Okładka książki Ucieczka z Auschwitz

Oświęcim, ucieczka,
typ
papier
Ag2S
7.39 (229 ocen i 39 opinii)

Opis książki

Autor trafił do niewoli niemieckiej podczas chaotycznego odwrotu Armii Czerwonej w 1941 roku. Wraz z 20 tysiącami innych radzieckich żołnierzy został wysłany do Oświęcimia. Rok później żyło zaledwie stu z nich. Jak zaplanowali ucieczkę siedemdziesięciu więźniów? Dlaczego się powiodła? Przerażająca opowieść o codzienności Auschwitz przeplata się z zeznaniami, jakie Pogożew złożył przeciwko oświęcimskim strażnikom przed sądem we Frankfurcie ponad dwadzieścia lat później, w 1967 roku. Szokujące, okrutne i prawdziwe.

źródło opisu: Opis wydawcy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Autor Alksiej Pogożew jest jednym z tych, którzy przeżyli obóz Auschwitz-Birkenau. W swojej książce opisuje nie tylko sam pobyt w obu obozach ale także to jak doszło do jego aresztowania, prace nad budową obozu w Birkeanu wraz z innymi więźniami, na czym polegały sonderkomanda oraz ucieczkę z Auschwitz.

Dla tego, kto spotyka się z tematem po raz pierwszy, bądź czytał tylko kilka książek o tematyce "obozowej", ten tytuł będzie z pewnością bardzo przydatny w zapoznaniu się z historią o Auschwitz. Jednak jeśli dla kogoś jest to już n-ta książka to nie będzie ona zbyt "odkrywcza". Aczkolwiek ten fakt nie ujmuje jej tego, że jest to pozycja niewątpliwie ważna.
Tym, co mogę wyróżnić w książce Pogożewa, a co odróżnia od innych tego typu tytułów, to z pewnością są opisy prac jakie odbywali więźniowie. Szczególnie prac przy budowie obozu Birkenau. Inne książki z jakimi się spotkałam dotychczas jedynie wzmiankowały o tym nie wdając się zbytnio w szczegóły. Poruszający dla mnie [a zarazem odraż...

kasandra_85 | 2012-03-03
Przeczytana: marzec 2012

enga | 2011-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Kolejna z relacji dotyczących losów więźniów z obozów nazistowskich. Relacja jednakże nietypowa z dwóch powodów.

"Ucieczka z Auschwitz" to zapis wspomnień z pobytu w tym obozie rosyjskiego żołnierza Armii Czerwonej. I to już jest nietypowe, bo nie zauważyłam dookoła zbyt wielu podobnych relacji. Ale kto też miał je napisać, jeżeli tak ogromna większość w ogóle nie dała rady przeżyć pobytu w tymże obozie? Andriej Pogożew był młodym mężczyzną, gdy w efekcie nieudanych manewrów oraz zdrady wyższego stopniem oficera trafił do obozu jenieckiego, a z niego do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Gdy szedł na wojnę zostawiał w domu ukochaną żonę i córeczkę. Nie był pewien czy do nich wróci...

I tutaj pojawia się drugie odstępstwo od normy - Andriejowi udało się nie tylko przeżyć uwięzienie w obozie koncentracyjnym, ale z niego uciec! Mało tego, była to ucieczka grupowa, planowana długofalowo i wykonana - jak na takie warunki - sprawnie. Udana ucieczka z Auschwitz to zjawisko naprawdę niezmie...

Dawid | 2011-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2011

Czytając wyżej wymienioną książkę zastanawiałem się co ją wyróżnia na tle innych o tematyce obozów zagłady?. A jednak trochę ją wyróżnia. Każda książka tego typu to zbiór indywidualnych, często traumatycznych przeżyć autora, w tym przypadku Rosjanina Andrieja Pogożewa żołnierza Armii Czerwonej ale przede wszystkim człowieka, który okazał się na tyle silny i sprytny że przeżył piekło Auschwitz. Rosjanie byli chyba zaraz po Żydach w kolejności nienawiści jaką darzyli ich faszystowscy okupanci. To na nich w podziemiach bloku 11 (bloku śmierci) naziści rozpoczęli testy śmiercionośnego gazu "cyklonu B". Ciekaw niezmiernie byłem relacji z pobytu w obozie kogoś innego niż rodaka, np. żołnierza ze wschodu.
Sięgnąłem po tą książkę również bo zaciekawił mnie tytuł (wiele było ucieczek z obozu, nie wszystkie jednak skuteczne). Relacja autora nie odbiega zbytnio (co do samego pobytu w obozie) od relacji innych ludzi, innych narodowości w tym "zapomnianym przez Boga miejscu". Mnie osobiście podobał...

Joanna | 2011-01-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Czy zastanawialiśmy się czasem jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy żyli 70 lat temu?
Czy pamiętamy co wydarzyło się w ubiegłym stuleciu w mieście Oświęcim?

Na te pytania próbowałam odpowiedzieć sobie po przeczytaniu książki "Ucieczka z Auschwitz"

Andriej Pogożew radziecki żołnierz, opowiada o tym jak trafił do obozu zagłady zwanego Auschwitz, opowiada również jak wyglądało wtedy jego życie i czy praca tam "uczyniła go wolnym"*

Życie w takim miejscu jak Auschwitz do łatwych rzeczy nie należało. Nie trudno było zginąć i to z byle powodu, tak po prostu od kaprysu SS'mana, lub też od choroby która atakowała wycieńczone od złej diety i ciężkiej pracy ludzkie ciało.

Zastanawiałam się, jak ci ludzie to przetrwali, jaką siłę woli trzeba było mieć aby nie popełnić samobójstwa, przy życiu jednak utrzymywała ich jedna myśl - myśl o ucieczce i o powrocie do ojczyzny lub po prostu do domu.

Relacja Andriej'a jest napisana w niesamowity sposób, kiedy nie mogłam jej czytać ciągle myślałam o ty...

Czołczomiaka | 2011-05-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Piękna a zarazem okropna książka.
Zadziwiły mnie w niej dwie rzeczy - ludzkie okrucieństwo i ludzka wytrwałość.

Pogożew na początku i końcu ksiązki zapisał wspomnienia z rozprawy sądowej gdzie po raz ostani zobaczył swoich oprawców oraz z ponownych odwiedzin obozu.

Następnie opisuje dnie, w których został wezwany do wojska oraz gdy został pojmany przez Niemców po rozbiciu wojsk.

Andriej w swej książce mówi głównie o pobycie w Auschwitz - te wspomnienia zajmują oczywiście znaczną część książki. Opowiada o tym jak wyglądało tam codzienne życie - "głodowe" racje żywnościowe, okropne warunki sanitarne, apele oraz praca na mrozie i wiele innych.
Esesmani chcieli upodobnić tych ludzi do zwierząt - więźniom zabrano ubrania, znęcano się nad nimi. Pomimo tego Andriej wspomina także te dobre momenty, w których koledzy opowiadali sobie śmieszne historie i śmiali się - podczas pobytu w obozie zyskał wielu przyjaciół.
Ludzie nie wytrzymując warunków panujących w Auschwitz popełniali samobójstwa...

Izabela | 2011-03-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Auschwitz-Birkenau to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–45), od 1941 kompleks obozów: Auschwitz w Oświęcimiu, Birkenau w Brzezince, Monowitz w Monowicach i ponad 40 podobozów, w których Niemcy więzili ludzi z okupowanych krajów europejskich, a także z Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych; od 1942 największy ośrodek zagłady Żydów; obecnie przyjmuje się, że ogółem w Auschwitz zamordowano ok. 1,5 mln więźniów, w tym ok. 90% Żydów. (PWN)

Andriej Pogożew urodził się w 1912 roku w Doniecku na Ukrainie, a przed wojną pracował jako górnik i Inżynier górniczy. W czerwcu 1941 roku został powołany do wojska, a we wrześniu trafił do niemieckiej niewoli.
Po wojnie wrócił do pracy w górnictwie, zmarł w 1990 roku.

Autor rozpoczyna swoją książkę od relacji z procesu jaki miał miejsce we Frankfurcie nad Menem, gdzie sądzeni byli najwięksi zbrodniarze hitlerowscy w 1965 roku. Pogożew zeznaje w procesie przeciwko swoim obozowym oprawcom. Nawet...

virginia75 | 2014-03-16
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2014

Książka będąca zapisem wspomnień radzieckiego więźnia z pobytu w Auschwitz. Już sam dopisek po tytule "...z 20 tysięcy więźniów po roku żyło stu" mrozi krew w żyłach i wywołuje niemal zdumienie skalą eksterminacji.
Opowieść przesiąknięta ludzkim strachem, okrucieństwem ale i wielką wolą przeżycia pojedynczej jednostki. Uczestniczymy w najprostszy czynnościach ludzkich, które w warunkach obozu koncentracyjnego niejednokrotnie urastają do stopnia wielkiego wyczynu.

Marta | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Szaleję na punkcie książek, filmów i czegokolwiek innego o tematyce wojennej, z ukierunkowaniem na II Wojnę. Książkę tę zakupiłam przy okazji kupowania prezentu dla koleżanki (oczywiście nie mogłam wyjść z księgarni bez czegoś dla siebie), a zapłaciłam za nią dokładnie 1 grosz. Uwielbiam promocje, no kocham po prostu.
Przejdźmy do książki. Spodziewałam się, że autor przedstawi w niej więcej okrucieństwa, w dawce tak olbrzymiej, że będzie aż emanować ze stron. Nie było tego, moje oczekiwania nie zostały spełnione, nie potrafię ocenić, czy to lepiej, czy gorzej dla książki, bo okrucieństwo było, ale nie w takiej ilości, żeby aż mnie skręcało (patrz: książka Michała Pauli "12 razy śmierć", brr).
Genialnym pomysłem było opowiedzenie wszystkiego z perspektywy lat, bardzo lubię, kiedy w książce faktycznie to widać.
Nie mam pojęcia, jak mam opisać tę książkę. Jest wartościowa, to na pewno. Porusza nadal ciężki i bolesny temat obozu jenieckiego Auschwitz i Auschwitz-Birkenau, komór gazowych, k...

Mateusz | 2013-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Tytuł mnie trochę zmylił, myślałem, że będzie to wyłącznie historia tytułowej ucieczki, tymczasem stanowi ona niewielki epizod w opisie obozowej rzeczywistości. Nie żebym postrzegał to jako wadę, tak tylko sygnalizuję. O samej treści cóż mogę powiedzieć? Posłużę się sformułowaniem pewnego rapera - "życie depcze wyobraźnię". Język nie jest zbyt literacki, choć autor sili się czasem na jakieś niemal liryczne opisy, ale nie o to przecież chodzi. Jest to po prostu porażające świadectwo, "ludzie ludziom" etc. Polecam.

Taka ciekawostka na odchodnym: we wspomnianej na 187 stronie ucieczce polskich więźniów politycznych z 10 czerwca 1942, brał udział August Kowalczyk, późniejszy aktor (specjalizujący się w rolach SS-manów, chociażby w "Stawce"), który swe obozowe perypetie opisał w książce pt. "Refren kolczastego drutu".

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica