Beskidnicy

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7722-089-4
kultura beletrystyka

"- A Chudym z Żabnice za spoloną kolibe na Prusowie dałeś?
- Doł-ek!
- A Kąkolowi z Milówki, że mu rzyka kęs pola wziyna, dałeś?
- Doł-ek!"

"- A na Marcówce-ś baby gwołcił?
- Ze niby kto? Ze niby jo?
- A, moze, kurna, jo? Kces cyganić? Juz cie haw porwom biesy! Ka łóne som?"

Nie jest to najprostszy tekst do czytania (i to nie ze względu na gwarę),ale miłośnicy Beskidu Żywieckiego i Śląskiego zapewne odnajdą tu coś dla siebie. Książka ma swoje plusy i minusy: piękna gwara, interesujące cytaty z rękopisów, ale trochę nazbyt rozbudowane opisy i chaotyczne wątki.

"- A Chudym z Żabnice za spoloną kolibe na Prusowie dałeś?
- Doł-ek!
- A Kąkolowi z Milówki, że mu rzyka kęs pola wziyna, dałeś?
- Doł-ek!"

"- A na Marcówce-ś baby gwołcił?
- Ze niby kto? Ze niby jo?
- A, moze, kurna, jo? Kces cyganić? Juz cie haw porwom biesy! Ka łóne som?"

Idąc do biblioteki,lubię wypożyczać powieści autorów mi nie znanych.Takich,o których nie słyszałem.

Beskidy,piękne góry.Mają w sobie,coś z magii i czarów.
Dziś spotkamy,dużo turystów.
Ale,nie zawsze tak było.

Zbójcy,pogańskie kulty.Nie wyparte przez nową religię.
Napady zbójów,piękna gwara.
Opisy przyrody.

Dla mnie,to cudowne przeżycie z wybitnym dziełem literackim.

Beskidy,piękne góry.Mają w sobie,coś z magii i czarów.
Dziś spotkamy,dużo turystów.
Ale,nie zawsze tak było.

Zbójcy,pogańskie kulty.Nie wyparte przez nową religię.
Napady zbójów,piękna gwara.
Opisy przyrody.

Dla mnie,to cudowne przeżycie z wybitnym dziełem literackim.

Książka po prostu słaba. Jest to w pewnym sensie zbiór wymyślonych opowiadań złączonych (lub nie) w jedną całość, tak pomieszanych wątków dawno nie widziałem. Czasem nie wiadomo o czym już czytamy, a to sprawia, że przebrnąć przez tę książkę to istna męczarnia. Zapowiadało się fajnie, a wyszła jedna z gorszych książek jakie w życiu czytałem. Nie warto wydawać na nią pieniędzy, nawet kiedy jest się pasjonatem Beskidów i ich historii, za jakiego ja również się uważam.

• Z Nie mam
  • 2016