Andegaweni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dynastie Europy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0086-3
Andegaweni, monarchia
historia
Inis

Tom 6 kolekcji - "Andegaweni" - przybliża historię jednej z najbardziej wpływowych dynastii średniowiecznej Europy. Andegaweni to dynastia niezwykła pod wieloma względami. Wyróżnia się już tym, że obejmuje przedstawicieli nie jednego, lecz kilku rodów panujących początkowo w hrabstwie Andegawenii. Znaczenie międzynarodowe zyskała dzięki udanym mariażom i zręcznie nawiązywanym sojuszom. Dyplomatyczny spryt i świetna orientacja w sytuacji międzynarodowej umożliwiły jej objęcie tronu w Neapolu, na Węgrzech, a po śmierci ostatniego Piasta - Kazimierza Wielkiego, również w Polsce. Polityka zagraniczna nie była jednak jedyną sferą życia, w którą angażowali się Andegaweni. Wielkie znaczenie miała dla nich sztuka i kontakty ze znamienitymi artystami ówczesnych czasów. Dowodem na to jest m.in. zlecony przez Ludwika I Andegaweńskiego cykl wysokich na 6 m, tkanych dwustronnie gobelinów, które przedstawiają sceny z Apokalipsy św. Jana. Wśród członków andegaweńskiej dynastii nie brakowało wyjątkowych osobowości, takich jak Robert I Mądry - mecenas artystów tej miary co Giovanni Boccaccio i Francesco Petrarka, czy Jadwiga Andegaweńska - patronka Polski - znana z wielkiego serca i działalności charytatywnej. Bogato ilustrowany tom przedstawia biografie władców tej znamienitej dynastii, zawiera analizy i szkice znanych historyków. Wzbogacony jest o reprodukcje unikatowych dokumentów, drzewa genealogiczne, mapy i dziesiątki zdjęć z polskich i zagranicznych muzeów.

źródło opisu: nota wydawcy

Zosia Molska | 2016-06-29