Zimowe smutki

83-85554-51-3
psychologia, medycyna, depresja
zdrowie, medycyna
Karina

Wrażliwość na zmiany pór roku, na rytm światła i ciemności. nocy i dnia przejawia się u niektórych zmianami nastrojów u innych zaś - silnymi zaburzeniami zachowania. Nasz zegar biologiczny bowiem regulują nieznane nam do końca mechanizmy i zależności. Jedną z nich jest związek między porami roku a atakami depresji sezonowej. Tę chorobę braku nadziei można dziś skutecznie leczyć.

źródło opisu: Okładka książki.

źródło okładki: http://allegro.pl/zimowe-smutki-norman-e-rosenthal-i1366886113.html

livrer | 2014-12-05
Na półkach: Przeczytane, Psyche i logia
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Nadeszła zima. W powietrzu (i w supermarketach) w coraz bardziej wyczuwalna jest atmosfera świątecznych przygotowań. Narciarze z radością witają opady śniegu i z niecierpliwością śledzą przyrost zimowej otuliny. Dzieci śmigają na sankach i łyżwach.
Z kolei natura - przykryta białą pierzyną zapada w spokojny sen… Sielsko i anielsko - można by rzec - lecz nie wszyscy doświadczają zimy w ten właśnie sposób.

Dla części spośród nas zima, a nawet zapowiadająca ją jesień jest okresem trudnym i wymagającym dużej mobilizacji, aby utrzymać dotychczasowy poziom funkcjonowania. Dnie stają się coraz krótsze, temperatury spadają i niektórym coraz ciężej jest wygrzebać się z domowych pieleszy. Najchętniej, jak niedźwiedzie - zapadli by w zimowy sen, uprzednio wywiesiwszy karteczkę „nie ruszać aż do wiosny”. Niestety nie ma takiej możliwości. Praca, szkoła, dom, obowiązki i codzienny rytm życia nie zwalnia, choć trudno jest za nim nadarzyć. Zimowe niedźwiadki stają się wtedy rozdrażnione,...

Manieeeek | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane