Co gryzie Gilberta Grape'a

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
What's eating Gilbert Grape
Barbara

24-letni Gilbert Grape mieszka w zapadłej mieścinie w stanie Iowa i marzy jedynie o ucieczce. Jego matka monstrualnie się roztyła po samobójstwie męża, upośledzony brat Arnie nieustannie przysparza kłopotów, starsza siostra wciąż boleje nad śmiercią Elvisa, młodsza zaś ma fioła na punkcie własnego wyglądu, chłopaków i Jezusa. Czy tajemnicza piękna dziewczyna, która przybywa do miasteczka na wakacje, może odmienić życie Gilberta?

Książkę rozsławiła znakomita ekranizacja Lassego Hallströma z Johnnym Deppem i Leonardem DiCaprio, który za rolę Arniego otrzymał nominację do Oscara.

źródło opisu: Rebis, 2005

źródło okładki: www.rebis.com.pl

ChicaDeAyer | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Kawałek świetnej historii o poszukiwaniu własnej tożsamości osoby zawieszonej między powinnością a marzeniami. Szczególnie rekomenduję tę opowieść ludziom młodym, a także tym wciąż rozglądającym się za swoim miejscem w świecie.

Autor obarczył każdego z swych bohaterów mniejszymi lub większymi problemami, które wiążą się w sposób ścisły z ich indywidualnymi historiami. Znajdziemy tu typowe bolączki wieku dorastania, kwestie związane z buntem, samotnością, wyobcowaniem, niezrozumieniem. Próbę zmierzenia się z demonami przeszłości i niepewną przyszłością. Nie pominięto wątków traktujących o miłości, przyjaźni, zdradzie oraz głębokiej niechęci. Skończyć tę wyliczankę można na sygnalizacji trudności powiązanych z ułomnościami ludzkiego ciała i próbie ukazania, w jaki sposób mogą one rzutować na losy nie tylko osób nimi dotkniętych, ale i ich najbliższych. Hedges traktuje o poważnych problemach, ale nie próbuje epatować przy tym patetyzmem – wręcz przeciwnie. Autor nie stroni od...

leanna | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Jeśli ktoś czuje się przygnębiony obowiązkami życia codziennego i jeśli komuś wydaje się, że ciągle ma pod górkę i nic mu się nie udaje powinien sięgnąć po książkę 'Co gryzie Gilberta Grape'a'

Gilbert to człowiek to człowiek zmęczony życiem, zmarnowany i nieszczęśliwy. W dodatku musi zajmować się upośledzonym bratem a także znosić humory otyłej mamy. Kto by tak chciał - lub raczej kto by to wytrzymał?

Czytając tę książkę ani przez chwilę nie przypuszczałam, że aż tak mnie porwie, lecz przede wszystkim, że zmusi do refleksji na temat ludzkiej egzystencji i w ogóle życia. Dała mi głęboko do myślenia.

Prawdziwy ukłon składam w stronę autora. Stworzył wspaniałą, lekko melancholijną książkę. Wykreował niezwykłych bohaterów, każdy z nich jest inny,ale odgrywa ważną rolę. Ukazał małomiasteczkowy klimat, jego specyfikę i wpływ na ludzi.

W tej książce znajduję się wszystko - radość, gniew, smutek, wzruszenia i humor - niejednokrotnie się uśmiałam a mnie niezwykle ciężko jest...

Kiwi_Agnik | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Sentymentalna, ciepła i wzruszająca powieść o walce z szarością dnia codziennego.
Świetnie pokazany obraz życia w małym miasteczku.

Książka różni się od wspaniałego filmu, który kocham już od tylu lat, ale i tak bardzo mi się spodobała.

Czytając płakałam i śmiałam się na przemian.

"Za dużo radości boli..."
nic dodać nic ująć.

Czytam-Sobie | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2015
Przeczytana: 06 września 2015

Wspaniała opowieść o miłości, choć bohaterowie z całej mocy wzbraniają się do tego przyznać.
Czytając, cały czas miałam przed oczami Leonarda DiCaprio, który mistrzowsko zagrał Arniego w filmie.
Piękna książka, znakomity film - jedno i drugie warte zapoznania się.

flameleaf | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 02 stycznia 2015

" Co gryzie Gilberta Grape'a" to świetny przykład na to, że z pozoru proste historie mogą nas wiele nauczyć, oczywiście pod warunkiem, że autor potrafi wykorzystać własny potencjał twórczy.

Gilbert opowiada o Życiu, a w życiu tym jak w grze- każda postać jest diametralnie różna, a my mamy szansę patrzeć z różnych punktów widzenia, bo bohaterowie są doskonale skonstruowani.

Gdyby nie dystans Gilberta do rzeczywistości, moglibyśmy uznać sytuację w jakiej się znalazł za beznadziejną i mu współczuć, a to chyba ostatnia rzecz, której by pragnął.
Gdyby nie poczucie humoru, nie polubilibyśmy go tak bardzo, za to że właśnie taki jest.
Gdyby nie jego pierwszoosobowa relacja, nie poznalibyśmy jego motywów i własnego zdania.

Gilbert ma odwagę nie wstydzić się Arniego, ma dojrzałość rozmawiać z nim, tak by czegoś się uczył (choć Arni większość rzeczy już po chwili nie pamięta) i zabierać go wszędzie tam, gdzie sprawia mu to radość.

Kilkudniowa akcja powieści kryje w sobie więcej niż...

Ania | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

"Gilbert się kurczy" i z dnia na dzień jest go coraz mniej.
Gryzie go i podgryza najbliższe otoczenie. Brat, siostry, matka, koledzy, praca, miasteczko w którym mieszka...wszyscy systematycznie nadgryzają Gilberta.
I jak tu być sobą, spełniać swoje pragnienia i być szczęśliwym.
A może szczęście jest tuż obok, zasypane stertą nienawiści, niechęci i negacji. I czy Gilbert się kurczy, bo sam siebie gryzie, od środka...
Poruszająca opowieść o zwykłym życiu zdumiewającej rodziny.
Z poczuciem humoru, lekkością, daleka od banału i przejaskrawienia.

"TA HISTORIA POZOSTANIE Z TOBĄ JUŻ NA ZAWSZE"

Takie słowa widnieją na okładce książki i z tymi słowami muszę się zgodzić.
Szczera, błyskotliwa, zabawna, wzruszająca za to pokochałam tę książkę i za sympatycznych oraz niezwykłych pod maską zwyczajności bohaterach. Na pewno nigdy nie zapomnę tej historii. Polecam gorąco, naprawdę książka warta przeczytania !!!!

Dorian_LC | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

UROKI ŻYCIA W MAŁYM MIASTECZKU

9,5

What's Eating Gilbert Grape - wydana w 1991 roku, to debiut literacki nie tylko pisarza, ale także scenarzysty i reżysera Peter'a Hedges'a.

Co gryzie Gilberta Grape'a to powieść o przeciętnej rodzinie, mieszkającej w przeciętnym miasteczku (o urokliwej nazwie) Endora w stanie Iowa. Historia opowiedziana jest (w formie narracji pierwszoosobowej) przez jednego z jej członków, tytułowego Gilberta - cynika, a zarazem marzyciela. Bohater jest świadomy otaczającej go rzeczywistości, nie próbuje jej zmieniać, ale też się z nią nie godzi. Książka jako dramat ma w sobie wszystko: autentyczne postacie, wiarygodne dialogi i optymistyczne przesłanie - nawet w poczuciu beznadziei można odnaleźć najcenniejsze wartości takie jak miłość i sens życia.

Zabrakło tylko obrazowych opisów i pomysłowych metafor. Autor pisze w oszczędny, łatwo przyswajalny sposób, ale czyż to nie lokalizacja składająca się na małą mieścinę: peryferia, las - nie dają pisarzowi...

Dziub | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Dlaczego ja nie przeczytałam tego wcześniej. Czy ktoś jeszcze tak potrafi pisać? To pytanie w zasadzie jest zarzutem odnośnie popularyzowanej literatury, nie chodzi o gatunek kryminału, który kocham i którego zawsze będę bronić, czy powieści obyczajowych a w zasadzie romansowych, to kwestia uzmysłowienia sobie, czym jest kunszt literacki. Czy dzisiejsi pisarze zastanawiają się nad każdym zdaniem, czy dopieszczają je odpowiednio pod względem formy, stylu, dopasowania do fabuły? Nie wiem, jak przebiega proces literacki u Hedgesa, być może jest natchniony i stworzenie takiej książki przyszło mu z łatwością, jednak wiedząc cokolwiek o pisarstwie śmiem twierdzić, że to efekt naprawdę wielkiego trudu włożonego w wydanie prozy tak wielkiego lotu, że zdecydowanie nie trzeba się go wstydzić. To jest jednocześnie kawał tak dobrej literatury, że gdybym chciała w ogóle myśleć o beletrystyce, wstydziłabym się chwycić za pióro w obliczu zetknięcia z czymś tak niesamowicie wybitnym. Być może to...

vAnitas | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Podpiszę się rękami i nogami pod cytatem z The Atlantic widniejącym na okładce. Powieść ta jest "czasami zabawna, czasami smutna... i zawsze przejmująca." Nawet się nie spodziewałam, że wpłynie ona na mnie tak bardzo. Polecam!