Tajemnice i skandale średniowiecza

Tłumaczenie: Alicja Mazurkiewicz
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rejtelyek es botranyok a kozepkorban
83-06-02318-8
historia

W książce opisane są jedne z najbardziej znanych, dramatycznych wydarzeń średniowiecza m.in.: tajemnice wczesnośredniowiecznej, frankijskiej dynastii Merowingów, historia Eleonory Akwitańskiej - jedynej kobiety, która była królową Anglii i Francji, inspirowany z poduszczenia francuskiego króla proces Zakonu Templariuszy i dramatyczne losy Joanny D'arc - Dziewicy Orleańskiej.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

Wojtaszko | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Książka powinna raczej nosić inny tytuł - "Historia średniowiecznych intryg, zdrad i podstępów". Niesamowicie ciekawa, lecz trudna. Jeśli ktoś nie interesuje się historią średniowiecza, będzie mu ciężko zrozumieć niektóre fakty oraz zachowania ówczesnych ludzi i połączyć w całość ukazane wydarzenia. Rozdziały ułożone są chronologicznie, autorka wybiera najciekawsze wg niej zdarzenia i analizuje je posługując się źródłami historycznymi i legendami. Na kartach roi się od postaci królów, królowych, papieży, książąt, rycerzy i wpływowych ludzi, których głównym zadaniem jest plecenie intryg i utrzymanie lub zdobycie władzy za każdą cenę. W niektórych rozdziałach na serio można się pogubić, bo ten zabił tego, tamten oszukał tamtego, ten uciekł, tamten się ukrywał, potem wrócił i znów uciekł, kogoś tam otruto, ale okazało się, że go podmieniono, itd., itp. W tamtych czasach nikt nie liczył się z nikim, z dnia na dzień przyjaciel stawał się wrogiem i zaczynał knuć spisek, by zdobyć pozycję...

seven68 | 2017-07-10

Książka dla osób znających bardzo dobrze historię średniowiecza. Gąszcz władców i dat. Dla zwykłego śmiertelnika książka bardzo trudna w odbiorze.

Morgana1976 | 2013-01-21

styczeń 2013