Zakaz seksu we wtorki

Okładka książki Zakaz seksu we wtorki Tracy Bloom
Okładka książki Zakaz seksu we wtorki
Tracy Bloom Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
No-One Ever Has Sex On A Tuesday
Świat Książki
2011-01-26
2011-01-26
978-83-247-2143-6
Katarzyna Rosłan
powieść angielska

Dziewczyna, notabene już nie taka młoda, więc powinna już myśleć głową a nie kierować się chwilową zachcianką, zdradza swojego partnera z byłym. Zachodzi w ciążę, nie wiedząc który z nich jest ojcem dziecka - ot i cała fabuła. Szkoda czasu na tą książkę, są dużo bardziej wartościowe, nie polecam.

"Kobiety dzielą się na te, które wybierają swemu dziecku ojca, i te, które nie wybierają. Innymi słowy – te, które latami przesiewają męską populację przez gęste sito, i te, na które ciąża spada jak grom z jasnego nieba".

Zakazy i nakazy stale wpływają na nasze życie. Ich korelacja z dniami tygodnia nie jest dla mnie nowością i żadnym dziwactwem. Jednakże, zaintrygował mnie zakaz seksu akurat we wtorki. Co ma wspólnego ten dzień z odmawianiem sobie największej, cielesnej przyjemności? I czy igranie z miłością może być niebezpieczne jak wskazuje podtytuł tej powieści?

Tracy Bloom to ekspertka do spraw marketingu, która pracując w Wielkiej Brytanii spełniała się zawodowo. Decyzja autorki o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, wraz z mężem i dwójką dzieci, pozbawiła ją możliwości pracy w swoim zawodzie. Tracy jednakże nie poddała się i zamiast zostać zgorzkniałą kurą domową, postanowiła napisać książkę.

Trzydziestosześcioletnia Katy Chapman nie nosi się z zamiarem założenia rodziny. Bohaterka jest bowiem zatwardziałą singielką, korzystającą z życia pełnymi garściami. Jadąc na zjazd absolwentów szkoły średniej, nie spodziewa się, że właśnie ta noc zmieni jej życie. Niespodziewana ciąża będąca jej efektem, wywołuje bowiem daleko idące konsekwencje.

Autorka na przykładzie głównej bohaterki i jej chłopaka dość realistycznie nakreśliła dzisiejszą tendencję występującą wśród młodych ludzi, a mianowicie trwanie w związkach bez większych zobowiązań. Postać singielki Katy jest trochę przerysowana, jednakże dość dobrze ukazuje postawę modnego obecnie życia bez jakichkolwiek ograniczeń. Mdłą postacią w fabule jest Matthew, który mimo założenia rodziny nie wie do końca, czy jest gotowy na takie poważne zobowiązanie. Najbardziej komicznym i zarazem sympatycznym bohaterem jest natomiast Daniel, przyjaciel Katy, który odegra dużą rolę w szczęśliwym zakończeniu tej historii.

"Zakaz seksu we wtorki" jest powieścią przeznaczoną w szczególności dla kobiet. Warto jednak podkreślić, że pomimo tematu singielstwa i macierzyństwa potraktowanych z dużą dawką humoru, czytelnik znajdzie w książce przestrogę dotyczącą życia bez jakichkolwiek zobowiązań. Nie wszystko bowiem da się zaplanować, a już na pewno nie da się zapanować nad własnymi uczuciami i słabościami, z którymi codziennie walczymy.

Język użyty przez Tracy Bloom jest dość prosty i zrozumiały. W czytadle takiego typu nie ma bowiem miejsca na górnolotne słownictwo, czy też obszerne wywody filozoficzne. Niektóre zbiegi okoliczności, które są udziałem bohaterów mogą wydawać się mało wiarygodne, tudzież nieprawdopodobne. Mimo wszystko, w mojej ocenie zamiarem autorki było przerysowanie pewnych sytuacji, celem zwrócenia uwagi czytelnika na konsekwencje trwania w określonych życiowych modelach.

Ja już wiem, jakie argumenty mogą optować za zakazem seksu we wtorki, gdyż odpowiedź na pytanie zadane przeze mnie na wstępie tego tekstu znajdziecie na stronie dziewiętnastej tej powieści. Jeśli lubicie takie niezobowiązujące czytadła to polecam tę lekturę z filiżanką dobrej kawy.

Książka opowiada historię dwojga ludzi, którzy w przeszłości byli razem, ale, jak to w życiu bywa, jeden głupi błąd sprawił, że rozstali się z hukiem.
Po latach trafiają na siebie w szkole rodzenia i zdają sobie sprawę, że przeszłość wciąż do nich wraca. Miotają się w swoich uczuciach, uciekają przed życiem, sobą nawzajem i odpowiedzialnością.
Książka napisana lekkim językiem opowiada o konsekwencjach życiowych wyborów. Przeplatana dolegliwościami i humorami kobiet w ciąży potrafi rozśmieszyć, ale i skłonić do refleksji. Idealna pod koc w towarzystwie kubka herbaty lub kakao.

Książka napisana lekkim...

Zawiodłam się na tej książce nic specjalnego

Zawiodłam się na tej książce nic specjalnego

łatwa lekka i przyjemna, wkurzyło mnie nieco zakończenie, ale szybko się czytało. wciągająca czasem... polecam

Rozbawiła mnie, zrelaksowała, lubię taki styl, taki dowcip i splecenie cech różnorodnych charakterów.

Lekka humorystyczna powieść, szczególnie dobrze się ją czyta podczas urlopu.

Lekka humorystyczna powieść, szczególnie dobrze się ją czyta podczas urlopu.

Zabawna, na poprawę nastroju.

Zabawna, na poprawę nastroju.

Dzięki komicznym dialogom, ironii i sarkazmu bawiłam się świetnie! Dolegliwości i humory kobiet w ciąży - śmieszą, ale i zmuszają do refleksji. Lekka, zabawna, i choć przewidywalna, warto sięgnąć po tę książkę tak na odstresowanie.

2002

Lekka przyjemna i zabawna polecam