Czego nauczył mnie August

Wydawnictwo: Polski Dom Wydawniczy
83-7043-028-7
proza polska, powieść, stalinizm
la_stamina

8-letniego, zakompleksionego Gustawa poznajemy u schyłku stalinizmu. Kiedy Stalin umiera, Gucio spotyka Augusta, charyzmatycznego ideowca, który potrafi być czułym opiekunem, starszym bratem-łatą, inicjatorem harcerskich gier w ukrywanie i śledzenie, surowym sędzią podczas polowań na elementy klasowo wrogie. A przede wszystkim - nauczycielem. Rok 1956 określa August jako "przesunięcie poduszki pod głową". Świat się zmienia rękami Gustawów, pada komunizm, a on zawsze jest w pierwszej linii. Czy zostanie prezydentem? Czy Gucio jest zdrajcą, czy kontynuatorem? Zobaczymy - postaci z życia wzięte.

źródło opisu: http://www.literatura.net.pl/

źródło okładki: http://www.literatura.net.pl/

kazikowy | 2013-07-18

Niech przemówi autorka (wywiad dla 'Przeglądu'):

Więc nie pisała pani nigdy "z kluczem"?

- W pewnym sensie jako książkę z kluczem, jedną jedyną, przysięgam, można postrzegać "Czego nauczył mnie August". Tematem są mistrz i uczeń czarnoksiężnika, który przerasta swego mistrza i wygrywa.

Sportretowała w niej pani bliskich sobie mężczyzn!

- Poniekąd. Ale czy podałam cokolwiek, czego dowiedziałam się od nich? Nic! Temat i tytuł chodziły mi po głowie od dawna - ówczesne życie polityczne. Uczeń czarnoksiężnika, taki dziwny układ jak między K. (przyp. Kuroniem) i M. (przyp. Michnikiem): ciekawe, co z tego wyniknie? Próbowałam zgadnąć, co może wyniknąć. Zgadłam. Wystarczy porównać daty oddania książki do druku z tym, co było potem. Postarałam się poznać obu panów, wynikły z tego pewne prywatności, ale niedługie i nie bardzo serio. Tyle że moja, powiedzmy, "pisarska intuicja" otrzymała stuprocentowe potwierdzenie: owszem, jest właśnie tak, jak to sobie wyobrażałam.

Wystarczyło, aby...

MadameShepard | 2014-02-28