Kawa. Historia wielu interesujących osób i przeszkód, z jakimi spotykał się gorzki napar, zwany kawą, w swoim zwycięzkim pochodzie z Arabii Felix wokół świata, czego nie zdołał powstrzymać nawet muhtasib ze świętego miasta Mekki

Tłumaczenie: Joanna Pomorska
Seria: Esej
Wydawnictwo: Czarne
Kava. Zgodovina številnih zanimivih osebnosti in ovir, s katerimi se je srečevala grenka črna pijača, imenovana kava, na svojem zmagovitem pohodu iz Arabije Feliks okrog sveta, ki ga ni uspel zaustaviti niti muhtasib svetega mesta Meka
Snoopy

Czy picie kawy mogło uchodzić za dowód zniewieściałości? Dlaczego odmawianie współmałżonce filiżanki naparu mogło skończyć się rozwodem? Czym groziła wizyta "węszyciela kawy"? A może pierwszą wiedeńską kawiarnię tak naprawdę założył Polak? Znakomity słoweński antropolog Božidar Jezernik przygląda się roli kawy w kulturze, zgłębia tajniki jej kultu i tradycję jej picia. Barwna historia kawowych ziaren to także fascynujący przypis do historii medycyny, socjologii, prawa, ekonomii i religii. Pasjonująca lektura nie tylko dla miłośników czarnego naparu.

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku – zapragnął kiedyś William Blake. Jezernik nie Blake, kawa nie piasek, Bliski Wschód i Europa to nie cały świat, ale poza tym wszystko się zgadza. Słoweński antropolog napisał porywający esej o kawie, w której zobaczył nieogarniony świat kulturowych znaczeń. W jego aromatycznej i erudycyjnej opowieści etymologia spotyka się z obyczajem, cielesne namiętności z duchowym porywem, kozy z rewolucją francuską, turecki sułtan z Bachowską kantatą. Prawdziwie kawaleryjska szarża!"
Dariusz Czaja

"Powtarzalność czynności w skali makro nie sprzyja refleksji. Parzymy codziennie miliony litrów kawy, kompletnie się nie zastanawiając, komu zawdzięczamy ów genialny wynalazek spożywczy, który w sposób tak radykalny odmienił kulturę znacznej części świata. O tym właśnie w swej pasjonującej książce pisze Božidar Jezernik, dając nam najbardziej kompetentny i frapujący wykład o historii kawy, jaki zdarzyło mi się czytać. By nie przerwać lektury, zaparzyłem w jej trakcie wiele kaw: po włosku, w ekspresie ciśnieniowym, jak i arabsku, w tygielku zwanym dżezwą. Powstrzymałem się tylko od spożycia kawy rozpuszczalnej, z czego autor - jak mniemam - byłby wielce zadowolony".
Robert Makłowicz

źródło opisu: Czarne, 2011

źródło okładki: www.czarne.com.pl

gorzka | 2015-07-01
Przeczytana: czerwiec 2015

Należę do wielkich amatorek kawy i z prawdziwą przyjemnością przeczytałam książkę B. Jezernika. Autorowi trzeba oddać, iż ciekawie pisze i należy do osób dociekliwych, którym niestraszne przetrząsanie starych szpargałów w poszukiwaniu informacji na interesujący go temat.
O kawie dowiedziałam się naprawdę wiele i z pewnością będę mogła wyciągać związane z nią ciekawostki jak „z rękawa” podczas spotkań towarzyskich.
Okazuje się, że ów szlachetny produkt najpierw zagościł w krajach muzułmańskich, gdzie koleje jego losu były burzliwe: zakazy motywowane religijnie. Jednak i Europa nie okazała się lepsza: kościelni duchowni doszukiwali się w kawie „diabelskości”, napój jednakże skusił papieża Klemensa (zapomniałam którego dokładnie:)) i postanowiono go „ochrzcić” (napój nie papieża:)).
Co mnie najbardziej urzekło, to chyba fakt, iż kawa zjednoczyła cały świat. Ostatecznie, jej miłośników mamy we wszystkich krajach, niezależnie od wyznań, narodowości czy przynależności etnicznej. To...

bijelodugme | 2015-11-21
Na półkach: Bałkany, Przeczytane

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Pierwszy, dość oczywisty - kocham kawę. Drugi - bo napisał ją bałkanofil, doskonały eseista.
Wspominając książkę po kilku latach od jej przeczytania wyobraźnia podsuwa mi obraz bośniackiej, zadymionej kafany, gdzie mieszkańcy miasteczek spotykali się, aby napić się kawy i wymienić poglądami. Ta, i wiele innych informacji, nie tylko o spożywaniu kawy, ale i historii tego obszaru, kulturze - znaleźć można w tej książce. Polecam!

Mariusz Albiński | 2012-03-31
Przeczytana: grudzień 2011

Nie ma chyba niczego bardziej aromatycznego od zapachu świeżo zmielonej i zaparzonej kawy, a także nic bardziej skutecznego w walce z ogarniającą potrzebą snu. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że Bozidar Jezernik, znany słoweński antropolog, postanowił zbadać fenomen napoju, który od setek lat zdobywa uznanie na całym świecie, a przy okazji wzbudza niemałe kontrowersje. Przez jednych uważany za napój samego szatana, przez drugich za dar od stwórcy, przez jeszcze innych za źródło wszelkich niepokojów społecznych i zagrożenie dla tradycji. Autor w swojej książce opisuje historię spożywania kawy i jej społeczne aspekty. Początkowo była nowością, ciekawostką, z czasem stała się źródłem energii i luksusu, później przybrała postać lekarstwa i używki dla intelektualistów. Współcześnie zdaje się, że jest już wszystkim po trochu.

Książka Bozidara Jezernika to wyjątkowo podróż w czasoprzestrzeni, w trakcie której poznajemy sekrety kawy, sposoby jej uprawy, mielenia, parzenia, no a...

kolmanka | 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

To bez wątpienia jedna z najciekawszych książek o kawie dostępna na naszym rynku. Od innych wydawnictw o tej tematyce odróżnia się prostą, minimalistyczną szatą graficzną i niezwykle bogatą i wciągającą treścią. Autor wykonał nie lada trud by zbadać tak dogłębnie z pozoru zwykłą historię kawy. Sięga on do licznych źródeł, bardzo często arabskich, można więc powiedzieć, że przekazuje on wiadomości z pierwszej ręki. W krajach arabskich bowiem należy szukać kolebki czarnego naparu.

A wszystko zaczęło się, jak mówią legendy, od kóz, które po zjedzeniu pewnych czerwonych jagód były pobudzone i zachowywały się niespokojnie. Inny wariant podaje, że to pasterze pierwsi odkryli tajemnicze działanie jagód kawowca. Są to jedynie hipotezy, równie dobrze – jak pisze Jezernik – kozy w opowieści o kawie mogły wziąć się stąd, że ich (sic!) bobki są podobne do ziaren kawy.

Pomijając spowite mgłą tajemnicy i domysłów prapoczątki kawy, autor konstatuje, że tak dobrze znany dziś napój, ludzkość...

ewapp | 2012-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Solidna dawka wiedzy o napoju przez lata budzącym skrajne emocje, uważanym przez jednych za cudowny lek i afrodyzjak, przez innych - za szatańską truciznę i prostą drogę do impotencji. Całe mnóstwo smakowitych anegdot z filiżanką parującej arabiki w tle. Przeczytamy o niebanalnym wpływie żołnierza polskiego (najprawdopodobniej) pochodzenia na powstanie wiedeńskich kawiarni, ale także i o tym, czym pomysłowi Niemcy w swoim czasie potrafili zastąpić zbyt drogi przysmak (że wspomnę tylko o kasztanach, fasoli i słodkich bułkach...)

Minus - dla polskiego czytelnika zbyt duży nacisk na historię kawy na Bałkanach.

Marek | 2011-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2011

lekturę polecam do kawy, smakowałem i momentami było wybornie. Natomiast nie kosztowałem rozpuszczalnej, oczywiście wiemy dlaczego...

Aleksandra | 2012-09-09

Nie moglam sie oderwac, morze ciekawostek historycznych!

Konrad | 2016-07-30

Dużo ciekawych wiadomości, ale chaotyczna. Autor skacze z tematu na temat, plącze wątki, zdarza mu się mówić dwa razy o tym samym w różnych miejscach. Omawia główny nurt kawowej ekspansji - jeżeli chodzi o jej konsumpcję, pomija w zasadzie Amerykę czy Skandynawię, jeśli chodzi o uprawę, szerzej omawia tylko Antyle i Brazylię. Podaje ciekawe informacje o ersatzach kawy, ale o kawie rozpuszczalnej się nie zająknie. Kompendium wiedzy bym tego nie nazwał, ale powtarzam: ciekawych wiadomości sporo.

Agula | 2012-07-02
Przeczytana: styczeń 2012

Ta książka jest bardziej naukowa niz popularno-naukowa. Polecam ją tym, którzy chcą WYCZERPAĆ temat kawy. :)

radekmo | 2016-08-18