcja się ślimaczyła, ale nie ma to w moim odczuciu,...

Paco | 2015-04-09
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Lubicie kotlet schabowy :)?
Świeżutki ,pachnący, dobrze wysmażony?:)
Ta książka jest takim kotletem....wiem,wiem..niestosowne porównanie...
Ale może po części oddaje przyjemność, z jaką się ją czyta.
Jedyne do czego można by się przyczepić, to duża ilość nazwisk.
Musiałem się mocno skupiać, bo nie mam do nich pamięci, a nazwisk norweskich w szczególności:). Ale to takie trochę szukanie na siłę, gdyż tak naprawdę ciekawa jest każda strona. Nie ma przestojów i nudnych momentów.
Jest za to spójność, logika i konsekwencja, a Harry jest po prostu ucieleśnieniem bezpretensjonalności :)
Panie Nesbo! Polubiłem Pana :)

"Policja ma stałe procedury w sytuacjach takich jak ta. Harry chodził oczywiście na kursy i wszystkiego się uczył. Nie zamierzał postępować według żadnej z nich".

Oczywiście, że nie zamierzał. Tytuł niepokornego śledczego nie bierze się z przestrzegania procedur ;)

Co wyjdzie, gdy połączy się historię z czasów wojny z współczesnymi wydarzeniami? Czytelnicy lubiący takie pomysły, (a ja się do takowych zaliczam), na pewno docenią ten projekt. Sama idea na to połączenie oczywiście jest u mnie na plus. Nie mogę też powiedzieć, że Jo Nesbø sobie nie poradził z tym tematem. Jednak trochę jestem rozczarowana ostatecznym rozwiązaniem tej zagadki, za dużo psychologii jak na moje oko. Nikłe szanse, że da się rozwiązać taką zagwozdkę samemu, chyba, że ma się szare komórki wyćwiczone jak Herkules Poirot, a ja takich nie mam :) Z drugiej strony zaskakujący finał zawsze w cenie, przewidywalność wadą jest.

Nie podobała mi się otoczka awansu Harrego, ten kierunek kariery, w jakim Nesbø...

emindflow | 2013-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Ta powieść jest dowodem na to, że nie warto czytać dobrych książek, bo życia nie starczy na poznanie wybitnych i bardzo dobrych. Tylko do siebie mogę mieć pretensje, że ta książka, jak i wszystkie pozostałe pióra tego autora, czekały tak długo na swoją kolej, nieustannie spychane do tyłu przez zalew nie zawsze wartych uwagi nowości.
Jo Nesbo napisał powieść świetną, to jest bez dwóch zdań najwyższa półka literatury tego gatunku. Autor wziął się za bary z niezwykle skomplikowanym (jak widać - nie tylko w Polsce) tematem rozrachunkowym, dotyczącym postaw swoich rodaków w czasie ostatniej wojny. Harry Hole w moim prywatnym rankingu powieściowych detektywów pnie się coraz wyżej. Wprawdzie samo zakończenie nieco mnie rozczarowało, tym niemniej powieść jako całość zrobiła na mnie duże wrażenie. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to gorąco zachęcam do lektury.

"Czerwone gardło" czyta się równie dobrze jak inne powieści z cyklu o Harry'm Hole, jeśli nawet nie lepiej.

Pisarz maluje piórem bardzo plastyczne, zostające w pamięci obrazy, tworzy niepowtarzalny klimat.
Nie wiem jak to się dzieje ale Jo Nesbo umie przykuć uwagę, opisem rzeczywistości.
W powieści występują liczne retrospekcje, do czasu Drugiej Wojny Światowej. Walczyli w niej także Norwegowie, po stronie faszystów.
Autor nie bez powodu powraca do lat 1942 - 1944. Pojawiają się tam postacie które są teraz kluczowe, dla akcji powieści.
W kryminale jest parę słów o neofaszyźmie.
Bardzo ciekawą postacią jest śledczy Harry Hole. Osoba jednocześnie ambitna, jak i uzależniona od alkoholu. Samotnik, posiadający szósty zmysł, pomagający wykryć morderców.

Po raz pierwszy, przenosimy się ze śledczym do jego rodzimego kraju, do Norwegii.
Pierwszego trupa mamy dopiero koło setnej strony, a więc bardzo późno.
Ale to nie oznacza że od razu mamy wokół niego śledztwo, zostaje on bardzo późno...

macias | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Jo Nesbo czytam w kolejności chronologicznej i stwierdzam, że widoczny jest rozwój autora z każdą kolejną książką. Świetne dialogi, coraz bardziej rozbudowane intrygi, coraz więcej drobnych szczegółów i niuansów, które połączone ze sobą tworzą rozwiązanie zagadki. Mam również wrażenie, że ewoluuje język autora i w konsekwencji otrzymujemy coraz lepsze i ciekawsze dzieła.
Realizacja audiobooka wcale nie odstaje poziomem od treści i słucha się go z ogromną przyjemnością, polecam!!!!

Kiwi_Agnik | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Trochę nie łatwo tę pozycję ocenić dlatego, że w moim odczuciu wzbudza kontrowersję. Początek mnie przynudzał, ale gdy się wczytałam w powieść nie mogłam przestać czytać, wszystko stało się sensowne i...
"Czerwone gardło" wywołało u mnie nadspodziewane ciarki po całym ciele.

Akcja rozbudowana, bardzo dużo wątków, historia zapierająca dech w piersiach, fabuła wobec której nie sposób być obojętnym, no i Harry Hole, który zawsze wie gdzie się pojawić.

Bardzo dobry sensacyjny kryminał.

Książki norweskiego pisarza to pożeracze czasu, już zabieram się za kolejne części.

marcin | 2018-11-10

Po dwóch, dość przeciętnych zresztą pierwszych tomach cyklu, w " Czerwonym gardle" jest już zalążek tego, czym tak bardzo zachwycił mnie Nesbo w kolejnych częściach o Harrym Hole.
Pierwszy tom " Trylogii z Oslo" to już prawie w pełni ukształtowany styl autora, jest dużo bardziej pewny i świadomy, wyraźnie widać że Jo już okrzepł jako pisarz, progres w jego twórczości jest bardzo zauważalny.
Historia opisana w " Czerwonym gardle " jest naprawdę ciekawa i zajmująca, wciąga od pierwszych stron. Po raz pierwszy Jo pokusił się żeby poprowadzić opowiadaną przez siebie opowieść dwutorowo, jakby na dwóch płaszczyznach. Fajny pomysł i moim zdaniem wyszło mu naprawdę dobrze , bo obydwa wątki są równie ciekawe, a przy okazji jest to pewne urozmaicenie przy czytaniu.
" Czerwone gardło " to powieść smutna , bardzo emocjonalna, w pewnym momencie rozpacz Harrego jest naprawdę dojmująca, aż przykro czytać. Zarazem jest to też opowieść o meandrach ludzkich zachowań, studium człowieka popchniętego...

Roman Dłużniewski | 2017-02-10

Pewna urocza młoda dama, znajoma z LC kazała mi czytać książki Jo Nesbo. Posłusznie sięgnąłem więc po "Czerwone gardło". Książka jest rewelacyjna!! Perfekcyjnie skonstruowana, wielowątkowa fabuła nie pozwalała oderwać się od lektury. Nie potrzeba gromady trupów i drastycznych zbrodni, wystarczy nieprawdopodobny talent autora. Misterna intryga prowadzi nas od frontu wschodniego w wojnie z Sowietami aż po dzień dzisiejszy a Oslo staje się miejscem ostatecznej rozgrywki. Hole jest świetny, taki inny od znanych postaci śledczych. Już z niecierpliwością zerkam na leżący na półce "Trzeci klucz"..

allison | 2014-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

"Czerwone gardło" to pierwsza powieść Jo Nesbo, jaką przeczytałam. Wrażenia odniosłam pozytywne, chociaż muszę szczerze przyznać, że znacznie bardziej podobają mi się kryminały Nessera i Menkella.

Za plus na pewno uważam umiejętne połączenie wątków kryminalnych z obyczajowymi - lubię, gdy akcja nie skupia się tylko na śledztwie, ale pokazuje również życie prywatne bohaterów.
Autorowi udało się ponadto płynnie zestawić bieżące wydarzenia i perypetie z okresu drugiej wojny światowej.
Kolejna zaleta to interesujące wykorzystanie symboliki biblijnej, co w tego typu literaturze zdarza się rzadko.

Całość przeczytałam z zaciekawieniem, a zakończenie dosłownie połknęłam.

Ponieważ wychowałam się na klasycznych kryminałach angielskich, wolę powieści, w których czytelnik nie poznaje mordercy, lecz śledzi i odkrywa jego poczynania wraz z detektywem. Tu mamy inną sytuację, odbiorca wie bowiem znacznie więcej niż policjant, lecz autor przygotował także kilka niespodzianek, związanych...