O mocy Boga t.1

Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788361199090
tomasz z akwinu, bóg, doktryna
filozofia i etyka
justinea

Kwestie dyskutowane O mocy Boga (De potentia Dei) św. Tomasza z Akwinu należą do najbardziej znaczących tekstów średniowiecznych. Są zapisem dysput, które odpowiadają we współczesnym systemie nauczania seminariom uniwersyteckim. Kwestie powstały w dojrzałym okresie twórczości Akwinaty - po Summie przeciw poganom a bezpośrednio przed Summą teologii. Praca nad nimi stała się dla dominikańskiego...

Kwestie powstały w dojrzałym okresie twórczości Akwinaty - po Summie przeciw poganom a bezpośrednio przed Summą teologii. Praca nad nimi stała się dla dominikańskiego mistrza okazją, by przemyśleć najważniejsze opcje doktrynalne, które zamierzał przyjąć w swej ostatniej i najsłynniejszej syntezie. Problematyka De potentia koncentruje się na nauce o Bogu. Tomasz zajmuje się w swym dziele m.in.: Bożą wszechmocą, stworzeniem i rządami Boga nad światem, cudami, prostotą istoty boskiej, wreszcie teologią Trójcy.

Andrzej | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Świetne wydanie ważnego dzieła Tomasza, komentarze są rzeczywiście pomocne, a zapis dyskusji prowadzonych przez Akwinatę w Rzymie ponad 750 lat temu daje do myślenia. Nie jest to najprostsza lektura, ale wynagradza trud.

Tomasz Kwasik | 2014-06-07
vintyg | 2016-06-06