Wybór opowiadań

wiedzima

patronat | 2016-08-23
Na półkach: 2016, Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

Jednooki borsuk, trochę zbyt puszysty miłośnik polowania, amator wędkarstwa lub Hitler... U Putramenta oryginalności głównych bohaterów ciężko zaprzeczyć.

Ten zbiór zawiera opowiadania: "Święta kulo", "Puste oczy", "Człowiek na brzegu", "Wielki człowiek i stary jeleń", "Strachy dobre i złe", "Borsuki", "Arkadia". I za co można je pokochać? Za różnorodność. Za odmienność. Za brak schematu. Za zaskoczenie. Tak, jak pierwsze dwa teksty oscylują w tematyce drugiej wojny światowej, tak dwa kolejne przenoszą nas w klimaty przyrodnicze, wakacyjne. W piątym pojawia się tematyka śmierci, ale jedynie po to, by w dwóch ostatnich opowiadaniach znów ustąpić miejsca naturze. To się ceni. Można sączyć te opowieści po jednej, delikatnie. Można naraz przeczytać trzy. I to nie ma znaczenia, ponieważ żadna innej nie przeszkadza. To jest wspaniałe i urzekające.
I język autora. Uwodzi.

Po-le-cam.