Beskidnicy

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-089-4
kultura, beletrystyka
Kamila

Impulsem do napisania „Beskidników” – powieści zbójnickiej, było dla autora zetknięcie z siedemnastowiecznym rękopisem: Acta spraw Złoczyńców wszelakich, Dekreta skazańców Exequciei ostateczney… Znad kart tchnących grozą niepohamowanego okrucieństwa wyłaniają się obrazy zapełnione postaciami pasterzy, kramarzy, kupców, kapłanów, zbójników, dworzan i mieszczan żywieckich, noszących współczesne...

Znad kart tchnących grozą niepohamowanego okrucieństwa wyłaniają się obrazy zapełnione postaciami pasterzy, kramarzy, kupców, kapłanów, zbójników, dworzan i mieszczan żywieckich, noszących współczesne nazwiska starych góralskich rodów, w ich ówczesnej obyczajowości i obrzędowości (nie wyłączając rytualnego kanibalizmu), z reliktami starosłowiańskiej religii wobec zwycięskiego chrześcijaństwa.

I, jak to w życiu bywa, jest czas oraz miejsce na miłość, radość i rozpacz, na zabawę, pijatykę i kaźń, na dzielność, brawurę i na pospolite łotrostwo, na bezprzykładną rozrzutność i na bezgraniczną chciwość, gotową na każdy rodzaj poświęcenia, w drodze po ukryte skarby.

Tacy bowiem byli, nieznani dotąd, bohaterowie tej ziemi – beskidnicy.

telefonalarmowy | 2016-07-20
Na półkach: Sprzedam, 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lipca 2016

Książka po prostu słaba. Jest to w pewnym sensie zbiór wymyślonych opowiadań złączonych (lub nie) w jedną całość, tak pomieszanych wątków dawno nie widziałem. Czasem nie wiadomo o czym już czytamy, a to sprawia, że przebrnąć przez tę książkę to istna męczarnia. Zapowiadało się fajnie, a wyszła jedna z gorszych książek jakie w życiu czytałem. Nie warto wydawać na nią pieniędzy, nawet kiedy jest się pasjonatem Beskidów i ich historii, za jakiego ja również się uważam.

antonyh | 2016-03-21
Damian | 2013-10-15