Do filozofii kuchennymi schodami

Philosophische Hintertreppe
filozofia
filozofia i etyka
Amused

Praca niemieckiego filozofa, teologa i historyka ma charakter propedeutyczny. Autor przedstawia 34 sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli europejskiej tradycji filozoficznej (Tales, Parmenides, Heraklit, Sokrates, Platon, Arystoteles, Epikur, Zenon z Elei, Plotyn Augustyn, Anzelm, Tomasz z Akwinu, Mistrz Eckhart, Mikołaj z Kuzy, Kartezjusz, Pascal, Spinoza, Leibniz, Wolter, Rousseau, Hume, Kant, Fichte, Schelling, Hegel, Schopenhauer, Kierkegaard, Feuerbach, Marks, Nietzsche, Jaspers, Heidegger, Russell, Wittgenstein). Mało znane fakty biograficzne, anegdoty, głosy oponentów i wielbicieli. Błyskotliwy dowcip, subtelna ironia. Dobrze znane, celne, starannie dobrane cytaty. Barwna, niesztampowa a jednocześnie fachowa, klarowna, wnikliwa, pozwalająca dotrzeć do ukrytych sensów prezentacja poglądów myślicieli od czasów starożytnych do współczesności.

Monika Zaczyk | 2011-10-31
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2011

Lektura wcale nie lekka, ale bardzo przyjemna. Niektóre wątki, zwłaszcza ciekawostki z życia filozofów są urywane albo tylko zasygnalizowane, co zachęca do zgłębienia tematu. Polecam amatorom i laikom filozofii. Ta pozycja to właściwie podstawa dla otwartych umysłów.

Frosch | 2015-09-23
lalala | 2014-05-04