Co gryzie Gilberta Grape'a

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
What's eating Gilbert Grape
Barbara

24-letni Gilbert Grape mieszka w zapadłej mieścinie w stanie Iowa i marzy jedynie o ucieczce. Jego matka monstrualnie się roztyła po samobójstwie męża, upośledzony brat Arnie nieustannie przysparza kłopotów, starsza siostra wciąż boleje nad śmiercią Elvisa, młodsza zaś ma fioła na punkcie własnego wyglądu, chłopaków i Jezusa. Czy tajemnicza piękna dziewczyna, która przybywa do miasteczka na wakacje, może odmienić życie Gilberta?

źródło opisu: opis dystrybutora

źródło okładki: Wydawnictwo Rebis

ChicaDeAyer | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Kawałek świetnej historii o poszukiwaniu własnej tożsamości osoby zawieszonej między powinnością a marzeniami. Szczególnie rekomenduję tę opowieść ludziom młodym, a także tym wciąż rozglądającym się za swoim miejscem w świecie.

Autor obarczył każdego z swych bohaterów mniejszymi lub większymi problemami, które wiążą się w sposób ścisły z ich indywidualnymi historiami. Znajdziemy tu typowe bolączki wieku dorastania, kwestie związane z buntem, samotnością, wyobcowaniem, niezrozumieniem. Próbę zmierzenia się z demonami przeszłości i niepewną przyszłością. Nie pominięto wątków traktujących o miłości, przyjaźni, zdradzie oraz głębokiej niechęci. Skończyć tę wyliczankę można na sygnalizacji trudności powiązanych z ułomnościami ludzkiego ciała i próbie ukazania, w jaki sposób mogą one rzutować na losy nie tylko osób nimi dotkniętych, ale i ich najbliższych. Hedges traktuje o poważnych problemach, ale nie próbuje epatować przy tym patetyzmem – wręcz przeciwnie. Autor nie stroni od...

Kiwi_Agnik | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Sentymentalna, ciepła i wzruszająca powieść o walce z szarością dnia codziennego.
Świetnie pokazany obraz życia w małym miasteczku.

Książka różni się od wspaniałego filmu, który kocham już od tylu lat, ale i tak bardzo mi się spodobała.

Czytając płakałam i śmiałam się na przemian.

"Za dużo radości boli..."
nic dodać nic ująć.

Czytam-Sobie | 2015-09-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 06 września 2015

Wspaniała opowieść o miłości, choć bohaterowie z całej mocy wzbraniają się do tego przyznać.
Czytając, cały czas miałam przed oczami Leonarda DiCaprio, który mistrzowsko zagrał Arniego w filmie.
Piękna książka, znakomity film - jedno i drugie warte zapoznania się.

flameleaf | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 02 stycznia 2015

" Co gryzie Gilberta Grape'a" to świetny przykład na to, że z pozoru proste historie mogą nas wiele nauczyć, oczywiście pod warunkiem, że autor potrafi wykorzystać własny potencjał twórczy.

Gilbert opowiada o Życiu, a w życiu tym jak w grze- każda postać jest diametralnie różna, a my mamy szansę patrzeć z różnych punktów widzenia, bo bohaterowie są doskonale skonstruowani.

Gdyby nie dystans Gilberta do rzeczywistości, moglibyśmy uznać sytuację w jakiej się znalazł za beznadziejną i mu współczuć, a to chyba ostatnia rzecz, której by pragnął.
Gdyby nie poczucie humoru, nie polubilibyśmy go tak bardzo, za to że właśnie taki jest.
Gdyby nie jego pierwszoosobowa relacja, nie poznalibyśmy jego motywów i własnego zdania.

Gilbert ma odwagę nie wstydzić się Arniego, ma dojrzałość rozmawiać z nim, tak by czegoś się uczył (choć Arni większość rzeczy już po chwili nie pamięta) i zabierać go wszędzie tam, gdzie sprawia mu to radość.

Kilkudniowa akcja powieści kryje w sobie więcej niż...

Ania | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

"Gilbert się kurczy" i z dnia na dzień jest go coraz mniej.
Gryzie go i podgryza najbliższe otoczenie. Brat, siostry, matka, koledzy, praca, miasteczko w którym mieszka...wszyscy systematycznie nadgryzają Gilberta.
I jak tu być sobą, spełniać swoje pragnienia i być szczęśliwym.
A może szczęście jest tuż obok, zasypane stertą nienawiści, niechęci i negacji. I czy Gilbert się kurczy, bo sam siebie gryzie, od środka...
Poruszająca opowieść o zwykłym życiu zdumiewającej rodziny.
Z poczuciem humoru, lekkością, daleka od banału i przejaskrawienia.

ReadingGirl | 2015-08-22
Przeczytana: sierpień 2015

"TA HISTORIA POZOSTANIE Z TOBĄ JUŻ NA ZAWSZE"

Takie słowa widnieją na okładce książki i z tymi słowami muszę się zgodzić.
Szczera, błyskotliwa, zabawna, wzruszająca za to pokochałam tę książkę i za sympatycznych oraz niezwykłych pod maską zwyczajności bohaterach. Na pewno nigdy nie zapomnę tej historii. Polecam gorąco, naprawdę książka warta przeczytania !!!!

vAnitas | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Podpiszę się rękami i nogami pod cytatem z The Atlantic widniejącym na okładce. Powieść ta jest "czasami zabawna, czasami smutna... i zawsze przejmująca." Nawet się nie spodziewałam, że wpłynie ona na mnie tak bardzo. Polecam!

Dorian_LC | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

UROKI ŻYCIA W MAŁYM MIASTECZKU

9,5

What's Eating Gilbert Grape - wydana w 1991 roku, to debiut literacki nie tylko pisarza, ale także scenarzysty i reżysera Peter'a Hedges'a.

Co gryzie Gilberta Grape'a to powieść o przeciętnej rodzinie, mieszkającej w przeciętnym miasteczku (o urokliwej nazwie) Endora w stanie Iowa. Historia opowiedziana jest (w formie narracji pierwszoosobowej) przez jednego z jej członków, tytułowego Gilberta - cynika, a zarazem marzyciela. Bohater jest świadomy otaczającej go rzeczywistości, nie próbuje jej zmieniać, ale też się z nią nie godzi. Książka jako dramat ma w sobie wszystko: autentyczne postacie, wiarygodne dialogi i optymistyczne przesłanie - nawet w poczuciu beznadziei można odnaleźć najcenniejsze wartości takie jak miłość i sens życia.

Zabrakło tylko obrazowych opisów i pomysłowych metafor. Autor pisze w oszczędny, łatwo przyswajalny sposób, ale czyż to nie lokalizacja składająca się na małą mieścinę: peryferia, las - nie dają pisarzowi...

Paulina | 2013-03-01

"Nie pamiętam zbyt wiele, a to, co zapamiętałem, zdołałem zapomnieć"

Pół żartem, pół serio - powyższy cytat tyczy się także i mnie. Czytałam tę książkę wiele lat temu i mgliście pamiętam fabułę, ale pamiętam bardzo dobrze emocje, jakie ta książka we mnie wyzwoliła.
"Co gryzie Gilberta Grape'a" nie jest arcydziełem. Nie jest to powieść, która powinna znajdować się w kanonie literatury. Ale ta powieść ma dla mnie ogromne znaczenie sentymentalne. Po prostu ją lubię. Jest milion książek lepszych, ale i drugie tyle - słabszych. I w tym morzu przeciętności ta pozycja jakoś nie tonie, tylko unosi się na powierzchni po cichu, bez echa.
To piękna, ciepła historia o borykaniu się z kaprysami losu, który jednym nie szczędzi ruchomych schodów na szczyt, a innym rzuca pod nogi kłody.
Gilbert Grape to młody mężczyzna, który mieszka w zapomnianej przez Boga mieścinie w Iowa. Jego młodszy brat, Arnie, jest upośledzony, zaś każda z dwóch sióstr jest próżna i irytująca. Matka natomiast tak...

Joan_B | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Powieść obyczajowa o 24-letnim Gilbercie Grapie, który mieszkając w zapadłym miasteczku Endora w stanie Iowa - marzy jedynie o ucieczce do wielkiego miasta. Jego mama zmieniła się jak to określa główny bohater i zarazem narrator całej książki - w "tucznika" po samobójstwie jej męża, niedorozwinięty brat Arnie przysparza wciąż problemów, starsza siostra Amy nadal przeżywa żałobę z powodu śmierci Króla Elvisa, młodsza Ellen zaś ma bzika na punkcie własnego wyglądu, chłopców oraz Jezusa. Pewnego dnia gdy do miasteczka w odwiedziny do swojej babci przybywa szalona dziewczyna imieniem Becky - Gilbert zaczyna na nowo postrzegać otaczający go świat, a jego rodzina nie wydaje mu się aż tak dziwaczna jak sądził. Książka która zapisze się w mojej pamięci na bardzo długo...