Bóg średniowiecza

Tłumaczenie: Krzysztof Kocjan
Książka jest przypisana do serii/cyklu "alef". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Le Dieu de Moyen Age
religia, historia
historia

Tematem przewodnim prezentowanej książki jest koncepcja Boga na średniowiecznym zachodzie. Le Goff wskazuje, że Bóg postrzegany i przedstawiany jest jako osoba ludzka, a jego „antropomorfizacja” dokonała się właśnie w okresie średniowiecza. Pokazuje także, że obraz Boga angażował nie tylko ikonografię. Znalazł się on w centrum teologii, liturgii, duchowości, dewocji. Stara się odpowiedzieć na pytania: jak mężczyźni i kobiety średniowiecza wyobrażali sobie Boga? Jakie utrzymywali z nim relacje? Podkreśla także, że obraz Boga w społeczeństwie zależał od natury i miejsca tego, kto wyobrażał sobie Boga.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.historia.org.pl/index.php?option=com_co...»

MacG | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Słynny mediewista opowiada pokrótce o Bogu średniowiecza Europy Zachodniej - początkach i ewolucji koncepcji, odejściu od grecko-rzymskiego politeizmu, postępującym rozdźwięku między Bogiem chrześcijan a Bogiem Żydów, kwestii kultu obrazów, świętych i Maryi, problemach z pojmowaniem Trójcy Świętej czy relikwiach i sądach Bożych. Publikacja interesująca i przystępna zarówno dla osób obeznanych z tematem, jak i laików, jednak niestety zdecydowanie za krótka.

Agene | 2014-05-12
Na półkach: Mam!, Przeczytane, 2014, Historia
Przeczytana: 12 maja 2014

Treść świetna, forma makabryczna. Warto przeczytać choćby dlatego, żeby zobaczyć, jak można okropnie pisać o ciekawych rzeczach. Na szczęście ma tylko 70 stron - choć wolałabym, żeby była dłuższa i konkretniejsza, ale przy tym stylu trudno byłoby znieść więcej.

| 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Nie znając oryginału, ale biorąc pod uwagę takie rzeczy jak: "klerkowie", "dewocja", itd, odnosi się wrażenie, że spora zasługa w uczynieniu tej książki "nieprzystępną" leży po stronie tłumacza.

Barbarzynka | 2014-04-14

Super treść,ale tłumaczenie STRASZNE!!!

Adamoo | 2015-11-29
comafan | 2015-11-02