Vaclav i Lena

Wydawnictwo: W.A.B.
Vaclav and Lena
978-83-7414-916-7
Pistacia

Vaclav ma dziesięć lat, Lena dziewięć. Pochodzą z Rosji, mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Przez swoją odmienność etniczną nie są akceptowani przez rówieśników, to jednak im nie przeszkadza. Chłopiec chce zostać wielkim magikiem. Przygotowują więc z Leną pokaz; planują każdy krok i dopracowują szczegóły. Pewnego dnia dziewczynka znika bez śladu - by ponownie pojawić się w życiu Vaclava po ośmiu latach. Oboje odkrywają wówczas nie tylko trwałość ich przyjaźni, ale także siłę namiętności. Postanawiają wyruszyć do Rosji w poszukiwaniu rodziców Leny. Ale czy są gotowi na poznanie prawdy? Vaclav i Lena to książka magiczna, nie tylko ze względu na wszechobecną w niej magię. Magiczne są też postacie Vaclava i Leny, którzy zanurzeni we współczesnym amerykańskim świecie sztuczności, tak bardzo różnią się od innych. I magiczna jest w końcu ich miłość. Taka, która zwycięży wszystko.

źródło opisu: wab.com.pl

źródło okładki: wab.com.pl

Monika | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 marca 2013

"Lena patrzy na wszystko, a Vaclav patrzy na Lenę" - zgadzam się z Patrikijaa - to przepiękny cytat.

Magiczna okładka i magiczny początek książki. Niestety, mniej więcej w połowie zaczęła mnie nudzić, a zakończenie nie podobało mi się w ogóle.

Szkoda, bo zapowiadało się bardzo dobrze, a zakończyło "jedynie" dobrze.

lullaby | 2011-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2011

Wyobraź sobie, że siedzisz przy stole pełnym zapałek… Bierzesz jedną, potem drugą, kolejne. Przebierasz, zastanawiasz się, niektóre odrzucasz. Powoli, bez pośpiechu. Jedna do drugiej aż niepostrzeżenie coś z nich powstaje…

Tak jest z powieścią „Vaclav i Lena”. Zapałka do zapałki – strona do strony –nieśpiesznie, z dbałością o szczegóły, momentami filozoficznie, momentami monotonnie, a jednak coś człowieka ciągnie, żeby dojść do końca, czytać dalej… Może to magia?

Książka zachęca hasłami takimi jak: wszechobecna magia, miłość, która wszystko zwycięży, tajemnicze zniknięcie, barwni bohaterowie, a to wszystko z Ameryką i Rosją w tle… Tylko, czy tak jest do końca…?

„Vaclav i Lena” – dwójka przyjaciół, rosyjskich emigrantów, mieszkająca na nowojorskich przedmieściach. Oboje zafascynowani światem iluzji. Po kryjomu uczą się magicznych sztuczek i tworzą swoje kostiumy. Vaclav Wspaniały i jego piękna asystentka Lena – to dziecinne marzenie o sławie i pokazach, w pewnym momencie...

Freakoholic | 2016-08-19

Opis nieadekwatny do książki! Naprawdę dobra praca debiutantki. Postacie są wspaniałe, wielowymiarowe o nieszablonowym charakterze. Ma się wrażenie, że odbywamy podróż razem z bohaterami poznając coraz więcej tajemnic życia. Dlaczego opis nie ten? Ponieważ sugeruje on książkę opierającą się na magii, jakby miała odgrywać główną rolę, a w zasadzie była tylko tłem. Dlaczego nie wyższa ocena? Zabrakło głębszej analizy postaci pobocznych i większego powiązania magii z historią. Jest wyjątkowa i warto przeczytać, ponieważ wciąga niesamowicie i zaskakuje czytelnika.

nigrum | 2012-06-11
Przeczytana: 2011 rok

Można by powiedzieć magia wokół i w nas. Delikatna historia o miłości i jej sile, próbie jakiej jest poddawana. Nawet nie zorientujesz się kiedy będziesz szukać swojego Vaclava, magika czyniącego cuda.:)

książek: 2047
Wikimika | 2012-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 27 października 2012

Przyjemnie się czyta. Fajna fabuła z wątkiem miłosnym. Jest to dobra pozycja na długie, jesienne wieczory.

Dorota Piękna | 2016-01-10

Od razu ta książka spodobała mi się. Było kilka momentów w których uśmiech sam pojawiał się na twarzy, np. wtedy gdy Vaclav pomagał odrabiać lekcje Lenie z matematyki. Tłumaczył jej na ich przykładzie "Ty jesteś jedna. Ja jestem jeden. Razem jest nas dwoje. Razem jesteśmy VacLeną. Jedyną rzeczą". Vaclav zawsze chciał być przy niej, nawet gdy ona tego nie chciała. Po kilku latach rozłąki ich drogi znów się odnalazły. Koniec jak dla mnie nie taki jakiego oczekiwałam. Podsumowując autorka miała dobry pomysł na stworzenie tej historii. Przyjemnie i z zaciekawieniem się czyta. Jest romantyczna a zarazem straszna, mocno przejęłam się tym z jakiego powodu Lenę zabrano od ciotki. Sądzę, że jeszcze wrócę do przeczytania tej książki i szczerze polecam.

Jestem ździebko rozczarowana.
Książka jest dobra, jest piękna i magiczna w jakiś sposób, wciąga i chce się ją doczytać do końca z niemałym zainteresowaniem, ale.. czegoś mi brakowało.
Książka jest tutaj głównie o losach tytułowych bohaterów. O ich przyjaźni, miłości, matczynej troski, o krzywdach jakie może doświadczyć dziecko i uświadamia nas, że nie każdy ma w życiu kolorowo i tęczowo. Pod tym względem książka jest genialna, pełna pięknych cytatów dających do myślenia, jednak zakończenie. Liczyłam, że wyciśnie mi łzy z oczu, że zmiękną mi kolana, tak się jednak nie stało. Po obszernych opisach zakończenie niestety jest po prostu nijakie i bez sensu.
Ogólnie postać Leny mnie strasznie drażniła, owszem, współczułam jej, ale no kurde nie lubię jej. Za to Vaclav jest po prostu cudowny.
Oczekiwałam czegoś innego, ale to co dostałam nie jest wcale złe, tylko po prostu nooo nie jestem aż tak zachwycona jakbym chciała. Mimo to polecam.

winter | 2011-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Oceniam książkę na bardzo dobrą. Dlaczego? Ponieważ zaskoczył mnie debiut pisarki. Debiuty są startem w pisarską przyszłośc lub nie.
Z pewnością fallstartem nie jest książa Haley Tanner.

Chociaż początowo zbyt mało wartka "akcja" daje czytelnikowi poczucie monotonności to dalsza częśc książki nabiera tempa i niespodziewanych zwrotów.
Zasakująca, życiowa, smutna,wesoła z barwnie przedstawionymi postaciami, ich światem i światami, marzeniami, problemami,lękami wreszcie z miłościa.

Magia jest wszechobecna. Nie chodzi o tę, której można by się w pierwszym rzędzie dopatrywac w magicznych sztuczkach.
Magia jest wszechowecna w nas. To dzięki magii urealniają się marzenia, a także dzięki niej pokonujemy trudności, od tych najmniejszych do tych, które wolelibyśmy zatrzec na zawsze w najgłębszych zakamarkach pamięci.

Vaclav i Lena mieszkają na Brooklyn'ie. Zapoznają się w wieku dziecięcym. Jako emigranci z Rosji spędzają ze sobą mnóstwo czasu planując magiczne przedstawienia, mając...

Alicja | 2012-06-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Czy można opisać życie dziecka z jego "poziomu", będąc dorosłym? TAK. Dokonała tego w niesamowity sposób H. Tanner

Tirindeth | 2011-07-01

Dziecięce marzenia bywają piękne i niewinne. Wynikające z głębokiego przekonania o prawdziwości baśni, magicznych historii i sile wiary, mogą unosić człowieka jak na skrzydłach. Lecz kiedyś dzieciństwo się skończy. Kiedyś będzie trzeba stawić czoła prawdzie. Rzeczywistości, często niezwykle okrutnej. Wówczas wypowiedzenie magicznej formułki nie wystarczy…

Dwójka dzieci pochodzenia rosyjskiego, Vaclav i jego przyjaciółka Lena, marzą o jednym – by zostać światowej sławy gwiazdami – on, jako magik, ona jako jego urocza asystentka. Wiadomo – bez asystentki żadna sztuczka się nie uda. Przedstawienie musi bowiem trwać. A Lena w tej roli będzie idealna.

Przyjaźnią ze sobą od czterech lat, nikomu nie ufają, z nikim innym nie rozmawiają. On ma kochającą rodzinę i matkę, która dla niego poświęciła swoje najlepsze lata, ona jest sama, adoptowana, mieszka bowiem z ciotką, która najwyraźniej w ogóle nie zwraca na dziecko większej uwagi. On świetnie się uczy i dobrze radzi sobie w...