Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Beskidnicy

Wydawnictwo: Novae Res
6 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-7722-089-4
kultura, beletrystyka
Kamila

Impulsem do napisania „Beskidników” – powieści zbójnickiej, było dla autora zetknięcie z siedemnastowiecznym rękopisem: Acta spraw Złoczyńców wszelakich, Dekreta skazańców Exequciei ostateczney… Znad kart tchnących grozą niepohamowanego okrucieństwa wyłaniają się obrazy zapełnione postaciami pasterzy, kramarzy, kupców, kapłanów, zbójników, dworzan i mieszczan żywieckich, noszących współczesne...

Znad kart tchnących grozą niepohamowanego okrucieństwa wyłaniają się obrazy zapełnione postaciami pasterzy, kramarzy, kupców, kapłanów, zbójników, dworzan i mieszczan żywieckich, noszących współczesne nazwiska starych góralskich rodów, w ich ówczesnej obyczajowości i obrzędowości (nie wyłączając rytualnego kanibalizmu), z reliktami starosłowiańskiej religii wobec zwycięskiego chrześcijaństwa.

I, jak to w życiu bywa, jest czas oraz miejsce na miłość, radość i rozpacz, na zabawę, pijatykę i kaźń, na dzielność, brawurę i na pospolite łotrostwo, na bezprzykładną rozrzutność i na bezgraniczną chciwość, gotową na każdy rodzaj poświęcenia, w drodze po ukryte skarby.

Tacy bowiem byli, nieznani dotąd, bohaterowie tej ziemi – beskidnicy.

filozof | 2018-06-07

Idąc do biblioteki,lubię wypożyczać powieści autorów mi nie znanych.Takich,o których nie słyszałem.

Beskidy,piękne góry.Mają w sobie,coś z magii i czarów.
Dziś spotkamy,dużo turystów.
Ale,nie zawsze tak było.

Zbójcy,pogańskie kulty.Nie wyparte przez nową religię.
Napady zbójów,piękna gwara.
Opisy przyrody.

Dla mnie,to cudowne przeżycie z wybitnym dziełem literackim.

wasyl32 | 2018-11-15
Przeczytana: 01 lutego 2018

"- A Chudym z Żabnice za spoloną kolibe na Prusowie dałeś?
- Doł-ek!
- A Kąkolowi z Milówki, że mu rzyka kęs pola wziyna, dałeś?
- Doł-ek!"

"- A na Marcówce-ś baby gwołcił?
- Ze niby kto? Ze niby jo?
- A, moze, kurna, jo? Kces cyganić? Juz cie haw porwom biesy! Ka łóne som?"

Nie jest to najprostszy tekst do czytania (i to nie ze względu na gwarę), ale miłośnicy Beskidu Żywieckiego i Śląskiego zapewne odnajdą tu coś dla siebie. Książka ma swoje plusy i minusy: piękna gwara, interesujące cytaty z rękopisów, ale trochę nazbyt rozbudowane opisy i chaotyczne wątki.

telefonalarmowy | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Sprzedam
Przeczytana: 20 lipca 2016

Książka po prostu słaba. Jest to w pewnym sensie zbiór wymyślonych opowiadań złączonych (lub nie) w jedną całość, tak pomieszanych wątków dawno nie widziałem. Czasem nie wiadomo o czym już czytamy, a to sprawia, że przebrnąć przez tę książkę to istna męczarnia. Zapowiadało się fajnie, a wyszła jedna z gorszych książek jakie w życiu czytałem. Nie warto wydawać na nią pieniędzy, nawet kiedy jest się pasjonatem Beskidów i ich historii, za jakiego ja również się uważam.

antonyh | 2016-03-21
Damian | 2013-10-15