Kwiat pustyni

Tłumaczenie: Marek Wrześniewski
Cykl: Waris Dirie (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Desert Flower
Franciszek

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezanie - rytuał, który doprowadził do śmierci jej siostrę i dwie kuzynki, w wieku sześciu - została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała być wydana za mąż za starca, ale - zdesperowana - uciekła z domu. Jej wielka wędrówka przez pustynię do Mogadiszu, a następnie Londynu, skończyła się w Nowym Yorku. W wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki, występując obok Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Od wieli lat walczy przeciwko okaleczaniu kobiet, za co została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych. Swą historię, o której długo z nikim nie mogła rozmawiać, opowiada w autobiografii "Kwiat pustyni".

Książkę w wersji do słuchania czyta Agnieszka Judycka.

źródło opisu: nexto.pl

źródło okładki: nexto.pl

GraceSuarez | 2015-06-03
Przeczytana: lipiec 2013

Jedna z moich ulubionych książek. Czytam ją w każde wakacje, to się stało już niemalże tradycją. Aż trudno uwierzyć, że wszystko co przeszła główna bohaterka zostało oparte na wydarzeniach autentycznych. Niezwykła i wstrząsająca książka. Porusza wiele ważnych tematów. Nie zawiera niepotrzebnych opisów lub prywatnych refleksji. Dirie po prostu opowiada swoje życie, które początkowo jest przerażające i smutne. Ukazuje realia dorastania w Afryce gdzie panuje głód i bieda. Każdego dnia trzeba walczyć o przetrwanie. Okazuje się, że nie tylko zwierzęta potrafią być niebezpieczne, ale również i ludzie. Zadziwiające jest to jak potoczyło się jej życie. Warto przeczytać.

Barbara | 2010-09-28
Przeczytana: 27 września 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zawsze w moim przypadku było tak, że książki, które wywarły największy wpływ na moje życie, wpadły mi w ręce zupełnym przypadkiem i zazwyczaj są to książki, których nie planowałam czytać...

"Okaleczanie kobiecych narządów płciowych". Jak to brzmi? Po zapoznaniu z dokładnym "obrządkiem" w moich oczach to wyrażenie wygląda zbyt niewinnie. Bardziej pasuje tu "szlachtowanie poprzez tortury i pozostawienie w dożywotnim bólu". Głównie o tym jest ta książka...

Życie na pustyni od najmłodszych lat uczyło ją bycia silną, twardą, odważną. Ta ostatnia cecha sprawiła, że postanowiła sprzeciwić się tradycji afrykańskiej mającej swój początek aż 4000 lat temu. Jako nastolatka uciekła i po długiej, wyczerpującej tułaczce po bezwględnych terenach afrykańskich i pomieszkiwaniu kątem u innych ludzi dotarła do Londynu. Tam po kolejnych latach niewolniczej pracy jako służąca u swojego wuja stanęła na nogi i - zaczynając absolutnie od zera - usamodzielniła się. Przypadkiem odkrył ją fotograf, dzięki...

Kiwi | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Czytając "Kwiat Pustyni" poznajemy szczegółowo opisany proces obrzezania, którego doświadczyła Waris i jej trudną drogę ku wolności.

Waris to dzielna i silna kobieta, która ani razu nie użala się nad sobą i do nikogo nie ma żalu, o to, co ją spotkało, jej historia wstrząsa i porusza.

"Kwiat Pustyni" to źródło głębokich przesłań.

Książka winna być inspiracją dla każdej kobiety i zapewne dla wielu z nas, nią jest.

"Poznałam, że szczęście to nie to, co mam, bo nie miałam nic, a byłam szczęśliwa."

Arek | 2014-09-15
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Kwiat Pustyni, jest znakomitą autobiografią znanej modelki Waris Dirie. Jest dowodem na to, że nieistotne jest to jakich krzywd doznaliśmy, jak bardzo okaleczono nasze ciało i duszę, ważne jest dokąd zmierzamy, czy jesteśmy pracowici i czy umiemy zwrócić się o pomoc.
Kwiat Pustyni to także powieść o różnicach, między dwoma światami, światem Waris z dzieciństwa, Somalią i światem jej późniejszego życia w krajach rozwiniętych.
Waris mówi nam o tym jak została obrzezana, i z jakim niewyobrażalnym cierpieniem jest to związane. W młodości przeżyła prawdziwą gehennę, ale późniejsze losy , w Anglii czy innych krajach nie były różowe. Jednak Przepiękny Kwiat Pustyni ma tak wielką siłę charakteru że wszystkie trudności pokona.
Szczerze polecam.

Monika | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

To książka o sile woli, sile ciała i sile umysłu. To książka o cierpieniu i nadziei. To piękna książka.
Dała mi siłę do walki. Dała mi świadomość, że moje cierpienie nie jest aż tak wielkie, jak mi się wydawało.
Dziękuję pani Waris!

Historię Waris Dirie - czarnoskórej modelki z Somalii - pochłonęłam w trzy dni. W zasadzie od początku wiedziałam, że ta książka mnie zaciekawi, ale nie przypuszczałam, że wciągnę się w lekturę "Kwiatu pustyni" w tak dużym stopniu, żeby niemal nie móc się od niej oderwać.

O tej książce napisano już chyba wszystko, co można by o niej powiedzieć. Od siebie dodam, że z dużym zaciekawieniem prześledziłam dzieciństwo małej Waris, kiedy to wychowywała się w Somalii, a jednym z głównych jej zajęć w ciągu dnia był wypas kóz, gdzie wraz z rodziną i resztą somalijskiej społeczności martwili się o zapasy wody. Następnie z zainteresowaniem czytałam o jej dorosłym życiu po ucieczce z rodzinnego kraju i o karierze modelki.

Książka ta intryguje, niekiedy wzrusza, a niekiedy też rozśmiesza (ale jest to trochę taki "śmiech przez łzy").

Historia Waris Dirie urzekła mnie, oceniam ten tytuł jako rewelacyjny, a tym samym dołączam do grona fanów autorki:)

Felzmann | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Wstrząsająca książka. Waris, jesteś wielka! Robisz wspaniała robotę informując świat o tym, co się wyprawia. Dla mnie największym zaskoczeniem było to, że tak naprawdę świat dowiedział się o obrzezaniu kobiet dopiero w połowie lat 90. (sic!) W głowie się to nie mieści. Nawet tak słynna dziennikarka jak Barbara Walters nie słyszała wcześniej o tych barbarzyńskich praktykach. Ta książka pokazuje, jak ważna jest silna i zdeterminowana jednostka. Większość ludzi to tacy zwykli potakiwacze, dupki, ludzie bez jaj, którzy boją się ruszać niewygodne tematy. Bierzcie przykład z Waris!

Muminka | 2013-05-12

Jak dobrze być kobietą Zachodu. Możesz kształtować własny los, popełniać błędy, dokonywać wyborów, wyjść za chłopaka sąsiadów albo przystojnego kolegę z pracy. Możesz nosić mini i nikt nie wtrąca się do twojego życia seksualnego. Jesteś równą partnerką w miłości lub interesach i nie czujesz się upokorzona, podporządkowana czy lekceważona ze względu na płeć. Nikt nie ma prawa tobą rozporządzać czy poddawać cię okrutnym zabiegom i okaleczać. Życie Waris jest dla Ciebie czystą abstrakcją. Jakie masz szczęście...

Książka mną wstrząsnęła i otworzyła oczy na to, co dzieje się z afrykańskimi kobietami. Nie mogłam i do tej pory nie mogę pojąć, jak można wyrządzać tak wielką krzywdę dzieciom. Tyle bólu, cierpienia i wiele nieprzyjemnych aspektów obrzezania, które trwają całe życie. A Waris stała się dla mnie przykładem kobiety silnej i odważnej. Podziwiam za to, jaką jest osobą, za to, co przeszła i za ogromne pokłady siły do walki.

Wciągająca, do przeczytania w jedno popołudnie, wszystkim dobrze znana, poruszająca historia życia dziewczynki z Somalii, która zrobiła karierę w Europie i USA. Autorka zdradza o sobie dużo, ale dużo też ubarwia. W rzeczywistości jest to bardzo nieszczęśliwa, cierpiąca duchowo kobieta, którą - mam wrażenie - boli nie tylko obrzezanie...
W książce autorka ubarwia swojego ojca, o którym w wywiadach mówi jak o głupcu, narkomanie, który zmarnował życie jej matce i dzieciom, którego nienawidzi. Przemilcza też swój trudny charakter. W wielu wywiadach jest opryskliwa, niemiła. To trochę widać nawet w książce, wszystkie mosty zawsze zerwane, wszyscy ludzie zawsze źli. Nie związała się z żadnym z ojców swoich dzieci. Jest samotną matką, ale tylko jednego dziecka. Starszy syn wychowywał się z samym ojcem, to ona odeszła. Młodsze dziecko było chyba pomyślane jako dziecko bez ojca. Tłumaczy, że mężczyzn przytłacza jej kariera, ale może to jej trudny charakter i używki powodują, że cierpi...