Błękitna Gwiazda

Okładka książki Błękitna Gwiazda Juliette Benzoni
Okładka książki Błękitna Gwiazda
Juliette Benzoni Wydawnictwo: BIS Cykl: Kolekcjoner z Warszawy (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Kolekcjoner z Warszawy (tom 1)
Le Boiteux de Varsovie: L'Etoile Bleue
BIS
2010-01-01
2010-01-01
Barbara Radczak
historia kryminał sensacja romans przygoda

Sięgnęłam po „Błękitną Gwiazdę” bo w rekomendacjach na LC wyskoczył mi ten tytuł. Z benzoli miałam już kontakt przy okazji lektury „Katarzyny” i niestety, nie za bardzo mi się podobał. Ale dałam autorce szansę, bo tu sensacja i kryminał, więc może sobie poradziła. Okazuje się, iż jednak i tym razem wypadło kiepsko. Pomysł na powieść przygodową był, ale książka wyszła nudna, przegadana, pełna opisów domów, miast, kiecek i tego typu rzeczy, a i jeszcze kobiet cud- urody, tylko żadna postać nie miała konkretnego charakteru. Styl też mnie raził, napuszony, pełen egzaltowanych opisów, jak dla panienek z XIX wieku. Nudy i irytacja- to najczęściej odczuwane uczucia podczas lektury, brakowało zaciekawienia, porywającej narracji i intrygujących bohaterów. Za dalsze części podziękuję.

Na półkach: , , , , , , , ,

Kiedy w 1918 roku – po czterech latach spędzonych na wojnie – książę Morosini wraca do swego pałacu w Wenecji, pragnie jedynie wieść wygodne, spokojne życie. Los jednak chce inaczej… Kobieta, którą kochał, od dawna związana jest z innym mężczyzną, a na majątku księcia ciąży zadłużenie. Morosini wkrótce też odkrywa, że jego matka została zamordowana i że bezcenny szafir, którym rodzina szczyciła się od wielu pokoleń, zwany Błękitną Gwiazdą, zniknął z jej domu bez śladu. Od tej chwili książę ma tylko jeden cel: odnaleźć klejnot i odkryć zabójcę matki. Nie wie, że oto rozpoczyna się najbardziej niezwykła i niebezpieczna przygoda jego życia. Książę, podążając śladem szafiru, trafia do Warszawy lat dwudziestych, która zachwyca go swoją urodą i gościnnością. Ale co najważniejsze, spotyka tam dwie osoby, które odcisną głębokie piętno na jego dalszych losach. Jedną z nich jest tajemniczy, charyzmatyczny Żyd - Szymon Aronow, także pragnący odnaleźć Błękitną Gwiazdę. Drugą - młoda, piękna i równie niewinna, co niebezpieczna Polka, Anielka Solmańska. Książka Juliette Benzoni wprowadza nas w niezwykły świat przedwojennej Europy, opisując mroczne tajemnice, zbrodnie, miłość, namiętność, wielkie pieniądze i porywające namiętności.

Kolekcjoner z Warszawy to 4 tomy doskonalej rozrywki dla milosnikow przygody,historii, romansu i kryminalu. Nie moge sie doczekac dalszych czesci tej serii

Książka świetna cały czas trzyma w napięciu, nie mogę się doczekać aż przeczytam kolejne części

Juliette Benzoni jest francuską dziennikarką i pisarką urodzoną w 1920 roku w Paryżu. Od lat fascynuje ją historia Francji i innych państw europejskich. Oprócz cyklu "Kolekcjoner z Warszawy" napisała poczytne serie o: Katarzynie, Fiorze oraz Mariannie.

"Błękitna gwiazda" otwiera czterotomową opowieść o pewnym kolekcjonerze z polskiej stolicy. Głównym bohaterem jest włoski książę Aldo Morosini, który po zakończeniu Wielkiej Wojny powraca do drogiej mu Wenecji. Pragnie wieść spokojne życie w rodowej siedzibie. Okazuje się, że jego problemy dopiero się rozpoczną. Rodzinna scheda chyli się ku upadkowi, a legendarny klejnot będący w rodzinie od wieków, został skradziony z tajemnej skrytki. W dodatku matka księcia została otruta...

Aldo chce odnaleźć mordercę i wymierzyć sprawiedliwość, pragnie też odzyskać rodowy szafir. Najpierw musi się jednak zająć utrzymaniem pałacu Morosinich. Wykorzystuje: wiedzę o klejnotach i biżuterii, znajomość: historii, języków obcych, koneksje i towarzyskie obycie. Staje się wziętym i znanym na całym kontynencie - antykwariuszem.

Pewnego dnia otrzymuje intrygujący telegram z Warszawy od tajemniczego i charyzmatycznego Żyda - Szymona Aronowa. Podejmuje się dla niego trudnego, jeśli nie niewykonalnego zadania: odnalezienia skradzionych przed wiekami klejnotów symbolizujących plemiona Izraela.

Na swej drodze bohater spotyka wiele przeciwności, ale też i niespodzianek. Czekają go liczne podróże m.in. do odrodzonej Polski, która zauroczy go pięknem, gościnnością, interesującą historią oraz licznymi powiązaniami z Francją. Aldo zakocha się w hrabiance Anielce Solomańskiej z pozoru niewinnej, nieszkodliwej i nieszczęśliwej damie. Czy taka jest w rzeczywistości? Przekonajcie się sami.

"Błękitna gwiazda" to świetny kryminał z rozbudowanym tłem historycznym. To książka pełna: nagłych zwrotów akcji, intryg oraz wspaniale wykreowanych bohaterów. Autorka między błyskotliwymi dialogami umieściła wiele anegdot i faktów z przeszłości Europy, ale też Polski. odbiorcy z wypiekami na twarzy mogą śledzić zmagania głównego bohatera o odzyskanie tytułowego szafiru. Czy misja księcia powiedzie się? Jaką rolę odegra w nadchodzących wydarzeniach paryski archeolog? Cóż, przekonajcie się sami. Z pewnością spędzicie miło czas kibicując włoskiemu arystokracie!

Lektura całkiem przyjemna. Kryminał, w którym znajdziemy poszukiwania zabójców oraz zaginionego klejnotu z wątkiem miłosnym w tle. Mnie jednak poza samą akcją najbardziej urzekły opisy miast, w których się toczyła - Warszawie, Wenecji i Paryżu. Z pewnością sięgnę po kolejne części, by przekonać się jakie przeszkody staną na drodze głównego bohatera, w trakcie poszukiwań kolejnych zaginionych klejnotów. Polecam!

Juliette Benzoni to autorka głównie romansów historycznych. Po pierwszą część jej najnowszej serii ,,Kolekcjoner z Warszawy” sięgnęłam po przeczytaniu wielu zachęcających recenzji. Byłam ciekawa. Jest tak zawsze, ilekroć jakiś zagraniczny pisarz wspomni w swoim dziele o Polsce lub Polakach. Tu nasz naród odgrywa dość ważną rolę.
Książę Aldo Morosini po czterech latach na wojnie, w 1918 roku wraca do rodzinnej posiadłości w Wenecji. Jakież jest jego zdziwienie, gdy dowiaduje się, że ukochaną mamę ktoś zamordował, a rodzinny klejnot, tytułowa Błękitna Gwiazda został skradziony. Postanawia odnaleźć złodzieja i zabójcę. Na drodze staje mu Szymon Aronow, który stawia propozycję odnalezienia czterech słynnych i zaginionych klejnotów. Jaki związek z tą sprawą ma piękna, młoda Polka- Anielka Somalińska, którą książkę spotyka przypadkowo w parku.
Bardzo interesująca książka. Jest taką mieszanką wybuchową, którą lubię najbardziej. A więc znajdziemy w niej zabójstwa, poszukiwanie skarbów, bale i romanse. Wszystko to zaraz po I wojnie światowej kiedy ludzie powoli próbowali zacząć żyć normalnie, tak jak dawniej. Akcja od początku stopniowo się rozwija żeby na końcu tak przyspieszyć, że nie można się od niej oderwać. Tłem dla tych wydarzeń są miasta europejskie od Warszawy, poprzez Wenecję do Paryża. Najbardziej do gustu przypadło mi miasto na wodzie z tymi zamkami, do których można dostać się tylko gondolą. Po prostu lubię o nim czytać. Powieść ma niesamowity klimat z tamtejszą arystokracją. Przyznam, że takiego zakończenia zupełnie się nie spodziewałam.
Czym prędzej muszę sięgnąć po kolejną część i poczytać o poszukiwaniach następnego klejnotu. Książka jest bardzo ciekawa i szybko się ją czyta. Zabójstwa, intrygi i romanse w 1918 roku. Czego chcieć więcej?

Książę Aldo Morosini po czterech latach na...

Wenecja. Lata 20. XX wieku. Życie księcia Alda Morosiniego zmienia się nie do poznania za sprawą jednego telegramu. Dla poszukiwań drogocennych kamieni porzuca całe swoje dotychczasowe życie i rzuca się w wir podróży. A wszystko dla Szymona Aronowa, tajemniczego człowieka, o którym praktycznie nic nie wie, a mimo to zgadza się odnaleźć 4 historyczne kamienie, bez których naród żydowski nie zazna spokoju.

Wydaje się lekko naciągane, nierealne, prawda?

Cóż, po części tak jest. Fabuła momentami zakrawająca na farsę, a momentami sprowadzająca do brutalnej rzeczywistości. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość ciekawie skonstruowany kryminał historyczny, z bardzo dobrze zarysowanymi postaciami. Lecz niektóre rzeczy nie trzymają się ze sobą, jak na przykład tożsamość Solmańskiego i związane z tym różne dziwne sprawy, które nijak nie chcą ze sobą współgrać. "Miłość" Alda i Anielki wywoływała u mnie ataki śmiechu. Przecież to było tak nierealne, że aż bolało! Na szczęście w kolejnych częsciach albo autorka zmądrzała, albo główny bohater.

Jedna rzecz niesamowicie mi przeszkadzała podczas lektury, przysłaniając wszystko inne, a mianowicie styl pisania. Nie wiem, czy to wina pani Benzoni, czy tłumaczki (stawiam na to drugie),ale bohaterowie momentami wypowiadają się rodem ze średniowiecza, a chwilami trafiamy na wyrażenia typu 'no właśnie' i inne, którychj używamy dziś. Zdecydujmy się!

Podsumowując, powieść dość dobra, choć nie mogę oceniać wartości historycznej, gdyż po prostu się na tym nie znam. A swoją przygodę z kryminałami dopiero zaczynam, więc nie mogę stwierdzić, czy jest dobry, czy też przeciętny. Czyta się całkiem nieźle, choć nie zachwyca.

2034

Kiedy biorę do rąk książki zagranicznych autorów, które "zahaczają" o Polskę, budzi się we mnie patriotyzm lokalny. A jak czasem pięknie potrafią pisać o naszym kraju!

Juliette Benzoni, do tej pory, kojarzyła mi się tylko z serią powieściową "Katarzyna", którą się kiedyś zaczytywałam i oglądałam serial.
"Błękitna Gwiazda" zaintrygowała mnie nazwą serii - "Kolekcjoner z Warszawy". Cóż Francuska może napisać o Polsce? Oj może :)
Ale zacznijmy od początku .....

Jest rok 1918, po latach spędzonych na wojnie wraca do swojego domu w Wenecji, książę Aldo Morosini. W domu wita go tylko służba, gdyż jego ukochana matka niedawno zmarła. Podczas chwil spędzonych w jej pokoju, Aldo odkrywa niepokojące fakty - zniknięcie słynnego rodzinnego szafiru i dowody, że matka nie umarła naturalną śmiercią. Jest wstrząśnięty, a dodatkowo dowiaduje się od rodzinnego prawnika, że jego sytuacja majątkowa nie jest dobra. Postanawia skorzystać ze swojej pasji i znajomości dzieł sztuki - staje się antykwariuszem. Urządza biuro w rodowym pałacu i szybko zyskuje grono klientów.
Pewnego dnia dostaje zaproszenie do Warszawy od znanego w środowisku dzieł sztuki, tajemniczego Żyda, Szymona Aronowa. Spotykają się i Morosini zgadza się odnaleźć dla Aronowa drogie kamienie brakujące do dzieła sztuki, które znajduje się w jego rękach. Częścią tego pastorału powinien być również szafir Morosinich zwany Błękitną Gwiazdą - i to jest motywacja dla Aldo.
W Warszawie poznaje piękną Polkę, Anielkę Solmańską, w której się zakochuje. U niej widzi Błękitną Gwiazdę i rusza śladami kamieni. Jego droga nie jest łatwa, już na początku znaczy ją krew jego przewodnika, Eliego, który zaprowadził go do Aronowa.
Czy uda mu się odnaleźć brakujące kamienie i wyjaśnić, kto zabił matkę? Jak potoczą się jego dalsze losy?

Juliette Benzoni stworzyła niezwykle ciekawą i intrygującą opowieść. Bardzo malowniczą i klimatyczną. Mocno zarysowane sylwetki bohaterów, ciekawie ujęte tło i miejsca wydarzeń sprawiły, że czytałam tą książkę z dużym zainteresowaniem. Lekki, jasny język, niebanalny pomysł na fabułę oraz anegdoty dotyczące sławnych ludzi, czy miejsc, wplecione w treść powieści to duże plusy "Błękitnej Gwiazdy".
Bardzo podobało mi się zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem w postaci sympatycznego i gadatliwego dorożkarza.

Miłość, zagadkowa śmierć, drogie kamienie, intrygi - a wszystko to ujęte w jedną powieść. Mnie pasuje! I z chęcią sięgnę po kolejne tomy.

"Błękitna Gwiazda" zaintrygowała mnie nazwą serii - "Kolekcjoner z...

Powroty do domu są różne – zależy to też od tego skąd wracamy. Jednak nie można zaprzeczyć, że radość rodziny i przyjaciół po powrocie dawno niewidzianego włóczykija jest wielka. Wydają przyjęcie, przygotowują mu pokój, miejsce do spania, ożywają wspomnienia, długie rozmowy. Przybysz, który od kilku lub kilkunastu lat nie widział swojego domu może posłuchać co się od tego czasu zdarzyło w miasteczku, w rodzinie. Ale co stanie się wtedy, kiedy te informacje przerastają go?

Książe Aldo Morosini po wojnie wraca do swojego rodzinnego domu w Wenecji. Wraca, ponieważ dowiaduje się, że jego matka – ostatnia najbliższa sercu osoba, nagle zmarła. O swoim przybyciu nie mówi nikomu, dlatego też radość przyjaciół jest wielka. Książe postanawia ułożyć sobie życie w rodzinnym mieście. Niestety, pałacyk w którym mieszka ma trochę długów, a żeby go utrzymać musi pracować wiele osób, więc Aldo postanawia sprzedać kilka wartościowych kamieni szlachetnych. Robiąc porządki przez przypadek dowiaduje się, że ktoś ukradł Błękitną Gwiazdę – bardzo cenny rodzinny szafir, który należał do jego matki oraz, że śmierć jego rodzicielki nie była przypadkowa. Postanawia odkryć tę tajemnicę, a los kieruje go do Warszawy, gdzie poznaje kolekcjonera Szymona Aronowa, który prosi go o przysługę. W międzyczasie do sprawy włącza się rodzina Solmańskich, która nieźle w niej namiesza… Jak zakończy się podróż księcia? Czy odnajdzie rodzinny skarb?

Juliette Benzoni to francuska pisarka książek. Lubi czytać, słuchać muzyki, żeglować… i gotować. Pasjonuje ją historia i wszystkie dziedziny sztuki, uwielbia stare domy i klejnoty. Mówi o sobie: jestem katolicka i krótkowzroczna! Od 1964 roku publikuje przynajmniej dwie książki rocznie, 75 książka ukazała sie w maju 2010 nakładem wydawnictwa Plon. Ma ponad 50 millionów czytelników na całym świecie. Sprzedano ponad 300 millionów egzemplarzy jej książek we Francji i na całym świecie. Przetłumaczono jej książki na 22 języki.

Do książki podchodziłam dość sceptycznie, ponieważ ani opis ani okładka nie zapowiadały niczego szczególnego. Bardzo się jednak zaskoczyłam, bo powieść ujęła mnie swoją treścią i nie mogłam się od niej oderwać. Dlaczego?

Autorka posługuje się bardzo przystępnym językiem, łatwym do zrozumienia. W książce często pojawiały się fakty historyczne czy też autentyczne historie sławnych osób, budynków czy miejsc, lecz opisane zostały w sposób ciekawy i niedługi. Oczarowana byłam tłami, jakie autorka wprowadziła w przygodę bohaterów – powojenna Warszawa, m.in. Stare Miasto czy Wilanów, Paryż, Wenecja… Opisy są czarujące i dodają książce niepowtarzalnego uroku.

Fabuła jest moim zdaniem świetna. Niebanalna, przekonująca, ciekawa. Przemyślana od początku do końca, praktycznie bez żadnych uchybień. Juliette Benzoni miała ciekawy pomysł i wykorzystała go w stu procentach. Jeżdżenie po Europie w poszukiwaniu kamieni szlachetnych – rodzinnych pamiątek to coś, czego jeszcze nie było.

Najlepiej jednak wypadli bohaterzy, a przynajmniej ci pierwszoplanowi. Świetnie wykreowani, są wręcz jak żywi – pełni energii do życia, zapału. Aldo Morosini to postać, której po prostu nie da się nie lubić. Zaimponował mi swoją szlachetnością, bystrością umysłu, inteligencją. Nie da przejść obok niego obojętnie. Podobnie rzecz się miała z jego przyjaciółmi i służbą – mówię tu o Zachariaszu – najbliższym przyjacielu, Cecinie – kucharce, rodzinie Solmańskich – Zygmuncie, Anielce i jeszcze kilku innych. Ale autorka stworzyła oprócz nich postacie, które pojawiają się i znikają nagle bez zakończenia istotnych spraw. Było także kilku bohaterów, którzy mimo, że choć mieli być wspaniali, wcale tacy nie byli, a przedstawiali się dość żałośnie. Wymagali poprawek i trochę psuli ocenę książki.

Szkoda, że wydawnictwo nie przyłożyło się do oprawy graficznej książki. Okładka jest dość nudna, pospolita i właściwie nie zwiastuje niczego ciekawego. Nie zachęca czytelnika, kojarzy się z czytadłami o których zapominamy następnego dnia. Mimo, że w oddali widzimy kawałek warszawskiego rynku, żółty kolor niszczy cały efekt, a postać kobieca (zapewne Anielka) też niespecjalnie pasuje, ponieważ główną postacią jest mężczyzna – wenecki książę Aldo Morosini.

Książkę Wam polecam. Mi bardzo się podobała i cieszę się, że za chwilę będę mogła sięgnąć po kolejne części. Szybka akcja, ciekawe opisy, trochę historii to w skrócie to czego możecie się spodziewać. Myślę, że wielu z Was ta książka oczaruje tak jak mnie!

5,5/6
9/10