Jedynie miłość ocaleje. Z ks. Janem Twardowskim rozmawia Milena Kindziuk

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
832111301X
religia
Madlena

Ksiądz Jan Twardowski, jeden z najbardziej znanych polskich poetów, odpowiada na pytania dotyczące podstawowych spraw ludzkich: miłości i cierpienia, radości i wiary, śmierci, a także tego, co następuje po niej. Mówi prostym, jasnym językiem, dalekim od patosu i egzaltacji. Ze zrozumieniem patrzy na ludzkie słabości, nikogo nie ocenia, nie potępia. Ukazuje źródła optymizmu, jakie winien nieustannie odkrywać człowiek.

Główną ideę książki-wywiadu oddaje tytuł: Jedynie miłość ocaleje. Ocalenie - znaczy ratunek. W tradycji chrześcijańskiej - zbawienie. Ocalenie przychodzi właśnie przez miłość, która w tej perspektywie staje się najważniejsza. Przełom tysiąclecia jest doskonałą okazją, by uświadomić sobie, co ocaleje i przez co możemy być zbawieni.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

jagarkar | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Niesamowita, fascynująca rozmowa! Chłonie się każde słowo i aż żal, że jest ich tak mało. Ta książka, podarowana mi przez Nauczyciela, przeleżała na mojej półce 3 lata, bym w końcu odkryła ją dla siebie.

Madlena | 2011-01-05
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Rozmowy z ks. Twardowskim dotyczą -jak wskazuje tytuł- przede wszystkim miłości. Pojawiają się takie tematy jak optymizm, cierpienie, śmierć, radość, poezja czy nawet obchodzenie imienin. Czym to wszystko jest połączone? Miłością właśnie. W końcu jedynie ona ocaleje i ona wszystko przenika.

Całość ujęta jest w sposób bardzo pogodny, z prostotą, natomiast bez wielkiej teologii. A mimo to, w tej właśnie wydawałoby się oczywistej prostocie, można znaleźć wiele uwag, które dopiero po przeczytaniu wydały mi się takie naturalne.

Myślę, że ta książka-wywiad spodoba się nie tylko miłośnikom wierszy ks. Twardowskiego. Jest bardzo uniwersalna, można by polecić ją każdemu, niekoniecznie wyłącznie wierzącym. Bo po prostu dotyczy każdego człowieka.

merymery | 2012-08-17
Katarzyna Bysiek | 2012-03-02