Ucieczka z Auschwitz

Побег из Освенцима
978-83-247-1875-7
Oświęcim, ucieczka,
Ag2S

Autor trafił do niewoli niemieckiej podczas chaotycznego odwrotu Armii Czerwonej w 1941 roku. Wraz z 20 tysiącami innych radzieckich żołnierzy został wysłany do Oświęcimia. Rok później żyło zaledwie stu z nich. Jak zaplanowali ucieczkę siedemdziesięciu więźniów? Dlaczego się powiodła? Przerażająca opowieść o codzienności Auschwitz przeplata się z zeznaniami, jakie Pogożew złożył przeciwko oświęcimskim strażnikom przed sądem we Frankfurcie ponad dwadzieścia lat później, w 1967 roku. Szokujące, okrutne i prawdziwe.

źródło opisu: Opis wydawcy

6,89 (9 ocen i opinii)
Dziewczyna jak ocet
Anne Tyler

5,82 (11 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Po nitce do szczęścia
Karolina Wilczyńska

7,14 (29 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Booka | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Autor Alksiej Pogożew jest jednym z tych, którzy przeżyli obóz Auschwitz-Birkenau. W swojej książce opisuje nie tylko sam pobyt w obu obozach ale także to jak doszło do jego aresztowania, prace nad budową obozu w Birkeanu wraz z innymi więźniami, na czym polegały sonderkomanda oraz ucieczkę z Auschwitz.

Dla tego, kto spotyka się z tematem po raz pierwszy, bądź czytał tylko kilka książek o tematyce "obozowej", ten tytuł będzie z pewnością bardzo przydatny w zapoznaniu się z historią o Auschwitz. Jednak jeśli dla kogoś jest to już n-ta książka to nie będzie ona zbyt "odkrywcza". Aczkolwiek ten fakt nie ujmuje jej tego, że jest to pozycja niewątpliwie ważna.
Tym, co mogę wyróżnić w książce Pogożewa, a co odróżnia od innych tego typu tytułów, to z pewnością są opisy prac jakie odbywali więźniowie. Szczególnie prac przy budowie obozu Birkenau. Inne książki z jakimi się spotkałam dotychczas jedynie wzmiankowały o tym nie wdając się zbytnio w szczegóły. Poruszający dla mnie [a zarazem...

kasandra_85 | 2012-03-03
Przeczytana: marzec 2012

enga | 2011-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Kolejna z relacji dotyczących losów więźniów z obozów nazistowskich. Relacja jednakże nietypowa z dwóch powodów.

"Ucieczka z Auschwitz" to zapis wspomnień z pobytu w tym obozie rosyjskiego żołnierza Armii Czerwonej. I to już jest nietypowe, bo nie zauważyłam dookoła zbyt wielu podobnych relacji. Ale kto też miał je napisać, jeżeli tak ogromna większość w ogóle nie dała rady przeżyć pobytu w tymże obozie? Andriej Pogożew był młodym mężczyzną, gdy w efekcie nieudanych manewrów oraz zdrady wyższego stopniem oficera trafił do obozu jenieckiego, a z niego do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Gdy szedł na wojnę zostawiał w domu ukochaną żonę i córeczkę. Nie był pewien czy do nich wróci...

I tutaj pojawia się drugie odstępstwo od normy - Andriejowi udało się nie tylko przeżyć uwięzienie w obozie koncentracyjnym, ale z niego uciec! Mało tego, była to ucieczka grupowa, planowana długofalowo i wykonana - jak na takie warunki - sprawnie. Udana ucieczka z Auschwitz to zjawisko naprawdę...

davinczi | 2011-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2011

Czytając wyżej wymienioną książkę zastanawiałem się co ją wyróżnia na tle innych o tematyce obozów zagłady?. A jednak trochę ją wyróżnia. Każda książka tego typu to zbiór indywidualnych, często traumatycznych przeżyć autora, w tym przypadku Rosjanina Andrieja Pogożewa żołnierza Armii Czerwonej ale przede wszystkim człowieka, który okazał się na tyle silny i sprytny że przeżył piekło Auschwitz. Rosjanie byli chyba zaraz po Żydach w kolejności nienawiści jaką darzyli ich faszystowscy okupanci. To na nich w podziemiach bloku 11 (bloku śmierci) naziści rozpoczęli testy śmiercionośnego gazu "cyklonu B". Ciekaw niezmiernie byłem relacji z pobytu w obozie kogoś innego niż rodaka, np. żołnierza ze wschodu.
Sięgnąłem po tą książkę również bo zaciekawił mnie tytuł (wiele było ucieczek z obozu, nie wszystkie jednak skuteczne). Relacja autora nie odbiega zbytnio (co do samego pobytu w obozie) od relacji innych ludzi, innych narodowości w tym "zapomnianym przez Boga miejscu". Mnie osobiście...

Joanna Bożek | 2011-01-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Czy zastanawialiśmy się czasem jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy żyli 70 lat temu?
Czy pamiętamy co wydarzyło się w ubiegłym stuleciu w mieście Oświęcim?

Na te pytania próbowałam odpowiedzieć sobie po przeczytaniu książki "Ucieczka z Auschwitz"

Andriej Pogożew radziecki żołnierz, opowiada o tym jak trafił do obozu zagłady zwanego Auschwitz, opowiada również jak wyglądało wtedy jego życie i czy praca tam "uczyniła go wolnym"*

Życie w takim miejscu jak Auschwitz do łatwych rzeczy nie należało. Nie trudno było zginąć i to z byle powodu, tak po prostu od kaprysu SS'mana, lub też od choroby która atakowała wycieńczone od złej diety i ciężkiej pracy ludzkie ciało.

Zastanawiałam się, jak ci ludzie to przetrwali, jaką siłę woli trzeba było mieć aby nie popełnić samobójstwa, przy życiu jednak utrzymywała ich jedna myśl - myśl o ucieczce i o powrocie do ojczyzny lub po prostu do domu.

Relacja Andriej'a jest napisana w niesamowity sposób, kiedy nie mogłam jej czytać ciągle myślałam...

Meehoow | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

6 stron o tytułowej ucieczce to stanowczo za mało. Mimo składnego języka trafiają się sztuczne podkoloryzowania i propagandowe wtręty. Na tle innych wspomnień - bardzo przeciętnie.

Mateusz Cioch | 2013-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Tytuł mnie trochę zmylił, myślałem, że będzie to wyłącznie historia tytułowej ucieczki, tymczasem stanowi ona niewielki epizod w opisie obozowej rzeczywistości. Nie żebym postrzegał to jako wadę, tak tylko sygnalizuję. O samej treści cóż mogę powiedzieć? Posłużę się sformułowaniem pewnego rapera - "życie depcze wyobraźnię". Język nie jest zbyt literacki, choć autor sili się czasem na jakieś niemal liryczne opisy, ale nie o to przecież chodzi. Jest to po prostu porażające świadectwo, "ludzie ludziom" etc. Polecam.

Taka ciekawostka na odchodnym: we wspomnianej na 187 stronie ucieczce polskich więźniów politycznych z 10 czerwca 1942, brał udział August Kowalczyk, późniejszy aktor (specjalizujący się w rolach SS-manów, chociażby w "Stawce"), który swe obozowe perypetie opisał w książce pt. "Refren kolczastego drutu".

Czołczomiaka | 2011-05-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Piękna a zarazem okropna książka.
Zadziwiły mnie w niej dwie rzeczy - ludzkie okrucieństwo i ludzka wytrwałość.

Pogożew na początku i końcu ksiązki zapisał wspomnienia z rozprawy sądowej gdzie po raz ostani zobaczył swoich oprawców oraz z ponownych odwiedzin obozu.

Następnie opisuje dnie, w których został wezwany do wojska oraz gdy został pojmany przez Niemców po rozbiciu wojsk.

Andriej w swej książce mówi głównie o pobycie w Auschwitz - te wspomnienia zajmują oczywiście znaczną część książki. Opowiada o tym jak wyglądało tam codzienne życie - "głodowe" racje żywnościowe, okropne warunki sanitarne, apele oraz praca na mrozie i wiele innych.
Esesmani chcieli upodobnić tych ludzi do zwierząt - więźniom zabrano ubrania, znęcano się nad nimi. Pomimo tego Andriej wspomina także te dobre momenty, w których koledzy opowiadali sobie śmieszne historie i śmiali się - podczas pobytu w obozie zyskał wielu przyjaciół.
Ludzie nie wytrzymując warunków panujących w Auschwitz popełniali...

Izabela | 2011-03-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Auschwitz-Birkenau to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–45), od 1941 kompleks obozów: Auschwitz w Oświęcimiu, Birkenau w Brzezince, Monowitz w Monowicach i ponad 40 podobozów, w których Niemcy więzili ludzi z okupowanych krajów europejskich, a także z Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych; od 1942 największy ośrodek zagłady Żydów; obecnie przyjmuje się, że ogółem w Auschwitz zamordowano ok. 1,5 mln więźniów, w tym ok. 90% Żydów. (PWN)

Andriej Pogożew urodził się w 1912 roku w Doniecku na Ukrainie, a przed wojną pracował jako górnik i Inżynier górniczy. W czerwcu 1941 roku został powołany do wojska, a we wrześniu trafił do niemieckiej niewoli.
Po wojnie wrócił do pracy w górnictwie, zmarł w 1990 roku.

Autor rozpoczyna swoją książkę od relacji z procesu jaki miał miejsce we Frankfurcie nad Menem, gdzie sądzeni byli najwięksi zbrodniarze hitlerowscy w 1965 roku. Pogożew zeznaje w procesie przeciwko swoim obozowym oprawcom....

virginia75 | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Książka będąca zapisem wspomnień radzieckiego więźnia z pobytu w Auschwitz. Już sam dopisek po tytule "...z 20 tysięcy więźniów po roku żyło stu" mrozi krew w żyłach i wywołuje niemal zdumienie skalą eksterminacji.
Opowieść przesiąknięta ludzkim strachem, okrucieństwem ale i wielką wolą przeżycia pojedynczej jednostki. Uczestniczymy w najprostszy czynnościach ludzkich, które w warunkach obozu koncentracyjnego niejednokrotnie urastają do stopnia wielkiego wyczynu.