Pegaz dęba

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry

To książka-legenda, książka kultowa nawet dla tych, którzy nie lubią tego określenia. Wydana raz, sześćdziesiąt lat temu. znana w małych fragmentach liczniejszym czytelnikom, ale dla ogólu czytających niezwykle trudno dostępna przecież w świadomości kulturalnej cały czas obecna. Do niej się odwoływano, czasem ją cytowano.

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Lenkaite | 2013-04-12
Przeczytana: kwiecień 2013

Co tu dużo mówić - perełka w zbiorze nie tylko każdego polonisty, ale miłośnika literackich smakołyków w ogóle:)... Tuwim z charakterystyczną dla siebie pasją, a przy tym językowym wyczuciem, przedstawia kurioza mowy ojczystej:) moim ulubionym rozdziałem jest ten poświęcony tłumaczeniom, ale myślę, że w tak bogatym zbiorze każdy "polszczyznoman" znajdzie coś dla siebie;))

Emil | 2012-06-08

Książka wybitna. Pozycja obowiązkowa dla miłośnika poezji. Traktat o zagadkach i różnorodnych chwytach artystycznych, które poeci stosują w swoich wierszach. Książka ukazuje w całej rozciągłości, jak wielce skomplikowanym językowo jest wiersz, i odkrywa wiele poetyckich tajemnic. Coś niesamowitego! :)

Gra_ce | 2012-02-12
Przeczytana: 2012 rok

Zabawy językiem. Zabawne.

Tuwimowi, obok Osieckiej i Schulza ta materia- słowa, składnia-oddawała się jak mało komu. Podobno jest w tradycji perskiej i tureckiej taki gatunek - wiersz dywanowy - parający się nim poeta musiał tkać z materii słów barwne i pełne polotu kobierce - a wiemy że wymagania wobec wzorów na dywanach w kulturze orientu są wysokie...

Tuwim by sobie w takich zawodach świetnie radził!

Truscaveczka | 2013-08-23

Jedna z najważniejszych, a może i najbardziej znacząca książka w moim życiu. Moja miłość, moje przeznaczenie.

Anmorada | 2017-05-27
Na półkach: Na regale, Przeczytane